Szabadka városa kétszázezer eurót fektetett be egy amatőr szintű városi weboldal létrehozásába.


Egy bizonyos pillanatban a nem szakszerűen végzett munka már nem csupán egy egyén alkalmatlanságát tükrözi, hanem felveti a rosszindulat kérdését is, valamint azt, hogy az érintett esetleg bűncselekmény nyomait próbálja eltüntetni – hangsúlyozta Ivan Rakić, a Szabadság és Igazságosság Párt (SSP) szabadkai bizottságának elnökhelyettese a szerdai sajtótájékoztatóján. E megjegyzésének hátterében áll, hogy az önkormányzat 200 000 eurót költött el egy gyengén működő weboldal létrehozására és fenntartására.

Rakić hangsúlyozta, hogy Szabadka lakói a legmagasabb közüzemi költségekkel néznek szembe, és az ő tömegközlekedésük a legdrágább az országban. Ezen felül, a helyiek jövedelme 10.000 dinárral elmarad az országos átlagtól, ami azt jelenti, hogy az ilyen korrupciós gyakorlatok következtében jelentősen szegényebbek.

Emlékeztetett, hogy idén február 5-én feltörték az önkormányzat honlapját. Ez alig pár hónappal a helyhatósági választásokat megelőzően történt. Rámutatott, hogy a honlapon az önkormányzat működésével kapcsolatos fontos információk voltak, szerződések, határozatok és döntések. Mindez hozzáférhetetlen volt a választási kampány idején, de az információk egy jelentős része a mai napig nem került vissza a honlapra, hanem azok helyett hibaüzenetek jelennek meg.

Rakić rámutatott, hogy még Marija Ušumović Davčik, a közigazgatási hivatal vezetőjének email címe is tévesen van feltüntetve, és a mai napig nem történt meg a javítása; csupán egy működésképtelen címet hagytak hátra.

A Szabadság és Igazságosság Párt komoly aggályokat fogalmazott meg a honlapjával kapcsolatban, mivel súlyos korrupció gyanúja merült fel. Ennek érdekében közérdekű adatigénylést nyújtottak be a belügyminisztérium csúcstechnológiai bűnözés elleni osztályához, kérve információt arról, hogy ki állhat a weboldalt ért támadás mögött. Azonban válaszuk nem érkezett meg. Mivel az oldalon rendkívül fontos közérdekű információk találhatók, az SSP szabadkai bizottsága az önkormányzathoz is fordult, ahol adatigénylés keretében a közbeszerzés mellőzésével létrehozott digitális platform fejlesztésének részleteit kérték.

"Azt a választ kaptuk, hogy a honlapot a DIGITALHOUSEPOWER DOO dolgozta ki és tartja karban, amely egy 2021-ben, 3000 dinár alapítótőkével, Stefan Radonjić által létrehozott cég. Ez a cég készítette és tartotta karban a honlapot a támadásig, és képezte ki a dolgozókat is annak használatára. Milyen alapon kapta meg ez az akkor mindössze néhány hónapja működő cég ezt a fontos feladatot? Vajon valakinek a párhűségét jutalmazták meg és azt, hogy a közösségi oldalakon bérkommentelőként tevékenykedett?" - teszi fel a kérdést Rakić.

Megjegyzi, figyelemre méltó tény, hogy a cég által nyújtott szolgáltatások ára mindig kicsit egymillió dinár alatt volt, így nem kellett közbeszerzést kiírni. Véleménye szerint ez nem egy túlságosan szakavatott cég, ha már az általa létrehozott honlapot feltörték.

"Ezért nem teljesen érthető számunkra, hogy a hackertámadás következményeként miért pont ezt a céget választották új honlap és biztonsági rendszer kidolgozására. Lehetséges, hogy ennek az az oka, hogy a cég tízszeresen túlságosan meg lett fizetve, figyelembe véve, hogy szoros kapcsolat fűzi őket Petar Pantelinac közigazgatási titkárhoz?" - tette fel a kérdéseit Rakić.

A szóban forgó vállalat a vizuális platform és az információbiztonsági rendszer kifejlesztésére összesen 14.400.000 dinárt, azaz körülbelül 120 ezer eurót kapott. Ebben az összegben azonban nem szerepelnek a képzés költségei, az új email platform kidolgozása, továbbá a honlap havi karbantartási díja, amely 82.500 dinár. Ezen kívül az analitikai szolgáltatások és a régi honlap szakértői elemzése is hozzájárul a cég bevételeihez, ami további 4,8 millió dinárt jelent.

"Természetesen mindez a közbeszerzési eljárások megkerülésével zajlott, és 2021 óta közel 200 ezer eurót költöttek el egy olyan selejtre, amely még ennek az összegnek az egy százalékát sem éri el. Ennek következtében a szabadkai lakosok 200.000 euróért kaptak egy WordPress alapú honlapot, amely a legminimalistább biztonsági előírásoknak sem felel meg. A már említett tartalmi hiányosságokon túl az oldal könnyen feltörhető, hiszen olyan technológiával készült, amely inkább magáncélokra vagy maximum kisebb vállalkozások igényeire lett optimalizálva - feltéve, hogy nincsenek komoly biztonsági elvárások. Ezzel együtt azonban az ilyen típusú honlapok nem is kerülnek sokba" - hívta fel a figyelmet, majd hozzátette:

Egy hasonló weboldal elkészítése egy részben szakképzett egyén számára csupán néhány munkanapot venne igénybe, és az összköltsége nem haladná meg a 2000 eurót. A karbantartási díjak pedig évente csupán néhány száz euróra rúgnak, nem pedig nyolcezerre!

"Ablakon kidobott pénznek tekinthető ez a 22 millió dinár, amiből minden szabadkai elsősnek bőségesen jutott volna tankönyvre. Ez csupán egy példa a városvezetés súlyos, sőt mondhatni bűnös hibáira" - hangsúlyozta Ivan Rakić, aki arra kérte a megfelelő nyomozóhatóságokat, hogy alaposan vizsgálják ki a korrupciós ügyeket, amelyek a közbeszerzés nélkül létrehozott, elképesztő költségeket jelentő honlap körül forognak.

Csiszár László, a Szabadság és Igazságosság Párt szabadkai bizottságának végrehajtó elnöke kijelentette, hogy az általuk közölt információk célja az volt, hogy felhívják a figyelmet arra, miszerint megalapozott gyanú merült fel a korrupció lehetőségére.

"Sajnos ezzel semmi újat nem mondtunk. A korrupció nyilvánvaló a haladó hatalom minden szintjén, a köztársaságin éppúgy, mint városi szinten. Szabadkán az a különbség, hogy a felelősség nemcsak a Szerb Haladó Pártot terheli, hanem koalíciós partnerét, a Vajdasági Magyar Szövetséget is" - húzta alá Csiszár.

Related posts