Tánczos Barna: Az adóügyi intézkedések révén igyekeznek kordában tartani az elszabadult költségvetési hiányt.

A kabinet a hétfői ülésén jóváhagyta a kiadáscsökkentő és adóügyi reformokat tartalmazó, úgynevezett salátarendeletet (ordonanța trenuleț). Tánczos Barna pénzügyminiszter a kormányülést követő sajtótájékoztatón kiemelte, hogy az újonnan elfogadott intézkedések révén a potenciális kiadások 133 milliárd lejes mérséklésére nyílik lehetőség. Ez a lépés kulcsfontosságú a 2025-ös költségvetés fenntartható megalkotásához, valamint a bevételek és kiadások felelős egyensúlyának biztosításához.
A közelmúltban bejelentett rendeletcsomag egyik fontos eleme az újonnan bevezetett oszlopadó, amelyet az ipari létesítmények után kell majd megfizetni. Eredetileg a leltári érték 1,5%-ának megfelelő díjat terveztek, de Tánczos Barna pénzügyminiszter a hétfői kormányülést követően közölte, hogy a végleges döntés értelmében ez az összeg 1%-ra csökkent. Így a jövőben az ipari létesítményekre vonatkozó oszlopadó mértéke az eredetileg tervezett 1,5%-kal szemben, kedvezőbb formában, 1%-os lesz.
A tárcavezető bejelentette, hogy 90 nap áll rendelkezésre az intézkedés alkalmazási szabályainak kidolgozására. Ez alatt az idő alatt a különböző érintett iparágak képviselőivel folytatnak egyeztetéseket, hogy a szabályozás fenntartható és igazságos legyen – tette hozzá. Tánczos szerint az első befizetések július 1. után esedékesek – számolt be az Agerpres.
Számunkra elengedhetetlen, hogy orvosoljuk az előző kormány költekezési problémáit, hogy 2025-re egy kiegyensúlyozott, igazságos és fenntartható költségvetést tudjunk kialakítani. Megértjük az emberek elégedetlenségét, hiszen a járvány, az infláció, az energiaválság és a szomszédos háború számos nehézséget hozott az életükbe. Emellett tisztában vagyunk az államháztartási hiány drámai növekedésével is, amely idén akár a 9 százalékot is elérheti – jelentette ki Tánczos Barna pénzügyminiszter és miniszterelnök-helyettes a legutóbbi kormányülést követően.
Az RMDSZ azért döntött a kormányzásra való vállalkozás mellett, mert szeretnék visszaállítani a józan ész és a polgárok tiszteletének jelenlétét a döntéshozatali folyamatban. Hozzátették, hogy ha nem biztosították volna a kormánytöbbséget, akkor a helyzet káosszal fenyegetett volna. "Ezért a ma elfogadott fiskális-gazdasági intézkedéseket tartalmazó 'kisvonat rendelet' keretében garantáltuk, hogy a jelenlegi szinten tudjuk kifizetni a nyugdíjakat, béreket és egyéb juttatásokat, miközben csökkentettük az állami kiadásokat, megszüntettük a kivételeket, és továbbra is fenntartjuk a beruházások finanszírozását" - részletezi az RMDSZ közleménye.
Tánczos Barna hangsúlyozta, hogy a polgárok és a magánszektor jogosan várják el az állam költséghatékonyabb működését és a kiadások mérséklését. A rendelet által bevezetett intézkedések 95 százaléka az állami kiadások csökkentésére irányul. Míg a költségvetési kiadások tervezett csökkentése 126 milliárd lejt érint, addig az adóintézkedések várható hatása a magánszektor számára csupán 7,1 milliárd lejnyi előnyt jelent. A jövő évet a szolidaritás évének kell tekinteni, amelyben a gazdaságnak az állami és az uniós forrásokból származó beruházásokra kell építenie, ezzel teremtve egyensúlyt a kiadások és bevételek között, és stabilizálva az államháztartást.
A sürgősségi rendelet legfontosabb rendelkezései között szerepel, hogy a köztisztviselők és közalkalmazottak bérét, bérpótlékait, valamint az állami nyugdíjakat a 2024. novemberi szinten meg kell tartani. Emellett a polgármesterek és megyei tanácselnökök speciális nyugdíjának kifizetését elhalasztják. A cél továbbá az állami intézmények hatékonyságának növelése és működési kiadásaik csökkentése. A rendelet értelmében megszűnnek az adózási kedvezmények az IT-szektor, az építőipar, a mezőgazdaság és az élelmiszeripar dolgozói számára. Az osztalékadó mértéke 10 százalékra emelkedik, és a mikrovállalkozások számára vonatkozó adóküszöb is csökken.
"Ahhoz, hogy megőrizzük az ország stabilitását, elősegítsük a hosszú távú fejlődést és fenntartható módon csökkentsük a költségvetési hiányt a jelenlegi nehéz gazdasági környezetben, elengedhetetlenek ezek az átfogó korrekciók. Ezt fogalmazta meg az RMDSZ pénzügyminisztere, utalva az előző évek felelőtlen döntéseinek következményeire, amelyek ide vezettek."