Az orosz állami hírügynökség az elnökválasztás kapcsán megjegyezte: "Senki sem mutatkozik elég oroszbarátnak."


Az oroszországi TASS állami hírügynökség vasárnap elemzést tett közzé a romániai elnökválasztásokról, ebben pedig nagyrészt azt fejtegetik, hogy melyik jelölt alkalmazta a kampányban a leginkább, illetve a legkevésbé oroszbarát retorikát.

"Minden jelölt - beleértve a nacionalista George Simiont is - ellenséges álláspontot képvisel Oroszországgal szemben és elítéli az ukrajnai különleges katonai műveletet" - írja vasárnapi elemzésében az orosz hírügynökség. Hozzáteszik, hogy egyik államfőjelölt sem foglalt konkrétan állást az Oroszországgal való kapcsolat normalizálása mellett, Románia külpolitikája annak EU-s és NATO-tagságán alapszik, és Bukarest viszonyát Oroszországhoz Brüsszel és Washington befolyásolja.

A TASS hírügynökség jelentése szerint Elena Lasconi fogalmazta meg a legmarkánsabb oroszellenes álláspontot az utóbbi időszakban. Ezzel szemben George Simion Oroszországot geopolitikai riválisnak tartja, ugyanakkor nem mentesíti magát az ukrán támogatás elutasítása alól. Érdekes, hogy az ukrajnai sajtó Simiont az oroszbarát radikálisok közé sorolja. Nicușor Dan és Victor Ponta esetében viszont megjegyezték, hogy nem tettek határozott Oroszország ellenes nyilatkozatokat.

Ezzel szemben Crin Antonescu esetében azt emelték ki, hogy "általános kontextusban viszonylag racionális nézőpontot képvisel". Ezt alátámasztva idézik az elnökjelölt egyik megnyilatkozását, amelyben hangsúlyozta, hogy Romániának szüksége van a viszonyainak normalizálására Oroszországgal.

A TASS elemzése részletesen tárgyalja a 2024 decemberi elnökválasztás első fordulójának eltörlését. A dokumentumban kifejtik, hogy a döntés hátterében Călin Georgescu kampányának illegális pénzügyi támogatása áll. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy nincs konkrét bizonyíték arra vonatkozóan, hogy miként zajlottak a kibertámadások.

A hírügynökség éles határt von a jelöltek között, kettéosztva őket nacionalista és Európa-barát táborokra. Különösen hangsúlyozzák, hogy Simion az egyetlen valódi nacionalista a mezőnyben, akit ellenfelei populizmussal, sovinizmussal és szélsőséges nézetekkel vádolnak.

A politikai tájképen különböző karakterek bontakoznak ki, akik mind sajátos vonásokkal rendelkeznek. Pontáról úgy vélik, hogy tapasztalt politikai szereplő, ám egyben kaméleonként és kalandorként is emlegetik, ami arra utal, hogy hajlamos a nézeteinek és stratégiáinak gyors módosítására. Crin Antonescu esetében a vélemények szerint ő az, aki a "színesebb" jelöltek hiányában lép színre, ami arra utal, hogy talán az ő karaktere nem elég figyelemfelkeltő a választók számára. Nicușor Dan karizmája hiányzik, ám a TASS által megnevezett "technokrata menedzser" minősítéssel elismerik hatékonyságát, mivel az USR támogatására is számíthat, amely Soros György jóvoltából erősödött meg. Elena Lasconi népszerűsége viszont csökkenő tendenciát mutat, mivel az USR visszavonta tőle a támogatását. Bár lelkes feminista szónoklatokat tart és populista elemeket is felvonultat, a politikai felkészültsége kérdéses, ezért a győzelme nem tűnik valószínűnek.

Related posts