A "szülési trendek" Szlovákiában is átalakulnak! A gátmetszés, császármetszés és egyéb szülészeti praktikák új megközelítéseket kapnak, amelyek a modern szülészeti ellátás fejlődését tükrözik. A szülő nők igényei és preferenciái egyre inkább a középpontba


Fokozatosan, de biztos léptekkel halad kis országunk szülészete a nyugati trendek irányába. Röviden összefoglalva: kórházainkban olyan innovatív eljárásokat alkalmaznak, amelyek segítik az újdonsült anyák gyors felépülését a szülés után, így csökkentve a kórházban eltöltött időt is. Viszont még mindig számos területen van lehetőség a fejlődésre és a javításra.

A Dôvera egészségbiztosító legfrissebb statisztikái szerint a szülés előtti gátmetszés aránya folyamatosan csökken, ami a fejlődés egyik fontos indikátora. Az Egészségügyi Világszervezet ajánlásai alapján ez a beavatkozás csupán a szülések 10%-ában indokolt, tehát mindössze minden tizedik esetben szükséges. Ezzel szemben Szlovákiában 2011-ben még a szülések 67%-ánál alkalmazták a gátmetszést, azóta azonban nem állnak rendelkezésre friss adatok ezzel a témával kapcsolatban.

Az említett egészségbiztosító statisztikái rendkívül biztatóak, hiszen míg 2019-ben a szülések 37%-ában alkalmaztak gátmetszést az orvosok, addig ez az arány 2024-re fokozatosan 15%-ra csökkent.

Csehországban, ahol a hivatalos statisztikák részletesen dokumentálják a szülési gyakorlatokat, a gátmetszés a szülések körülbelül 20%-ánál történik meg. Azonban az egyes kórházak között jelentős eltérések tapasztalhatók. Van olyan intézmény, ahol csupán 10%-os a gátmetszés aránya, míg más helyeken, ahol az orvosok számára ez a beavatkozás már rutinszerű, akár 60%-ot is elérhet.

Kívánatos lenne, ha a műtéttel végzett szülések aránya csökkenne. Jelenleg azonban sajnos még nem ez a helyzet nálunk.

Szlovákiában a császármetszések régóta a szülések 30 százalékát alkotják, Csehországban ez valamivel alacsonyabb, 26 százalék. Hollandiában, mely a világ egyik legfejlettebb egészségügyi ellátórendszerével bír, a szülések 18 százaléka történik császármetszéssel.

Az Egészségügyi Világszervezet által megfogalmazott ajánlások szerint csupán 10-15 százalékos teljesítményről beszélhetünk. Ez azt jelenti, hogy ezen a téren még számos lehetőség áll előttünk a fejlődésre és a javításra.

A Dôvera biztosítottjai esetében a császármetszések 60 százaléka volt tervezett, 40 százaléka pedig akut (sürgősségi). A 2019-es szlovákiai adatok szerint a császármetszések 80 százaléka volt tervezett. Csehországban ez az arány 60:40, Hollandiában pedig a császármetszések felét alkotják a tervezettek.

A szülő nőkről való ellátás színvonalát egy fontos mutató is jelzi: a nőgyógyászok száma 100 ezer lakosra vetítve. Az Európai Unióban az átlagos érték 18,3 nőgyógyászt mutat, míg Szlovákiában, az egészségbiztosító szerződései alapján ez a szám 18,5-re emelkedik. Érdemes megjegyezni, hogy a teljes országos adatok itt még hiányoznak. A nemzetközi összehasonlítást figyelembe véve Hollandiában 9,8, míg Csehországban 30 nőgyógyász jut 100 ezer lakosra.

Akiket esetleg meglepne a holland adat, nem árt tudni, hogy ott az egészséges nőkről szülés közben főleg a szülésasszisztensek gondoskodnak. Nem ritkaság, hogy egy többször szülő nő egyik szülésénél sincs jelen orvos. A tulipánok országában egyébként a terhesség alatt kevesebb vizsgálatot végeznek közegészségügyi forrásokból, mint nálunk. Ott csak az otthon szülés van teljesen ingyen.

Azok számára, akik nem az orvos által javasolt egészségügyi intézményben szülnek, külön költségekkel kell számolniuk, amelyben a kiegészítő egészségbiztosítás nyújthat segítséget. Ezen felül, ha valaki holland szülészeti intézményben választ ambuláns szülést, meglepődve tapasztalhatja, hogy mindössze 3-4 órával a szülés után, vagy már másnap reggel haza is térhet újonnan szerzett kisbabájával.

Az adatok hiánya mindig is kihívást jelentett, hiszen a teljes kép megértéséhez elengedhetetlenek a pontos információk. Amikor egy projekt vagy kutatás során kulcsfontosságú adatokat nem találunk, az megnehezíti a döntéshozatalt és a továbblépést. Az ilyen hiányosságok gyakran kérdéseket vetnek fel, és arra ösztönöznek, hogy mélyebben elmerüljünk a témában, hogy pótoljuk a hiányzó részeket. Az adatok összegyűjtése és elemzése tehát nem csupán technikai feladat, hanem a tudás és a megértés keresése is egyben.

Csehország hivatalos statisztikái szerint a bonding, vagyis az újszülött édesanyja mellkasára helyezése, a szülések 61%-ában valósul meg még a megmosdatás és a kivizsgálás előtt. A köldökzsinór elvágásának késleltetését a szülések 58%-ában alkalmazzák, míg az újszülött korai mellre tételét a szülések 66%-ában engedélyezik. Ezzel szemben Szlovákiában az NCZI nem dokumentálja ezeket az adatokat.

Szlovákiában és Csehországban, de még Hollandiában is, a 2021-es Covid-évet követően radikálisan csökkent a megszületett gyermekek száma.

A Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai alapján 2023-ban Szlovákiában összesen 46 241 újszülött látta meg a napvilágot. Ez a szám 10 324-el alacsonyabb, mint a 2021-es évben regisztrált születések száma. Érdekesség, hogy 2024-ben ilyen alacsony újszülöttszámra már egy évszázada nem volt példa az ország történetében!

Az egészségbiztosító alaposan megvizsgálta, hogy a saját biztosítottjai között milyen arányban találhatóak a szülőkorban lévő nők (15-49 év). Ez különösen fontos, hiszen ha a számuk csökken, az általában a születések számának csökkenésével is jár. Az elemzés eredményeként azonban arra a megállapításra jutottak, hogy ez nem igaz. 2024-re a termékeny korú biztosítottjaik száma 11 százalékkal nőtt a 2021-es adatokhoz képest, elérve a 42 ezer főt. Ennek ellenére a szülések száma 4 százalékkal, azaz 760 fővel csökkent.

Related posts