A GVH legújabb vizsgálata a videojátékok világába kalauzol minket - MMOnline.

A videójáték-ipar az elmúlt években az európai versenyfelügyeleti és fogyasztóvédelmi hatóságok figyelmének középpontjába került. Ennek okai elsősorban a játékfejlesztők által főleg a virtuális valutákkal kapcsolatban alkalmazott sötét mintázatok és egyéb tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok, amelyek legfőképp a sérülékeny fogyasztónak minősülő gyermekek döntéseit befolyásolhatják. Mivel a gyerekek a virtuális valuták valós, pénzben kifejezett értékét nehezebben tudják megítélni, ezért az ezekkel kapcsolatos hiányos tájékoztatás nemkívánatos túlköltekezéshez vezethet. A CERHA HEMPEL Dezső és Társai Ügyvédi Iroda szakértői összefoglalják a legfrissebb fejleményeket és iránymutatásokat, amelyek nem csupán a videójáték-ipar szereplői, hanem más digitális piacokon működő vállalkozások számára is hasznos tanulságokkal szolgálhatnak.
2025. március 21-én a Svéd Fogyasztóvédelmi Szövetség által benyújtott panasz nyomán az Európai Bizottság által irányított - az európai uniós fogyasztóvédelmi hatóságokat, így például a GVH-t is magába foglaló - Fogyasztóvédelmi Együttműködési Hálózat ("CPC") végrehajtási intézkedéseket indított a Star Stable Entertainment AB játékstúdió ellen, amely több mint 21 millió regisztrált játékossal rendelkezik. Az intézkedés célja, hogy a vállalat az EU egész területére kiterjedő kötelezettségvállalásokat tegyen, amelyek a CPC által felfedezett, fogyasztóvédelmi szempontból aggályos gyakorlatok orvoslását szolgálják.
A CPC, az általa képviselt hatóságok közös megállapításai alapján, számos olyan gyakorlatot azonosított a vállalkozás működésében, amelyek fogyasztóvédelmi szempontból aggasztóak. Ezek a gyakorlatok egyértelműen sötét mintázatokként értékelhetők. Egyszerűbben fogalmazva, sötét mintázatoknak nevezzük azokat a stratégiákat, amelyek manipulatív módon ösztönzik a fogyasztókat olyan döntések meghozatalára, amelyeket máskülönben nem tettek volna meg. Különösen súlyosbító tényezőként emelte ki a CPC, hogy a játékosok jelentős része kiskorú, így ők különösen sérülékeny fogyasztónak számítanak. A vizsgálat során a kifogásolt gyakorlatok közé a következőket sorolták:
egyrészt a gyermekeket közvetlenül a játékbeli valuta vásárlására ösztönző felhívások (amelyek a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatokat tiltó törvény mellékletének 28. pontja alapján Magyarországon is minden további feltétel nélkül jogsértőnek minősülnének; ez a rendelkezés kifejezetten tiltja a gyermekkorúak közvetlen felszólítását a reklámozott termék megvásárlására);
Másrészt a manipulációs nyomásgyakorlási technikák, mint például az "időkorlátos ajánlatok", gyakran arra késztetik a játékosokat, hogy sürgető érzés kerítsen hatalmába, ezzel bátorítva őket arra, hogy játékon belüli pénzeszközöket vagy tartalmakat vásároljanak. Az ilyen jellegű gyakorlatok könnyen agresszív kereskedelmi metodikának minősíthetők, ami miatt a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) korábban több esetben is szankcionálta a vállalatokat, például a Szallas.hu-t és a Booking.com-ot.
A CPC aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a játékfejlesztő stúdió nem biztosította, hogy a termékét népszerűsítő influencerek egyértelműen jelezzék, amikor reklámtevékenységet folytatnak a játékok népszerűsítése során. Az ilyen magatartások önállóan is súlyos fogyasztóvédelmi jogsértésnek minősülnek, és valószínű, hogy a Star Stable üzletpolitikája is jelentős mértékben támaszkodott ezekre a gyakorlatokra. Emiatt a Star Stable számára komoly kihívást jelent majd, hogy egy hónapon belül olyan kötelezettségvállalási javaslatot terjesszen a CPC elé, amely orvosolja az összes kifogásolt gyakorlatot. Amennyiben nem terjesztenek elő hatékony vállalásokat, úgy a vállalkozás várhatóan magas bírságokkal nézhet szembe a lehetséges tagállami fogyasztóvédelmi eljárások következtében.
A megbízható online játékkörnyezet alapelvei Az online játékok világában a biztonság és a megbízhatóság kulcsfontosságú tényezők, amelyek biztosítják a felhasználók elégedettségét és védelmét. Az alábbiakban bemutatjuk azokat az alapelveket, amelyek hozzájárulnak egy biztonságos és élvezetes játékélményhez. 1. **Adatvédelem és titkosítás**: A játékosok személyes adatainak védelme elengedhetetlen. A megbízható platformok erős titkosítással védik a felhasználói adatokat, így garantálva, hogy azok ne kerüljenek illetéktelen kezekbe. 2. **Transzparencia**: A játékszabályok, a kifizetési arányok és a felhasználási feltételek világos ismertetése elengedhetetlen. A tiszta kommunikáció erősíti a játékosok bizalmát és hozzájárul a pozitív élményhez. 3. **Fair play**: A tisztességes játék biztosítása érdekében a megbízható platformok független ellenőrző szervezetek általi auditáláson esnek át. Ez garantálja, hogy a játékok eredményei valóban véletlenszerűek és igazságosak. 4. **Ügyfélszolgálat**: A gyors és hatékony ügyfélszolgálat segít a játékosok problémáinak megoldásában, így növelve a felhasználói elégedettséget. Az elérhető támogatás, legyen az chat, email vagy telefon, fontos tényező a megbízhatóság szempontjából. 5. **Biztonságos tranzakciók**: A megbízható online játékplatformok biztonságos és gyors fizetési lehetőségeket kínálnak, amelyek védik a játékosok pénzügyi adatait. 6. **Közösségi felelősség**: A felelős játékra való ösztönzés és a játékosok védelme érdekében fontos, hogy a platformok támogassák a tudatos játékot és biztosítsák a szükséges erőforrásokat a problémás játékosok számára. Ezek az alapelvek alapozzák meg a megbízható online játékkörnyezetet, amely nemcsak a biztonságot, hanem a játékosok élményét is fokozza. A játékosok számára ezáltal egy olyan közösség jön létre, ahol élvezhetik a szórakozást, miközben biztonságban tudhatják magukat.
A CPC nemrégiben új iránymutatásokat tett közzé, amelyek arra hívják fel a figyelmet, hogy milyen fogyasztóvédelmi kérdések merülhetnek fel az online játékokban használt virtuális valuták és fizetőeszközök kapcsán.
Az Iránymutatások szerint a vállalatok számára ajánlott, hogy tartsák szem előtt az alábbi alapelveket:
Átláthatóság a pénzügyi tranzakciók során: A játékbeli tartalmak és fizetőeszközök valós pénznemben kifejezett értékét egyértelműen és átlátható módon kell feltüntetni. Ennek megfelelően javasolt elkerülni minden olyan gyakorlatot, amely megakadályozza, hogy a játékos pontosan felmérje az általa megvásárolni kívánt digitális tartalom valós költségét, például akként, hogy i) a digitális tartalom (pl. loot box) ellenértékét csak játék valutában tünteti fel a játékfejlesztő valós pénzben nem, vagy ii) átláthatatlan kedvezményekkel próbálja a valós árakat eltitkolni vagy iii) egy játékon belül többfajta játékvaluta elérhető, melyek átváltási értéke nem világos és adott tranzakcióhoz több valuta váltás is szükséges.
Fogyasztók védelme a nem kívánt vásárlásoktól: A vállalkozásoknak tartózkodniuk kell az olyan ajánlatok nyújtásától, amelyek a fogyasztókat nem kívánt vagy szükségtelenül nagy mennyiségű játékbeli fizetőeszköz vásárlására késztetik. Például problémásnak minősül, ha a játékbeli fizetőeszközök csak előre meghatározott csomagokban vásárolhatók meg, anélkül, hogy a játékos szabadon dönthetne a kívánt mennyiségről, hiszen ebben az esetben könnyen előfordulhat, hogy a játékos olyan valutára is szert tesz, melyet később nem fog tudni elkölteni ("bent ragad a játékban"). Fentiek elkerülése érdekében a fejlesztőknek például felhasználóbarát alapbeállításokat kell biztosítaniuk, illetve lehetőséget kell teremteniük szülői felügyelet beállítására.
A szerződéskötést megelőző tájékoztatási kötelezettségek betartása a 45/2014-es Kormányrendelet értelmében rendkívül fontos. A fogyasztók számára világos és részletes információkat kell nyújtani a virtuális tranzakció legfontosabb aspektusairól, függetlenül attól, hogy a fizetés valós vagy játékbeli pénzeszközökkel történik. Ide tartozik többek között (i) a megvásárolni kívánt tartalom lényeges jellemzőinek ismertetése, különös figyelmet fordítva az árra vonatkozó adatokra, (ii) a kereskedő azonosításához szükséges információk bemutatása, valamint (iii) a digitális tartalom kifizetésével, kézbesítésével, az elállási jog érvényesítésével és a szavatossággal kapcsolatos lényeges tudnivalók. Ezen információk nyújtása nemcsak a fogyasztók jogainak védelmét szolgálja, hanem hozzájárul a bizalom kialakításához is a kereskedők és vásárlók között.
**Tisztességes Szerződési Feltételek** A szerződési feltételek és minden, a játékbeli tranzakciókra vonatkozó információ világos, érthető és tisztességes módon kell, hogy legyen megfogalmazva. Azok a kikötések, amelyek a vállalkozás előnyére, ugyanakkor a fogyasztó hátrányára egyoldalúan korlátozzák a fogyasztói jogokat, tisztességtelennek minősülhetnek. Ilyen esetek például, amikor a vállalkozás jogot formál arra, hogy egyoldalúan felmondja a szerződést vagy annak értelmezését saját érdekei szerint alakítsa. Jogellenesnek számítanak azok a szerződési feltételek is, amelyek lehetővé teszik a fejlesztő számára, hogy egyoldalúan megváltoztassa a virtuális fizetőeszköz értékét, vagy eltávolítsa azokat a digitális tartalmakat, amelyeket a felhasználók a virtuális eszközökkel vásároltak meg. E szabályok betartása elengedhetetlen a fogyasztók védelme és a fair üzleti gyakorlat fenntartása érdekében.
Az Iránymutatások világossá teszik, hogy a játékbeli mikrotranzakciók során a fogyasztókat megilleti a jogszabályok által garantált tizennégy napos elállási jog. E jog kizárására csupán akkor van lehetőség, ha a fogyasztó kifejezetten, a szolgáltatás igénybevételének megkezdése előtt, egy külön jelölőnégyzetben adja meg hozzájárulását. Ez a kivétel csak abban az esetben érvényes, ha a megvásárolt tartalom azonnali használatának megkezdése történik.
Baumgartner Máté szerint a CPC által összegyűjtött problémás gyakorlatok bemutatása kulcsfontosságú lehet a videójátékok forgalmazásával foglalkozó vállalkozások számára. Ezzel a segítséggel ezek a cégek képesek lesznek azonosítani, hogy a saját játékmechanikáik és virtuális valutáik üzleti modelljei milyen fogyasztóvédelmi kockázatokkal járhatnak. A kockázatok helyes azonosítása és kezelése érdekében mindenképpen ajánlott szakértőhöz fordulni a fogyasztóvédelmi jog területén, különösen, mivel a hazai hatóságok is egyre alaposabban vizsgálják a piaci szereplők tevékenységeit. 2025. április 2-án a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) több hazai videójáték egyesületnek és fejlesztőnek küldött tájékoztató levelet, amelyben felhívták a figyelmüket a CPC irányelveiben szereplő ajánlások betartásának fontosságára.
A GVH javaslatai
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) legfrissebb, március végi sajtóközleményében újra hangsúlyozta, hogy különös figyelmet szentel a sérülékeny fogyasztók jogainak védelmére. Ennek érdekében a piaci szereplőknek, akik Magyarországon is forgalmaznak játékokat, ajánlott fokozott óvatossággal tervezniük és kialakítaniuk termékeiket.
A versenyhatóság az utóbbi évek során többször is alaposan megvizsgálta a videojátékok piacán fellelhető manipulatív mintázatokat. 2023 májusában, 2024 augusztusában és 2025 februárjában is nyilvánosságra hozta véleményét, emellett részletes gyorselemzést is készített, amelynek célja annak feltárása volt, hogy az ingyenesen letölthető mobiljátékok, valamint a játékkonzolokon és számítógépeken játszható programok esetében fellelhetők-e olyan üzleti gyakorlatok, amelyek manipulációra utalnak.
A Gazdasági Versenyhivatal a korábban említett sajtóközleményekben számos aggasztó gyakorlatot tárt fel, amelyek a játékosok számára pénzügyi hátrányokat okozhatnak, vagy akár digitális függőség kialakulásához is hozzájárulhatnak.
A kettős virtuális valuták alkalmazása a játékmenet során: Egyes játékokban a játékosok ingyenesen hozzáférhetnek a virtuális valuták egy részéhez, míg más elemek – mint például a karakterek megjelenését meghatározó "skinek" – csak valódi pénzért szerezhetők be. Ezek a vásárolt elemek nemcsak esztétikai értéket képviselnek, hanem bizonyos esetekben a játékélményre is jelentős hatással lehetnek. Ezért a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy a fizető játékosok aránytalanul nagy előnyhöz juthatnak a nem fizető társaikkal szemben.
Loot Boxok használata: A zsákmánydobozok, más néven meglepetésdobozok, a videojátékok világában egyre népszerűbbé váltak. Ezek a tartalmak valódi pénzért vagy játékvalutáért vásárolhatók, és általában olyan véletlenszerűen generált elemeket rejtenek, mint fegyverek, képességkártyák, játékon belüli valuta vagy fejlődési lehetőségek. Az érdekességük abban rejlik, hogy a vásárlás előtt a felhasználók nem tudják, mi rejlik a dobozban, így ezek a vásárlások valójában egyfajta szerencsejátékot idéznek elő. Ennek következtében a nyerési esélyek és a befektetett pénz megtérülése meglehetősen nehezen átlátható, ami sok játékos számára kihívást jelenthet.
Manipulatív ösztönzők korlátozása: A hatóság aggályosnak véli azt a megközelítést, mely szerint a játékosokat napi, heti vagy szezonális jutalmakkal csábítják a rendszeres bejelentkezésre. Ez a gyakorlat könnyen függőséget okozhat, és arra ösztönözheti a felhasználókat, hogy fokozottan vásároljanak.
A játékot megszakító reklámok: Problémásnak találta a GVH, hogy a játékot megszakító hirdetés vagy reklám jellege nem volt feltüntetve, a kilépést jelző "x" az eredeti játék folytatása helyett az alkalmazásáruház azon oldalára vitte a felhasználót, ahol egy kattintással azonnal le is tölthette a reklámozott játékot. A GVH kifogásolta azt is, hogy a reklámok megtekintéséért gyakran ajánlottak a játékfejlesztők jutalmat, vagy a reklám a játék ingyenes kipróbálására is lehetőséget biztosított arra sarkallva a megtekintőket, hogy minél többen töltsék le a reklámban népszerűsített játékot.
Célkeresztben az online tartalmak világa is?
"A GVH és a CPC ajánlásai ugyanakkor megítélésünk szerint azokra az alkalmazásokra és platformokra is vonatkozhatnak, amelyek bár nem videojátékok, de jellemzően gyermekeknek vagy fiatalkorúaknak készülnek, például oktatóappokra vagy interaktív mesealkalmazásokra is" - mondja Priskin Boglárka. Ezeknél is fontos, hogy a játékelemekkel kombinált vásárlások lehetősége (pl. extra tartalmak, prémium funkciók) jól elkülönüljön az ingyenes tartalmaktól, és a virtuális fizetőeszközök vagy előfizetési modellek valódi költségei egyértelműen kiderüljenek. Emellett a felhasználási feltételeknek is világosan érthetőnek kell lenniük a szülők és gyermekek számára egyaránt, elkerülve a félrevezető vagy rejtett díjakat.
A jövőben is valószínű, hogy a fogyasztóvédelmi hatóságok fokozott figyelmet fordítanak erre a területre, mivel a gyermekek, mint különösen érzékeny fogyasztói csoport védelme továbbra is kiemelt fontosságú lesz.
Szerzők: Dr. Priskin Boglárka (ügyvéd) és Dr. Baumgartner Máté (ügyvédjelölt) a CERHA HEMPEL Dezső és Társai Ügyvédi Iroda képviseletében.