Több mint egy egyszerű rekord: a BUX mostantól a százezer pontos álomhatár felett ragyog!


A hazai tőzsdén figyelemre méltó emelkedéssel zárult a kereskedés, hiszen a kedvező hangulat végig megmaradt, és a BUX végül először lépte át a 100 ezer pontos küszöböt. Ez a mérföldkő valódi újdonságot jelent a piacon!

A valódi csattanó az lett volna, ha a 100 000 pontos határ már június 21-én megdől, hiszen ezen a napon ünnepelte a Budapesti Értéktőzsde a 35. születésnapját. De a befektetők így sem panaszkodhatnak, hiszen az eredmények még mindig biztatóak.

1990. június 21-én történelmi pillanat tanúi lehettünk, amikor megalakult a Budapesti Értéktőzsde. E jeles esemény következtében még aznap megnyíltak a tőzsde kapui, lehetőséget teremtve a hazai befektetők számára, hogy részt vegyenek a tőzsdei kereskedés izgalmas világában.

A Budapesti Értéktőzsde, amely 41 alapító taggal és egyetlen bevezetett részvénnyel, az IBUSZ-szal indult, kulcsszerepet töltött be a magyarországi privatizációs folyamatban. Az alapítás időszakában, a kilencvenes évek elején, a nagyobb állami vállalatok magánosítása gyakran stratégiai befektetők bevonásával valósult meg. Ugyanakkor számos prominens magyar cég, mint például az IBUSZ, a Skála-Coop, a Mol, az OTP, a Matáv (ma Magyar Telekom), a Domus, a Globus és a Richter Gedeon, jelentős mértékben támaszkodott a tőzsdére az átmenet során. Ez a folyamat nemcsak a vállalatok sorsát, hanem az egész magyar gazdaság átalakulását is formálta.

A BUX index a magyar tőzsde legismertebb és leglikvidebb részvényeit foglalja magában, beleértve olyan nagyágyúkat, mint az OTP Bank, a Mol, a Richter Gedeon és a Magyar Telekom részvényei. Ez az úgynevezett total return index lehetővé teszi, hogy a befektetők ne csupán az árfolyammozgásokat követhessék, hanem az osztalékok újrabefektetésével egy összesített és reálisabb képet kapjanak a hozamukról. Érdekesség, hogy a BUX története során a legmélyebb pontját 1995 januárjában érte el, amikor értéke csupán 717,47 pont volt.

Az első igazán figyelemre méltó csúcsát 2007-ben érte el, még a pénzügyi válság kitörése előtt, amikor a mutató átlépte a 30 000 pontos határt. Az ezt követő 2008-as válság drámai zuhanást okozott, ám az index később fokozatosan elkezdett felfelé ívelni.

2017-ben először sikerült átlépnie a 40 000 pontos küszöböt, és 2021-re már a 50 000 pontos szintet is meghaladta.

A BUX-ot negyedévente felülvizsgálják, és a kosár összetétele a részvények piaci kapitalizációja és forgalma alapján változik. Az index fontos támpont a magyar befektetők és nemzetközi intézményi szereplők számára egyaránt. A BUX nemcsak a magyar tőzsde hangulatát jelzi, hanem hosszú távon a magyar gazdaság állapotáról is képet ad.

A BUX index 2024 végén 79 326 ponton zárta az évet, ami 26%-os növekedést jelentett a 100 ezer pontos küszöb felé, mindössze fél év alatt. Az elmúlt három év során a mutató folyamatos emelkedést mutatott, és ennek eredményeként az index értéke közel háromszorosára ugrott.

Related posts