Szijjártó Péter bejelentette, hogy Magyarország biztosította az energiabiztonsággal kapcsolatos garanciákat, ennek következtében a kormány ezúttal nem emelt vétót.

Magyarország óriási sikert ért el azzal, hogy megkapta az Európai Bizottságtól a szükség garanciákat az energiabiztonsága megvédésére vonatkozóan, a kormány ezért végül nem vétózta meg az Oroszország elleni szankciók újabb meghosszabbítását - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Brüsszelben.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium nyilvános tájékoztatása alapján a tárca vezetője a legutóbbi európai uniós külügyi tanácskozást követően tartott sajtótájékoztatón elmondta, hogy hétfőn szükségessé vált döntést hozni az Oroszországgal szemben alkalmazott gazdasági szankciók meghosszabbításáról. E szankciók hatásai Magyarország számára az elmúlt három év során összesen 19 milliárd eurós, azaz körülbelül 7500 milliárd forintos kárt jelentettek.
Kiemelte, hogy ezzel párhuzamosan Ukrajna számos olyan intézkedést hozott, amely veszélybe sodorta hazánk és más közép-európai államok energiaellátását, ami nemzetbiztonsági, sőt szuverenitási kérdés is egyben.
Kifejtette, hogy a magyar kormány az utóbbi napokban világos és határozott elvárásokat fogalmazott meg az Európai Bizottság felé. E célból sürgeti, hogy a közösség lépjen fel Magyarország energiabiztonságának megóvása érdekében, különösen a veszélyeztető intézkedésekkel szemben. Fontos számára a Török Áramlat földgázvezeték védelme, valamint az ukrajnai olajtranzit biztosítása. Ezen kívül törekszik arra is, hogy a földgázszállítás Ukrajnán keresztüli újraindítását elérje.
- szögezte le.
"Az Európai Bizottság kimondta, hogy elvárja a harmadik országoktól, például Ukrajnától, hogy ezt tartsák tiszteletben, és az Európai Unió világossá tette, hogy készen áll arra, hogy intézkedéseket hozzon annak érdekében, hogy megvédjék a kőolajvezetékeket, földgázvezetékeket és villamosenergia-vezetékeket, amelyek az Európai Unión kívülről az Európai Unióba vezetnek" - folytatta.
Szijjártó Péter üdvözölte, hogy az Európai Bizottság tárgyalást folytat Ukrajnával a földgázszállításokról, valamint hogy biztosítékokat kér Kijevtől a kőolajtranzit fenntartásával kapcsolatban.
"Ma jelentős előrelépést tettünk Magyarország energiaellátásának terén. Az Európai Bizottság kénytelen volt intézkedéseket hozni a magyar energiaellátás biztonságának biztosítása érdekében. Így végül a mi szavazatunk sem a vétó támogatásáról szólt" - tájékoztatott.
- felsorolta.
A miniszter hangsúlyozta, hogy Magyarország minden szükséges előkészületet megtett, összekapcsolva földgázhálózatát hat szomszédos országgal. Ugyanakkor rámutatott, hogy a földrajzi adottságok módosítása nem egyszerű feladat. Az energetikai diverzifikáció további erősítése érdekében elengedhetetlen az infrastruktúra fejlesztése a régióban, ám ez eddig nem valósult meg egyes kulcsfontosságú tranzitállamokban.
"Egyes szomszédok, meg egyes szomszédok szomszédjai nem hajtották végre ezeket a beruházásokat, ezért ma Magyarország ellátása nem orosz kőolajból és nem orosz földgázból lehetetlen" - mondta.
A végén arra is felhívta a figyelmet, hogy az Európai Unió félévente foglalkozik a szankciók meghosszabbításával, míg a személyekre vonatkozó büntetőintézkedésekről külön döntések születnek. A következő ilyen szavazás márciusban esedékes, és fontos megjegyezni, hogy a magyar kormány jelenlegi jóváhagyása nem garantálja, hogy a jövőben is hasonlóan fogják kezelni ezt a kérdést.
"Amikor Lengyelország nekilát a 16. szankciós csomag megalkotásának, mi határozottan és egyértelműen ki fogjuk fejezni, hogy a magyar energiarendszert fenyegető szankciókat az Európai Unió nem vezethet be" - hangsúlyozta.