Pintér és az amerikai követség képviselői közösen ünnepelték a budapesti Nemzetközi Rendészeti Akadémia megalapításának fontos évfordulóját.


A három évtizede működő magyar-amerikai rendészeti oktatási intézmény első a kategóriájában, és globálisan is mintateremtő lett. A résztvevők kiemelték a nemzetközi együttműködés jelentőségét, valamint visszaemlékeztek a belügyminiszter szerepére az alapítása kapcsán.

A budapesti Nemzetközi Rendészeti Akadémia (ILEA) 30. születésnapját ünnepelve Pintér Sándor belügyminiszter és az amerikai diplomáciai képviselet több képviselője mondott ünnepi beszédet csütörtökön. Az esemény kiemelte az akadémia jelentőségét és a nemzetközi rendészeti együttműködés fontosságát.

Az akadémia egy különleges rendészeti képzési központ, amelyet az Egyesült Államok és Magyarország közösen hozott létre és ápol immár harminc éve. Ez a budapesti intézmény, amely az amerikai részvétellel működik, a nemzetközi belügyi együttműködést elősegítő programok úttörője a maga nemében. Az ő példájukat követve számos más intézmény is megnyílt világszerte, amelyek Washington támogatásával indultak el.

A nagyjából 120 fős hallgatóság előtt Pintér kiemelte, hogy az ILEA mellett szintén a kilencvenes évek óta működik a Közép-európai Rendőrakadémia, a nemzetközi kutyás kiképző központ. "Büszkék lehetünk arra, hogy egy rendészeti központot hoztunk létre" - mondta, és arra is kitért, hogy az akadémia alapítását és fejlődését személyesen is végikísérte. Az előkészítő munkát a Központi Nyomozóiroda (FBI) akkori igazgatójával közösen végezte el országos rendőrfőkapitányként - emlékezett vissza.

Az ILEA képzésein kelet-közép-európai, észak-afrikai és közép-ázsiai diákok is tanulnak. A technológiai fejlődés és globalizáció a bűnözésben is új lehetőségeket nyitott, aminek megállításához a hagyományos, helyi bűnüldözés már nem elegendő - emelte ki Pintér. Ehhez kell a nemzetközi együttműködés a gyakorlatban és az oktatás területén is.

Pintér kifejezte háláját az amerikai partnerek felé, akik nem csupán tudásukkal és erkölcsi támogatásukkal, hanem anyagi hozzájárulásukkal is segítik az intézet munkáját. További sikeres működést és hosszú éveket kívánt az ILEA számára. "Ne feledjék, egy valódi akadémia legalább egy évszázados múltra tekinthet vissza" - tette hozzá zárásként gondolataihoz.

"Az ILEA Budapest a közbiztonság terén nemzetközi szinten elismert kiválósági központtá fejlődött, és büszkén reprezentálja azt, hogy az amerikai és magyar együttműködés milyen eredményekre képes" - nyilatkozta Robert Palladino, az Amerikai Egyesült Államok Nagykövetségének ügyvivője.

Palladino azt is kiemelte, hogy míg Donald Trump amerikai elnök "lecsap a halálos drogokra, felszámolja a bűnszövetkezeteket és helyreállítja a jogállamiságot", addig Magyarország is kiáll az illegális migráció és a bűnözés ellen. "Orbán Viktor miniszterelnök februári felhívása, a kábítószer-kereskedelem visszaszorítása és a napokban elfogadott jelentős törvény azt mutatja, hogy Magyarország komolyan gondolja és eredményeket akar elérni - mondta az ügyvivő.

A rendezvényen jelen volt Cart Weiland, az Amerikai Egyesült Államok Külügyminisztériumának Nemzetközi Kábítószer- és Nyomozati Ügyek Hivatalának vezető tisztviselője is, aki köszönetet mondott az együttműködés gerincének tekintett Pintérnek, majd viccesen megjegyezte, hogy talán róla kellene elnevezni az intézményt.

A politikai táj mindig változó, a politikai szereplők jönnek és távoznak, míg a Magyarországon és az Egyesült Államokban is felmerülő ellentmondások továbbra is jelen vannak. "De ez az intézmény, három évtizeddel a megalakulása után is megmaradt" - emelte ki a tisztviselő. Hozzátette, hogy a budapesti akadémia példáját követve számos új intézmény jött létre Latin-Amerikában, Ázsiában és Afrikában is.

Az IEA budapesti regionális központja mára már több mint 18 ezer sikeresen végzett hallgatóval dicsekedhet. A program, amely számos országban működik, összesen több mint 77 ezer diák számára biztosított képzési lehetőséget.

Related posts