Soha nem tapasztaltunk még ekkora távolságot a bolygónk történetében.

Egy nemzetközi kutatócsoport az Antarktiszon olyan jégmagot hozott a felszínre, ami legalább 1,2 millió évvel ezelőtti levegőt zár magába, írja a Mashable. Ez segíthet a tudósoknak megérteni, milyen volt pontosan a Föld klímája ebben az időszakban.
A jelenlegi legrégebbi jégmag, amit kutatók már vizsgáltak, 800 ezer éves.
A mostani minta a Little Dome C tereptáborból származó minta vizsgálatával a kutatók a közép-pleisztocén átmeneti időszakról akarnak megtudni többet, amikor a jégciklusok közötti intervallumok, vagyis az az idő, amikor a jégtakarók elterjedtek a kontinensek nagy részén, majd visszahúzódtak, jelentősen lelassultak, 41 ezer évről 100 ezer évre.
"Az elmozdulás mögött meghúzódó okok továbbra is az éghajlattudomány titkai közé tartoznak, a projekt célja ezeket megfejteni" - áll az Olasz Nemzeti Kutatási Tanács Sarktudományi Intézetének tájékoztatójában.
A kampány során felfedezett értékes jégmagokat a Laura Bassi jégtörő hajóján szállítják vissza Európába. Ez a fuvar komoly kihívások elé állítja a szakértőket, hiszen a mintákat rendkívüli, mínusz 50 Celsius fokos hőmérsékleten kell megőrizniük.