Szakértők szerint Polt Péter számára lehetőség nyílt a kibújásra, bár az már lényegtelen, hogy milyen irányba.


"Orbán hamarosan megválik Polt Pétertől, a legfőbb ügyésztől, akinek a megbízatása 2028-ig szólt volna" - írta május 3-án Magyar Péter Facebook-bejegyzésében, utalva a közelgő változásokra a Legfőbb Ügyészség élén. A Fidesz parlamenti frakcióvezetője, Kocsis Máté, éles kritikával válaszolt, bolond bohócnak titulálva Magyart, ám a távozásról szóló hírt lényegében nem cáfolta. "Polt Péter fontos közjogi szerepet tölt be, és a jövőben is ezt fogja tenni, nem bukott" - fogalmazott Kocsis. A Legfőbb Ügyészség is hasonlóan titokzatosan reagált, próbálva megcáfolni Magyar állítását a kirúgásról.

Azóta lényegében tényként kezelik a sajtóban, hogy az egykori Fidesz-tag Polt menni fog, sőt, ő lesz az Alkotmánybíróság következő elnöke. Lehetséges utódjaként pedig a két Bencét: Tuzson igazságügyi minisztert vagy Rétvári államtitkárt emlegetik. Hogy Polt távozásának mennyi valóságalapja lehet, mi állhat egy ilyen lépés mögött, alkotmányjogászokat kérdeztük, akik reálisnak is tartanák a pozícióváltást, hangsúlyozva, hogy csak lehetőségekről, spekulációkról beszélnek.

Szentpéteri Nagy Richard alkotmányjogász szerint az alkotmánybírók kinevezése az országgyűlés kétharmada által történik, és 2012 óta az elnöküket is a Parlament választja meg, nem pedig a tagság. Ennek következtében már régóta nem követelmény, hogy a vezetőjük előzetesen alkotmánybíró legyen. Sőt, a teljes testületet politikai szándékok alapján helyezik pozícióba, amit Szentpéteri Nagy látszattestületnek és a hatalom kiszolgáló szervének tekint. Noha alkotmányjogi panaszokat időnként elbírálják, az alaptörvény kritikai értelmezésével nem foglalkoznak, és nem biztosítanak lehetőséget a népi érdekérvényesítésre, az ún. actio popularisra sem.

Az, hogy Polt mennyire felkészült a új feladat ellátására, épp ezért lényegtelennek érzi. "Jogi felkészültégét, ügyészségi rutinját persze nem vitatom, de alkotmánybírósági tevékenységet sosem végzett. Igaz, ebben a rendszerben nincs is szüksége arra, hogy bármiben elmélyedjen. Az fogja, fogják tenni az Ab-ben, amit a megbízó elvár tőlük" - véli Szentpéteri Nagy.

A jogász a Fidesz részéről hatalomtechnikai szempontból ugyanakkor logikus húzásnak látja Polt státuszváltását. A legfőbb ügyészt szintén az Országgyűlés választja meg. Polt Péter kilenc évre szóló mandátuma 2028-ban járt volna le - ha a Tisza jövőre kétharmaddal megnyeri az országgyűlési választásokat, akkor egészen 2037-ig bebetonozhatták volna saját emberüket az ügyészség élén. Így viszont a következő kilenc évig továbbra is a kormány embere vezethetné a hatóságot, tiszás többség ide vagy oda. A váltás mellett szól továbbá, hogy az Ab-nek jelenleg csak 12 tagja van a törvényben előírt 15 helyett - és, sürgető tényként, Polt Péter életkora. A büntetőjogász ugyanis 69 éves, ám az Alkotmánybíróság élére 70. évét betöltött jelöltet nem nevezhetnek ki. Ha Polt most foglalja el pozícióját, akkor további 12 évig egy NER-hez lojális káder maradna a legmagasabb bírói testület vezetője.

Lövétei István alkotmányjogász úgy véli, hogy "Ez az egyik utolsó esély arra, hogy a Fidesz akadályozza a Tisza munkáját. Emellett lehetőséget ad Polt Péternek is, aki egy új kormány esetén vélhetően szembesülne a feltételezett mulasztásai számonkérésével." Ezen mulasztások között említhető az Öveges-program, a Microsoft licenszek beszerzése, valamint a Schadl-Völner ügy, amely évek óta húzódik. "Valószínűleg most megpróbálják menteni Poltot - az új feladatához való tapasztalatának megléte lényegtelen" - tette hozzá Lövétei. Szerinte a lényeg az lesz, hogy a frissen kinevezett alkotmánybírósági elnök kinek fog majd hálás lenni. Emellett figyelmeztetett arra, hogy a kétharmados felhatalmazás révén a Tisza módosíthatja az Alkotmánybíróság összetételét is.

Kérdéseinkkel a Legfőbb Ügyészséghez fordultunk, hogy információt nyerjünk a vezetőjük esetleges távozásáról és az új kinevezésről. A hatóság válasza az volt, hogy "nem kívánják kommentálni Dr. Polt Péter legfőbb ügyész személyével kapcsolatos spekulációkat."

Related posts