Több mint 800 ezer eurót csaltak ki egy francia nőtől, aki a híres színész, Brad Pitt veseműtétjére akart adakozni, mindezt mesterséges intelligencia segítségével.


Egy Anne nevű francia asszony a TF1 televízió Sept à Huit című műsorában osztotta meg szívszorító történetét arról, hogyan vált csalók áldozatává. Az elmúlt időszakban generált fényképek és hamis üzenetek révén több mint 800 ezer eurót csaltak el tőle. Az eset részleteit az Euronews is nyomon követte, rávilágítva arra, hogy mennyire könnyen válhat bárki hasonló trükkök áldozatává.

Egy 53 éves belsőépítész különös helyzetbe került, amikor az interneten egy AI által generált mása a híres színésznek, Brad Pitt-nek tűnt fel. A digitális másolat súlyos betegségére hivatkozva kért anyagi támogatást a férfitól. Az üzenetekből kiderült, hogy a hollywoodi A-listás sztár állítólag nem tudta kifizetni a szükséges veseműtétet, mivel volt felesége, Angelina Jolie zárolta a bankszámláit. A történet szerint az AI által megalkotott Pitt online romantikus udvarlásba kezdett a belsőépítésszel, és feleségül kérte őt. Kérte, hogy a nő a törökországi bankszámlájára utalja át megtakarításait, hogy a pénzből elvégezhessék rajta a drága, de életmentő műtétet, amely valójában sosem volt szükséges.

Anne kezdetben kétségekkel teli volt, ahogyan az Independentnek elmondta, de aztán eszébe jutott, hogy végül is Brad Pitt áll a dolog mögött, és igyekezett elűzni a baljós gondolatokat. Ezt a megérzését még inkább megerősítette, amikor e-mailt váltott a feltételezett kezelőorvossal, aki megerősítette, hogy valóban súlyos veserákkal küzdenek, és elengedhetetlen a pénz a műtéthez. Anne fejében az járt, hogy bár hatalmas összegről van szó, egy ember életét mentheti meg ezzel a hozzájárulással.

Végül akkor kezdett igazán gyanakodni, hogy valami nem stimmel, amikor 2024 nyarán rábukkant egy online magazin fényképeire, amelyeken Pittet vidáman látta új barátnőjével, Ines de Ramonnal, teljes egészségben.

A nő életét nemcsak pénzügyi szempontból, hanem lelkileg is alaposan megviselték az események. Miután megosztotta a történetét, olyan mértékű online zaklatás indult ellene, amivel nehezen tudott megbirkózni. Jelenleg depresszióval kezelik, és a csatorna eltávolította a műsort, hogy megakadályozza a további bántalmazást.

Ezúttal sem először tapasztalhatjuk, hogy az internetes csalók nagy értékű átveréseket hajtanak végre, mesterséges intelligencia által generált vagy manipulált képek felhasználásával. Brad Pitt csapata legújabban egy figyelmeztetést adott ki, amelyben arra ösztönzik a közönséget, hogy minden online megkeresést óvatosan kezeljenek, függetlenül attól, hogy ki az, aki keresi őket, és milyen okkal lép kapcsolatba.

A romantikus csalások, amelyeket sokan csak „szívügyek” néven emlegetnek, gyakran online térben bontakoznak ki, de nem ritka, hogy a csaló és az áldozat között személyes kapcsolatok is kialakulnak. Ezek a megtévesztések Magyarországon is elterjedtek, és sajnos sok esetben rejtve maradnak, mivel az áldozatok gyakran szégyenkeznek a történtekkel kapcsolatban, így nem mernek beszélni a csalásról. Janecskó Kata "Nők a hálóban" című könyvében részletesen bemutatja ezt a jelenséget. Az író áldozatokkal, elkövetőkkel és szakértőkkel folytatott beszélgetései révén világít rá arra, hogy miként épülnek fel a romantikus átverések, és milyen pszichológiai mechanizmusok működnek a háttérben.

Related posts