Szijjártó Péter kifejtette, hogy a magyar emberek űrbe juttatása nem csupán egy ambiciózus cél, hanem egy olyan lehetőség, amely új távlatokat nyithat a magyar tudomány és technológia előtt. Az űrutazás nemcsak a nemzetközi együttműködéseket erősítheti, h


Magyarország legfrissebb és legambiciózusabb célja, hogy ismét embert juttasson a világűrbe, a Nemzetközi Űrállomásra, mint egy nagyszabású nemzeti program részeként - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Budapesten.

A tárcavezető a "HUNIVERZUM - Magyarok a világűrben" látogatóközpont ünnepélyes megnyitóján hangsúlyozta, hogy hazánk számára igazi nagyságot jelent, amikor a tudományos kutatás keretein belül embert küldünk a világűrbe, egészen pontosan a Nemzetközi Űrállomásra. E célkitűzés a nemzeti büszkeség és innováció szimbóluma, amely új távlatokat nyit a magyar űrkutatás előtt.

Úgy érzem, hogy ez a célkitűzés olyan közös ügy, amelyért minden magyar szívből tud szorítani, függetlenül attól, hogy más területeken milyen eltérő véleményeket vallunk. Nehéz elhinni, hogy létezik olyan magyar ember, akinek ne csillanna meg a könny a szemében, amikor végre láthatja, hogy a magyar űrhajós a Nemzetközi Űrállomásra érkezik, belép az űrhajójából, és megkezdi azt a hihetetlenül fontos munkát, amelyre már régóta vágyunk. Ezen a pillanaton keresztül végre megvalósulhat az, amiről mindig is álmodtunk.

közölte.

Úgy vélem, hogy ez a mai Magyarország legérdekesebb és leginspirálóbb célja (...) Egy olyan nemzet, amely vállal egy ilyen izgalmas és nagyszabású célkitűzést, valóban erős, büszke, sikeres és egységes közösségként tekinthet önmagára.

Hozzáfűzte.

Majd hangsúlyozta, hogy a világgazdaság jelenlegi alapvető átalakulásával folyamatosan újabb és újabb iparágak válnak elérhetővé, illetve meghatározóvá, így az egyik legmodernebb, legújabb szektor éppen az űripar, ahol hatalmas verseny zajlik.

Az a nemzet vagy gazdasági entitás, amely képes kiemelkedni a verseny egyes szegmenseiben, olyan előnyhöz juthat az adott szektorban, amelynek fontosságát véleményem szerint nehéz lenne túlértékelni.

Persze, íme egy egyedibb változat: **Húzta alá.** Ha szeretnéd, hogy bővebben kifejtsem, vagy más formában jelenítsem meg, csak jelezd!

Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy "ímmel-ámmal" nem érdemes részt venni egy ilyen nemzetközi versenyben; valódi erőforrásokra van szükség. Ennek érdekében a kormány már néhány évvel ezelőtt kitűzte célul, hogy hosszú évtizedek után ismét egy magyar kutatóűrhajós utazhasson a világűrbe.

Megfigyelte, hogy

itt közel sem pusztán űrturizmusról van szó, hanem arról, hogy a kiválasztott fontos kutatásokat végezni két héten keresztül a Nemzetközi Űrállomáson.

Valamint több érvet is felsorolt arra vonatkozóan, hogy miért volt szükség erre a misszióra. Az első érv szavai szerint politikai természetű, méghozzá az, hogy a kormány mindig is erőteljesen támogatta, hogy legyen magyar űrkutatási, űripari program, ezért is fogadtak el négy évvel ezelőtt űrstratégiát, és ezért neveztek ki miniszteri biztost a terület felügyeletére.

Ezután arra emlékeztetett, hogy Magyarország nem új szereplője a világűrnek, több mint nyolc évtized hagyományával rendelkezik a területen, számos magyar volt a szektor úttörői között.

Fontos megemlíteni, hogy az utóbbi években nem történt olyan kiemelkedő nemzetközi űrküldetés vagy űripari újítás, amelyben ne lett volna jelen valamiféle magyar hozzájárulás, legyen az eszköz, fejlesztés vagy beszállítás. Az elmúlt évtizedek során összesen 140 magyar űreszköz került a világűrbe, különféle nemzetek által lebonyolított, valamint nemzetközi együttműködés keretében megvalósított űrmissziók részeként.

A kifejezés egyedi megfogalmazása lehetne: "értesítette."

A miniszter a harmadik érvként említette, hogy az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan űrrepülése óta 45 év telt el, elég hosszú idő ahhoz, hogy újra ezt a célt tűzze ki maga elé Magyarország.

Ezzel összefüggésben szeretném kifejezni elismerésemet Kapu Tibornak, a következő magyar űrhajósnak, valamint Cserényi Gyulának, a tartalék űrhajósnak. Gratulálok nekik, hogy sikeresen teljesítették az elmúlt évek rendkívül kihívásokkal teli kiképzését.

Related posts