Az értékpapírszámlák kezelése és az értékpapírok vásárlása, valamint eladása során számos fontos szempontot kell figyelembe venni. Először is, tisztában kell lennünk azzal, mikor és milyen értékpapírokat vásárolunk vagy értékesítünk. ### Értékpapírszáml

Olvasónk érdeklődött arról, hogy ha értékpapírszámlát nyit, miként végezheti el helyesen a befektetési alapok és értékpapírok vételét és eladását, figyelembe véve az árfolyamokat és a könyvelési szabályokat. A kérdésre Pölöskei Pálné, adószakértő, adott részletes választ.
A kérdéskör részletes elemzése a következőképpen alakítható: 1. **Értékpapírszámláról történő vásárlás**: Az értékpapírok beszerzésekor a megfelelő számlaszámra kell könyvelni, amelyet a könyvelési politika határoz meg. Az árfolyam meghatározásánál a vásárlás napján érvényes árfolyamot kell figyelembe venni, mivel ez tükrözi a tranzakció valódi költségét. 2. **Főkönyvi szám az értékpapírszámlához**: Az értékpapírszámlát általában egy külön, az értékpapírok nyilvántartására szolgáló főkönyvi számon kell könyvelni. Ez a szám a vállalat könyvelési rendszerében kerül rögzítésre. 3. **Eurós értékpapírszámla árfolyamai**: Az eurós számlán történő beszerzés és értékesítés esetén az adott napon érvényes devizaárfolyamot szükséges alkalmazni, hogy a tranzakciók pontosan tükrözzék a vételi és eladási költségeket. 4. **Árfolyamkülönbözet forintos átutalás esetén**: Ha a forintos számláról eurós értékpapírszámlára történik az átutalás, akkor az árfolyamkülönbözet attól függ, hogy az átváltáskor milyen árfolyamon történik a forint euróra váltása. Amennyiben az átutalás során nem történik devizaátváltás, akkor árfolyamkülönbözet nem merül fel. 5. **Pénzátutalás könyvelése**: A forintos számláról történő átutalás során a megfelelő főkönyvi számlákra kell könyvelni az átvezetést, ezek a pontos könyvelési szabályzat függvényében változhatnak. 6. **Értékpapírszámla könyvelése**: Az értékpapírszámlát és az értékpapírokra vonatkozó átvezetéseket a vállalat által előírt, a befektetések nyilvántartására szolgáló számlákon kell végrehajtani. 7. **Év végi értékelés**: Az eurós értékpapírszámlát és az értékpapírokat év végén értékpapíronként kell értékelni, figyelembe véve az árfolyamkülönbözeteket, amelyek a piaci árfolyam és a beszerzési ár közötti eltérésekből adódnak. 8. **Eurós értékpapíreladás kedvező áron**: Amennyiben a cég a papírokat magasabb áron értékesíti, mint amennyiért megvásárolta, akkor a nyereséget a megfelelő könyvelési tételnél kell rögzíteni, szintén figyelembe véve az árfolyamot. 9. **Eurós értékpapíreladás kedvezőtlen áron**: Ha a cég az értékpapírakat alacsonyabb áron értékesíti, mint amennyiért vásárolta, akkor a veszteséget szintén a megfelelő könyvelési tételnél kell könyvelni, figyelembe véve a vásárlás és az eladás árfolyamát is. Mindezek a tényezők alapvetően befolyásolják a könyvelési eljárásokat és a pénzügyi jelentések hitelességét.
Az értékpapírszámla célja, hogy a vállalkozások nyomon követhessék a birtokolt értékpapírok állományát. Fontos megjegyezni, hogy ezen a számlán nem lehet közvetlenül vásárolni, mivel nem pénzeszközök tárolására szolgál. Az értékpapírszámla inkább a befektetések nyilvántartására és kezelésére szolgál, lehetővé téve a vállalkozások számára, hogy átláthatóan követhessék pénzügyi eszközeik alakulását.
A vásárolt értékpapírok könyvelése során a 37-es főkönyvi számlán kell rögzíteni az adott értékpapírt, figyelembe véve annak típusát és az ehhez kapcsolódó alszámlát. Ezt a folyamatot a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) 30. §-a szabályozza. Például, ha hitelviszonyt megtestesítő befektetési jegyet vásárolunk, azt a 374-es alszámlán kell könyvelni, ahogyan azt az Szt. 3. § (6) bekezdés 2. pontja is előírja.
Amennyiben az értékpapírszámlád euróban van nyitva, a beszerzés és az értékesítés könyveléséhez az aktuális árfolyamot kell figyelembe venned. A beszerzéskor a vásárlás időpontjában érvényes árfolyamot használod, míg az értékesítéskor a tranzakció időpontjában érvényes árfolyamot kell alkalmazni. Fontos, hogy a pontos árfolyamok rögzítése érdekében mindig naprakész forrást vegyél alapul, legyen az banki vagy piaci árfolyam.
Az Szt. 60. (1) bekezdése szerint a külföldi pénzértékre (például euróra) szóló értékpapírt a bekerülés napjára, illetve a szerződés szerinti teljesítés napjára vonatkozó - az Szt. 60. (4)-(6) bekezdés szerint választott - devizaárfolyamon átszámított forintértéken kell a könyvviteli nyilvántartásba felvenni.
Az Szt. 60. § (2) bekezdése értelmében a mérlegfordulónapkor a külföldi pénznemben (például euróban) kibocsátott értékpapírokat az üzleti év adott mérlegfordulónapjára vonatkozó, az Szt. 60. § (4)-(6) bekezdései alapján meghatározott devizaárfolyamon kell forintra átszámítani és nyilvántartani. Az árfolyamkülönbségeket pedig más értékelt tételekkel együtt kell kezelni az értékelés során.
Számot kell adni róla.
8-9. Eurós értékpapíreladást miként könyvelem, ha többért adja el a cég az értékpapírt, mint amennyiért vette? Eurós értékpapíreladást miként könyvelem, ha kevesebbért adja el a cég az értékpapírt, mint amennyiért vette?
Az értékpapírok értékesítése során az átvezetési számla (376) alkalmazása elengedhetetlen. A kivezetés során a könyv szerinti értéket kell rögzíteni, míg az ellenértéket a 3. pontban megadott árfolyam szerint kell nyilvántartásba venni. Például, ha a vállalkozás a 374-es számlán könyveli az értékpapírt, a könyvelési művelet a következőképpen alakul:
T 376 Átvezetési számla K 374 Értékpapír számla - kivezetés
T 366 Követelés értékpapírok miatt K 376 Átvezetési számla - ellenérték --- A fenti könyvelési tétel során a követeléseket a különböző értékpapírok miatt rögzítjük, míg az átvezetési számla szolgál az ellenérték elszámolására.
Az átvezetési számla követel egyenlegének (nyereségnek) könyvelési folyamata a következőképpen alakul:
T 376 Átvezetési számla K 97 Pénzügyi műveletek bevétele Ez a tranzakció az átvezetési számlán rögzíti a pénzügyi műveletek bevételeit, így biztosítva a megfelelő nyilvántartást és elszámolást a könyvelési rendszerben.
Az átvezetési számla egyenlegének (veszteségének) könyvelése a következő módon történik:
T 87 Pénzügyi műveletek ráfordítása K Átvezetési számla.