A szegedi vasútállomás kiváló állapotban van, ennek ellenére úgy döntöttek, hogy 99 évre magánbefektető kezébe adják.


Az eredeti elképzelés alapján a Lázár János által irányított Építési és Közlekedési Múzeum a felújításra váró vasútállomások modernizálását tervezte egy innovatív formában. Jelenleg a MÁV is bizonytalan abban, hogy pontosan mi igényelne felújítást, ennek ellenére a pályázat már elkészült és közzétételre került.

Nem teljesen világos, hogy a MÁV Zrt. pontosan mit tervez felújítani vagy fejleszteni a szegedi vasútállomáson, hiszen az állomás 2006-ban 1,3 milliárd forintos költséggel, alaposan megújult. Az épület kívül-belül jó állapotban van, ráadásul akadálymentesítve is van, mégis az Építési és Közlekedési Minisztérium a magánbefektetők által finanszírozandó állomások listájára sorolta. A Telex információi szerint a pályázatok már megjelentek, és a határidő január végéig tart, ezt követően pedig egy hónapon belül elbírálják a benyújtott pályázatokat.

A portál emlékeztetett arra, hogy Lázár János tárcavezető eddig főként a leromlott állapotú vasútállomások helyzetéről beszélt. A pályázati kiírás szerint "a Fejlesztési Terület állami tulajdonban lévő ingatlanai állami birtokban maradnak, amelyeket az MNV Zrt. a Projektcég vagyonkezelésére bíz tervezett 99 éves időtartamra." A MÁV Zrt. által a Szeged Vasútállomás és környékének fejlesztésére kiírt pályázat nem tartalmaz részletes információkat. A MÁV Zrt. célja, hogy a Fejlesztési Területen olyan, a XXI. század elvárásainak megfelelő ingatlanfejlesztéseket valósítson meg, amelyek jelentősen növelik a vasúti közlekedést igénybe vevő utasok elégedettségét. A projekt ösztönözni kívánja az utazóközönséget a kötöttpályás közlekedés előnyben részesítésére, hozzájárulva a kiemelt pályaudvarok és vasútállomások, valamint azok környezetének infrastrukturális fejlődéséhez. Emellett célja, hogy növelje az állomások körüli elérhető szolgáltatások mennyiségét és minőségét, mindezt külső partnerek (befektetők és fejlesztők) aktív részvételével, lehetőséget teremtve a közép- és hosszú távú, piaci alapú megtérülésre.

Az Orbán-kormány tervei szerint 2124-ig a budapesti főbb pályaudvarok ingatlanhasznosítását magánvállalatok kezébe adná, ezzel új irányt szabva a város közlekedési központjainak fejlesztésének.

A Telex hiába érdeklődött a MÁV-nál a 2005-ben műemlékké nyilvánított szegedi pályaudvar ügyében. A válaszuk konkrétumokat nem tartalmazott. Egyik megnyilatkozásuk, miszerint "a koncepciók véglegesítése és az érintett felekkel való további érdemi egyeztetések a kialakuló keretrendszer keretein belül, a projektcégekkel folytatott párbeszéd során történik", arra utal, hogy a háttérben leginkább ingatlanfejlesztési érdekek húzódnak meg.

Lázár János közölte, magánbefektetők bevonásával újítana meg 10 nagy forgalmú pályaudvart az Orbán-kormányA terézvárosi önkormányzat szerint a kormány el akarja lehetetleníteni, hogy park jöjjön létre a Nyugati pályaudvar környékén

Related posts