Vektorok, valószínűségszámítás, halmazok – ezek a fogalmak sok diáknak a matekérettségin nem éppen örömteli pillanatokat idéztek elő. A számok és geometriai alakzatok világában sokan csak a fejüket fogták, miközben a feladatok láttán a frusztráció és a ké


Ma a középiskolások számára elérkezett a nagy nap, amikor a matematika tudásukról kellett számot adniuk. A középszintű érettségi vizsgához 180 perc állt rendelkezésükre, míg az emelt szintű vizsga résztvevői 240 percet kaptak a feladatok megoldására.

A középszintű matekérettségi tapasztalatait osztották meg a diákok az Eduline.hu portálon, ahol sokan úgy fogalmaztak, hogy a vizsga korrekt és könnyedén teljesíthető volt, sőt, a vártnál is egyszerűbbnek bizonyult. Az Oktatási Hivatal hivatalos megoldásait csak 24 órával a kedd reggeli vizsgaidőpont után teszik közzé, azonban a matektanárok által kidolgozott nem hivatalos eredmények már napvilágot láttak. A szakértők és tanárok egyöntetű véleménye szerint a két részből álló feladatsor nem volt olyan félelmetes, mint amilyennek néhány diák előzetesen elképzelte, ám a vizsgázók mégis akadtak, akik meglepődtek egy-egy feladat nehézségén.

Az első részben 12 feladatot kellett 45 perc alatt középszinten (30 pontért) megoldani, a második részben három darab 9-12 pontos nagyobb feladatot és három 17 pontos nagy feladatot (összesen 70 pontért) kellett megoldani az érettségizőknek, a háromból kettő példát kellett választaniuk a diákoknak.

Szakértők véleménye alapján a diákok számára olyan mintafeladatokat állítottak össze a rövid példák között, amelyek várhatóan nem okoznak nehézséget. Azonban akadt egy különlegesség is: a diákoknak 4 pontért egy olyan feladatot kellett megoldaniuk, amely eddig nem volt gyakori. "A sodrófadiagramos feladat egy kicsit időigényesebb, mivel sok számítást igényel, de négy pontot ér. Az első részben ilyen feladattal eddig nem találkozhattunk" - olvasható az Index beszámolójában.

A lapnak a szakértő azt mondta: a legnagyobb problémát talán a valószínűségszámítás okozhatta. Volt olyan diák, aki sírva fakadt a feladatlap fölött. Sőt, többen arról számoltak be, hogy a második rész a "nehezebb feladatokkal" könnyebb volt, mint a matematika érettségi első része.

A második részben számos típusfeladat szerepelt, amelyek egyszerű képlet behelyettesítéseket igényeltek. Ezért azok számára, akik alaposan felkészültek a matekérettségire, valószínűleg zökkenőmentesen ment a vizsga. A túró rudakkal kapcsolatos feladatnál, ha valaki felismerte, hogy egy téglatest és egy fél henger geometriájával van dolga, akkor a megoldás már nem tűnt olyan bonyolultnak.

A diákok egy része szinte reménytelennek érezte a feladatlapot, sokan jelezték az Érettségi 2025 csoportban, hogy egy kérdést tizenötször is újraszámoltak, de az eredmény még mindig nem stimmelt. Néhányan már a szóbelire való felkészülést tervezik, a túró rudira mutogatva, amelytől úgy érzik, "egyszer és mindenkorra elment a kedvük" a tanulástól. Mások pedig a szögekkel küzdenek, és úgy tűnik, hogy ez a feladat is igazi kihívást jelent számukra.

Related posts