Orosz hírszerző eszközök figyelik a brit vizeket, kíváncsian lesve az atomtengeralattjárók mozgását.


Felfedezték az Egyesült Királyság vizein a brit nukleáris tengeralattjárók közelében tevékenykedő orosz érzékelőket. Ez a macska-egér játék, amely a hidegháború idejére nyúlik vissza, most ismét felforrósodik. A brit hatóságok figyelmeztetnek, hogy az atlanti térségben rendkívül intenzív orosz aktivitás tapasztalható.

A brit hadügyminisztérium eddig nem osztott meg részletes információkat, azonban több forrás alapján úgy tűnik, hogy orosz kémérzékelők figyelik az Egyesült Királyság nukleáris tengeralattjáróit. Ez a riasztó felfedezés azt sugallja, hogy a brit katonai illetékesek alaposabb nemzetbiztonsági vizsgálatot végeznek, mielőtt nyilvánosan is kommentálnák a helyzetet.

A katonai szakértők véleménye szerint a "szürke háború" során alkalmazott eszközök telepítése Moszkva részéről történt, célja pedig a brit kritikus infrastruktúra megfigyelése és esetleges szabotálása. A Királyi Haditengerészet jelentős mennyiségű kémfelszerelést azonosított a környező vízi utakon, beleértve azokat is, amelyeken a négy Vanguard tengeralattjáró közlekedik, amelyek nukleáris rakétákat szállítanak.

Rövid távon a hadsereg aktiválja a Cabot kódnevű projektet, amely célja, hogy együttműködjön a víz alatti infrastruktúrákra épülő magánszektorral, és hatékonyan mozgósítsa az erőforrásokat. Ezt a stratégiát brit katonai szakemberek 2009 óta dolgozzák ki, szoros együttműködésben amerikai és kanadai pénzügyi csoportokkal. A projekt célja, hogy létrehozzon egy gyorsan hozzáférhető pénzügyi és technológiai keretrendszert, amely lehetővé teszi a külső fenyegetések hatékony elhárítását.

"Nincs kétség afelől, hogy az Atlanti-óceánon egyre fokozódó háborús helyzet bontakozik ki" - nyilatkozta egy magas rangú katonai forrás a The Sunday Timesnak, hangsúlyozva, hogy a védekezés érdekében szükséges bevonni az érintett technológiai cégeket is.

A tisztviselők szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök titkos küldetést indított el, amely része egy átfogóbb "szürke zóna" stratégiának. Ennek keretében kábeleket, csővezetékeket és tenger alatti berendezéseket céloz meg, ezzel növelve a geopolitikai feszültségeket a régióban.

A brit katonaság nem csak rejtett érzékelőket talált a tengerfenéken, hanem a brit partok mentén elmosott más kémeszközöket és pilóta nélküli orosz járműveket a mélytengeri kommunikációs kábelek közelében. Ezek közül 11 sérült meg a Balti-tengeren az elmúlt 15 hónapban. Jelenleg 60 internetkábel köti össze Nagy-Britanniát a világ többi részével, és ezek működésének egy része nem nyilvános, azaz katonai rendeltetésű - mondta egy magas rangú forrás.

Az 1994 óta működő osztály tagjai mindegyike képes 16 ballisztikus rakétacső indítására, melyek a Lockheed Trident rendszerhez tartoznak. A brit nukleáris tengeralattjáró flotta négy egységből áll: Vanguard, Victorious, Vigilant és Vengeance. Ezek a tengeralattjárók mind Skóciában, a Clyde haditengerészeti bázison állomásoznak, és létfontosságú szerepet játszanak az Egyesült Királyság atomarzenáljának erejében.

Skócia nem csupán gyönyörű tájairól híres, hanem hamarosan a legújabb brit vadász-gyilkos tengeralattjárók otthona is lesz. Ezek közül a HMS Anson különösen izgalmas, hiszen a hadrendbe állása már a közeljövőben várható.

A londoni védelmi minisztérium új, különleges hírszerzési információk birtokába jutott, amelyek arra utalnak, hogy orosz oligarchák által birtokolt szuperjachtokat is felhasználtak víz alatti szondák telepítésére. "Feladatunk, hogy semlegesítsük az Egyesült Királyságot fenyegető kockázatokat, és ezeket az eszközöket kivegyük a szürke zónából" - nyilatkozta Simon Pressdee korvettkapitány, aki a kutatás vezetéséért felelős. A munkát úgy kell végrehajtani, hogy megbízható bizonyítékokat szolgáltassanak az érintett felekről, miközben elkerülik a politikai és diplomáciai félreértések lehetőségét.

Az orosz hajók brit partok mentén való megjelenése nem új fejlemény, ám a londoni kormány most különleges lépéseket tesz: technológiai és energiaipari vállalatok támogatását keresi, hogy megerősítse hadseregének képességét a víz alatti infrastruktúra védelmében.

Több katonai szakértő a tengeri aknák jelentősebb számú telepítését javasolja, de erre a hidegháború vége óta nem volt szükség, mivel kockázatokat hordoz a békés kereskedelmi hajózásra nézve is. Ehelyett a törekvés inkább az orosz hajók és repülőgépek titkos működésének megelőzése az Egyesült Királyság és a NATO területén. Ehhez új technológiákat használnak fel, főként a mesterséges intelligenciát, és erősítik a járőrözést a szövetségesekkel.

Related posts