Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy az energetikai szankciók súlyosan veszélyeztetik Európa versenyképességét, és komoly aggodalmakat vetnek fel a kontinens gazdasági jövőjével kapcsolatban. Az intézkedések következményeként a régió energiabiztonsága és ga

A minisztérium által az MTI-nek eljuttatott közlemény szerint a tárcavezető az Európai Gázkonferencián hangsúlyozta, hogy az energiapiac jelenleg súlyos válsággal küzd a kontinensen. Ennek hátterében pedig nem más áll, mint a versenyképesség csökkenése, amit a liberális mainstream ideológiai megközelítése okoz. E megközelítés nem csupán gazdasági, hanem kifejezetten fizikai természetű kérdéseket is torzít. Beszédében kiemelte, hogy...
Az újabb források bevonásának, valamint az alternatív szállítási útvonalak kialakításának jelentőségét hangsúlyozta, továbbá határozottan fellépett az energetikai szankciók és a mesterséges korlátozások ellen. Megjegyezte, hogy a politikai okokból történő diszkrimináció az egyes ellátók részéről súlyosan befolyásolja az európai lakosság életszínvonalát és a versenyképességet is. A magyar kormány álláspontját vázolva kiemelte, hogy a lehető legszélesebb forrásszerkezet és tranzitútvonal-hálózat kialakítása elengedhetetlen, ugyanakkor a nemzeti hatáskörnek kell dominálnia az energiamix kialakításában. Hozzátette, hogy az energiaellátás nem csupán gazdasági, hanem nemzetbiztonsági kérdés is, így annak veszélyeztetése a szuverenitás sérelmét jelenti. Ezzel összefüggésben szólt az orosz földgáz vásárlásával kapcsolatos kritikákról, és kifejtette, hogy egy ilyen stratégiai szektorban csak akkor érdemes megváltoztatni a beszerzési irányokat, ha van olyan alternatíva, amely kedvezőbb árakat és megbízhatóbb ellátást kínál.
- tette hozzá. Szijjártó Péter elítélte, hogy az Európai Unió hallgat, amikor fizikai, pénzügyi, politikai támadások érik a kontinens energetikai infrastruktúráját. Illetve közölte, hogy Magyarország nagy erővel dolgozik újabb energiaforrások bevonásán, amelyekkel a kormány a lehetőségeket kívánja bővíteni, nem a meglévő ellátókat kiváltani.
- felsorolta.
Ezzel összefüggésben hangsúlyozta, hogy Délkelet-Európában elengedhetetlen az energetikai hálózat kapacitásának növelése a hatékony diverzifikáció megvalósítása érdekében. Ennek tudatában a régió országai az Európai Bizottsághoz fordultak támogatásért, ám a brüsszeli testület sajnos elutasította a finanszírozási kérelmet.
A miniszter végül említést tett az új romániai földgázmező kitermeléséről, amely, mint hangsúlyozta, óriási lehetőségeket kínál Magyarország számára. Ugyanakkor megjegyezte, hogy korábban két kereskedelmi megállapodást kötöttek, amelyek értelmében 2024-re várták az első földgázmolekulák érkezését a szomszédos országból. Ám különböző okok miatt az érintett amerikai cég végül úgy döntött, hogy visszalép a megállapodástól.