Oroszország felfüggesztette a földgázszállítást Ukrajnán keresztül Európába. Az Európai Bizottság azt hangsúlyozta, hogy az unió készen áll a helyzet kezelésére.

**Ukrajnai konfliktus: Oroszország felfüggesztette az Európába irányuló földgázszállítást - FRISS HÍREK (új: reakciók)** A legfrissebb fejlemények szerint Oroszország bejelentette, hogy leállítja a földgázszállítást Európába, ami tovább súlyosbítja a már így is feszült helyzetet az ukrajnai háború miatt. A döntés hátterében politikai és gazdasági okok állnak, és a lépés várhatóan széleskörű következményekkel jár majd nemcsak az érintett országok, hanem az egész kontinens energiapolitikájára is. Az európai vezetők már reagáltak a bejelentésre, hangsúlyozva, hogy a földgázellátás biztonsága kulcsfontosságú a térség stabilitása szempontjából. Az elemzők figyelmeztetnek, hogy ez a lépés tovább növelheti az energiaárakat és fokozhatja az európai országok közötti feszültségeket. A helyzet alakulása figyelmet érdemel, hiszen a háborús konfliktus folytatódása és az energetikai válság kéz a kézben járhatnak, komoly hatással a gazdasági helyzetre és a lakosság mindennapi életére is.
A Gazprom és az ukrán Naftohaz közötti szerződések megújításának ukrán részről történt többszöri és világos elutasítása miatt a Gazprom elvesztette a technikai és jogi lehetőséget arra, hogy 2025. január 1-jétől gázt szállítson Ukrajna területén. Moszkvai idő szerint reggel 8 óra óta orosz gázszállítás nem történik Ukrajna irányába.
- olvasható a cég hivatalos nyilatkozatában.
Az Európába vezető legrégebbi orosz földgázvezeték lezárása a Krím dél-ukrajnai félsziget 2014-ben történt orosz megszállása és bekebelezése óta tartó évtizedes feszült viszonynak vet véget.
Oroszország továbbra is exportál földgázt a Fekete-tenger mélyén húzódó Török Áramlat vezetéken.
Az orosz-ukrán tranzitszerződés évente 40 milliárd köbméter orosz földgáz tranzitját tervezte meg, lehetőséget teremtve ezzel a két ország közötti energetikai együttműködés fenntartására.
Vlagyimir Putyin orosz elnök nemrégiben bejelentette, hogy a közelgő újév előtt nem várható új orosz-ukrán gázszállítási szerződés, mivel a meglévő megállapodások végéig már nem lehet újakat kötni. Ukrajna ezzel párhuzamosan jelezte, hogy megfontolja az orosz gáz tranzitjának leállítását. Az ukrán hatóságok az Európai Bizottság kérésére készen állnak arra, hogy újraindítsák a gázszállítást a területükön, de csak abban az esetben, ha a vezetéken nem orosz gáz áramlik. Putyin nem zárta ki annak lehetőségét, hogy harmadik felek – például török, magyar, szlovák vagy azerbajdzsáni cégek – bevonásával új szerződéses megállapodások születhessenek – tájékoztatott a TASZSZ orosz állami hírügynökség.
Az orosz hírügynökség által megkérdezett szakértők szerint ebben az esetben a legvalószínűbb megoldás az lenne, ha az orosz fél az orosz-ukrán határon új tulajdonosnak adná át a szállítási jogokat.
A kijevi energiaügyi minisztérium szerdai bejelentésében hangsúlyozta, hogy az Ukrajnán keresztül zajló orosz gázszállítás felfüggesztése a nemzetbiztonsági szempontok figyelembevételével történt.
Megszakítottuk az orosz gáz tranzitszállítását, ezzel egy figyelemre méltó történelmi fordulatot értünk el.
Herman Haluscsenko miniszter szavait idézve nyilatkozott a tárca.
A minisztérium közleménye szerint a lépésre jó előre felkészültek, így az ukrán gázszállító rendszer az orosz gáztranzit nélkül is működik.
Az Európai Unió a 2022. februári Ukrajna elleni orosz támadás megindítása óta megkettőzte az erőfeszítéseit, hogy alternatív források keresésével csökkentse az orosz energiától való függőségét. Az Európai Bizottság szerdán közölte, hogy számítottak a szállítás január 1-i leállítására, és az unió felkészült erre.
Az európai gázinfrastruktúra kellően alkalmazkodóképes ahhoz, hogy alternatív útvonalakon, nem orosz forrásból származó gázellátást biztosítson Közép- és Kelet-Európának.
- tájékoztatott az Európai Bizottság szóvivője, aki kiemelte, hogy az infrastruktúra megerősítése érdekében 2022 óta jelentős mennyiségű cseppfolyósított földgáz (LNG) importjára került sor.
Ausztria felkészült az orosz gáztranzit leállására, az ország ellátása folytatódik más forrásokból, mint a németországi és olaszországi töltőpontok és a tárolókapacitásokból - közölte szerdán az osztrák kormány.
Teljes mértékben befejeztük a házifeladatunkat, és alaposan felkészültünk erre a helyzetre. Ausztria immár független az orosz gázellátástól, ami egy rendkívül pozitív fejlemény.
- írta közleményében Leonore Gewessler osztrák energiaügyi miniszter.
Moldovában a Dnyeszter menti oroszbarát szakadár területen szerdán felfüggesztették a fűtés és melegvíz-szolgáltatást a háztartásokban, miután Oroszország leállította a földgázszállítást Ukrajnán keresztül – értesült a RIA Novosztyi orosz állami hírügynökség és a brit Reuters. A Szovjetunió felbomlása után Moldovától elszakadt terület eddig Ukrajnán keresztül jutott hozzá az orosz gázhoz. A helyi energiavállalat, a Tirasztyeploenergo tájékoztatása szerint a leállítás helyi idő szerint reggel 7 órakor lépett életbe, azonban néhány intézmény, például a kórházak, kivételt képeznek az intézkedés alól.