Szijjártó Péter a Bloomberg hírportálnak adott interjújában bejelentette, hogy már folyamatban vannak a tárgyalások az Egyesült Államokkal egy új és különleges együttműködés kialakításáról.

A külügyminiszter szerint a magyar kormány nagyon jó viszonyban van a Trump-kormányzattal.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Bloomberg TV-nek adott interjújában elmondta, hogy Magyarország az utóbbi hónapokban tárgyalásokat kezdeményezett az Egyesült Államokkal egy különleges kétoldalú együttműködés keretében, amely gazdasági vonatkozásokat is magában foglal.
"A Trump-adminisztrációval való kapcsolatok rendkívül kedvezőek számunkra" - nyilatkozta a tárcavezető, aki hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottságnak proaktívan kellett volna reagálnia Donald Trump amerikai elnök Európai Unióra gyakorolt nyomására, különösen a vámok csökkentésével, különös figyelmet fordítva az amerikai autógyártókra kivetett terhekre.
Bár a miniszter hangsúlyozta, hogy a vámpolitika a közösségi hatáskör része, véleménye szerint a brüsszeli intézmények nem rendelkeznek a szükséges hatékonysággal ahhoz, hogy valódi előnyös megoldásokat találjanak az EU számára. Ennek következtében Magyarország most 20 százalékos vámokkal néz szembe, hasonlóan más uniós tagállamokhoz.
A felvetésre, miszerint a Budapestre irányuló kritikák, amelyek az Egyesült Államok részéről a magyarországi korrupcióval összefüggésben merülnek fel, csalódást okozhatnak, Szijjártó úgy reagált, hogy a téma körül álhírek terjednek.
"Az Egyesült Államok kereskedelmi képviseletének éves jelentéséről van szó, amelyet még tavaly, Joe Biden elnöksége idején állítottak össze. A Biden-adminisztráció nagyon ellenségesen viszonyult Magyarországhoz. Tudható, hogy ezeket a jelentéseket alapvetően az amerikai nagykövetségektől származó információk alapján készítik el, és előző amerikai nagykövet nagyon ellenséges volt" - mondta a miniszter.
A Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépéssel kapcsolatban Szijjártó azt mondta, hogy a testület politikai intézménnyé vált, és a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancs egyértelműen politikai indíttatású. "Ebben mi nem akarunk részt venni, ezért léptünk ki" - fogalmazott.
Az interjú során Szijjártó hangsúlyozta Magyarország gazdasági kapcsolatait Kínával és Oroszországgal, különös figyelmet fordítva a Moszkvától származó energiaellátás fontosságára. Megjegyezte, hogy Magyarország nem szakíthat el Oroszországtól, mivel ez elegendő energiahiányhoz vezetne. Kijelentette, hogy a kínai befektetések Magyarországon kizárólag gazdasági megfontolások alapján történtek, és Peking "egyszer sem" keverte össze a politikai tényezőket a befektetési döntésekkel.
Végül szólt arról is, hogy Magyarország uniós tagságával kapcsolatban nincs kérdés. "Uniós tagként tekintünk magunkra a jövőben is, habár bizonyos reformok bevezetését szeretnénk elérni, mert az unió jelenleg nem elég versenyképes" - mondta.