Tavaszi lemosó permetezés: A természet újjászületésének idején elengedhetetlen, hogy a növényeinket megóvjuk a kártevőktől és a betegségektől. Ez a permetezési eljárás segít eltávolítani a télen felhalmozódott szennyeződéseket és a kórokozókat, elősegítve

A tavaszi felmelegedés jelentős mértékben felgyorsította a különféle növények fejlődését. Ugyanakkor a kártevők és kórokozók fejlődése is megindult.
Érvényes ez a megállapítás a fás szárú haszonnövényekre és dísznövényekre is, amelyek tavaszi fejlődése most indul, viszont a rügypattanás és a zöld növényi felületek megjelenése még nem következett be.
Ez lehetőséget biztosíthat arra, hogy olyan készítményekkel hajthassunk végre növényvédelmi kezeléseket, amelyeket a vegetációs szezon során valamilyen okból (pl. a kultúrnövényeket érő fitotoxikus hatások miatt) nem tehetünk meg.
Kórokozók a fókuszban: A harc a mikroszkopikus ellenségeink ellen
A korai tavaszi permetezések egyik legfontosabb célpontja a különféle kórokozók sokasága. Ezek a kártevők vagy az ágak, vesszők felületén, vagy a rügyek védelmet nyújtó rétegeiben bújnak meg, készen arra, hogy károsítsák a növényeket.
Az efféle kórokozók esetében a tavaszi lemosó permetezés célja a fertőző anyag mennyiségének és ez által a vegetációs időszak során kialakuló fertőzési nyomásnak a csökkentése.
Sok esetben a vegetációs időszak alatt nehézségekbe ütközik a védekezés. Éppen ezért elengedhetetlen, hogy a fertőző anyagok mennyiségét már a szezon kezdete előtt a lehető legalacsonyabb szintre csökkentsük.
Egyedi és hatékony megoldásokra vágyik? KATTINTSON IDE, és fedezze fel lehetőségeit!
A tavaszi lemosó permetezés során a réz alapú készítmények különösen hatékonyak a kórokozók egy jelentős részének gyérítésében. A legtöbb gombás fertőzés, a lisztharmatok kivételével, valamint a kórokozó baktériumok jól reagálnak a rezes kezelésekre. Érdemes tehát kihasználni ezt az időszakot a növények védelme érdekében!
A kórokozók ilyenkor különféle áttelelő képletek formájában a fás részeken találhatóak meg, de egy részükön (főleg a mostani, az átlagosnál jóval melegebb időjárás során) már megjelentek az idei év első, fertőzésre alkalmas spórái, konídiumai.
A réz használata során rendkívül nagy előnyt jelent az, hogy ellene nincs, nem létezik rezisztencia a kórokozók körében. Ráadásul a mostani, rügypattanás előtti időszakban olyan kultúrák, pl. csonthéjas termésű növények esetében is használhatóak, amelyekben a vegetációs időszak során problémákat okozhatnak.
Sok kertészkedő próbálja megkerülni a problémát, hogy a vegetációs időszak alatt fél- vagy negyed dózisú rézkezelést alkalmaz a csonthéjasokra. Bár ez esetleg nem okoz levélperzselést, a virágok és fiatal termések elrúgása, valamint súlyos kötődési gondok már előfordulhatnak. Ennek következményeként pedig végül termésveszteség léphet fel.
A rezes lemosó permetezés hatékony módszert kínál a súlyos károkat okozó kórokozók elleni védekezésre, mint például az őszibarack tafrinás levélfodrosodása (Taphrina deformans) és a csonthéjasok moníliája (Monilia laxa). Ezzel a technikával védhetjük meg gyümölcsfáink egészségét és termését.
Elengedhetetlen, hogy a jelenlegi kezelési lépések csupán az idei védekezés alapjait képezzék. Ezt feltétlenül követnie kell egy hatékony gombaölő szer alkalmazásának a vegetációs időszak során. A rezes lemosó permetezés önmagában nem elegendő a kórokozók által okozott fertőzés teljes megszüntetésére.
A lisztharmat gombák nem reagálnak a rézre, viszont a kén iránt különösen érzékenyek. A kora tavaszi kezelés kén alapú készítményekkel hatékony fegyver lehet a kórokozók ellen, amelyek micélium formájában a rügyekben vészelték át a telet.
Bár a rügypikkelyek védik ugyan az ott elbújó kórokozót, de a fertőzött rügyek pikkelyei általában rosszul záródnak, "borzasak", így a kórokozó a kénből képződő kén-dioxiddal kapcsolatba lépve károsodhat.
A megnövelt dózisú kénes lemosó kezelés rendkívül hatékony megoldás a rügyekben telelő levélatkák és gubacsatkák ellen. Nem meglepő, hogy ezen a télen a szőlőültetvények környékén olyan intenzív kénszag terjeng!
A gazdák tökéletesen tisztában vannak azzal, hogy a magas koncentrációjú kén alapú készítmények rendkívül hatékonyan segítenek mérsékelni a szőlő rügyeiben telelő szőlő levélatka (Calepitrimerus vitis) és gubacsatka (Eriophyes vitis) populációját.
Az állati kártevők elleni védekezésben egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a különböző növényi olajok. Ezek az olajok különösen hatékonyak a fák ágain és vesszőin, ahol a nyílt helyen telelő pajzstetvek, levéltetvek és takácsatkák tojásai megtalálhatók. A védekezés módja alapvetően fizikai jellegű: az olajfilm, amely a kártevőkre kerül, megakadályozza a légzést, így megfulladnak.
A lemosó permetezésnek mindenképpen nagy permetlé mennyiséggel kell kijutnia a fák ágrendszerére. Ugyanakkor erősen célszerű elkerülni a permetlé megfolyását, lemosódását a fákról. Ekkor ugyanis sokkal kevesebb hatóanyag marad fenn az ágakon, mint ha viszonylag apró cseppekkel teljesen beterítenénk a felületet.
A tavaszi lemosó permetezések idején különösen fontos, hogy kiemelten figyeljünk a munkavédelmi előírásokra. Bár a használt vegyszerek általában nem számítanak erősen mérgezőnek, a nyári időszakhoz képest most sokkal koncentráltabb oldatokkal dolgozunk. Ezért még a kisebb mértékű bőr- vagy szemkontamináció is komolyabb következményekkel járhat, mint a nyári kezelések alkalmával. Legyünk körültekintőek, és tartsuk be a biztonsági intézkedéseket!