Orbán Viktor összehívta a Védelmi Tanácsot: a döntés mögött álló okok elemzése - Pénzcentrum A legfrissebb információk szerint Orbán Viktor miniszterelnök úgy döntött, hogy összehívja a Védelmi Tanácsot, amelynek célja, hogy áttekintse és értékelje a jel

Orbán Viktor miniszterelnök keddi nyilatkozatában figyelmeztetett, hogy Magyarországot példátlan titkosszolgálati akció célkeresztjébe állították, ezért sürgősen összehívta a Védelmi Tanácsot. A bejelentés mögött az a hír áll, miszerint az ukrán biztonsági szolgálat a múlt pénteken leleplezett egy feltételezhetően magyar kémhálózatot Nyugat-Ukrajnában – számol be róla a Telex.
"Rendkívüli titkosszolgálati művelet vette kezdetét Magyarország ellen. Összeült a Védelmi Tanács. Hamarosan érkeznek a további információk!" – jelentette be Orbán Viktor miniszterelnök kedden délután a Facebookon.
A kormányfő nem bocsátkozott részletekbe a bejelentés hátteréről, azonban a különleges intézkedés összefüggésbe hozható azzal, hogy múlt pénteken az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) nyilvánosságra hozta: sikeresen felszámoltak egy magyar katonai kémhálózatnak titulált csoportot Nyugat-Ukrajnában, és letartóztattak két ügynököt.
Az SZBU-ra hivatkozva a Kyiv Post ukrán lap és a svéd Svt Nyheter tévécsatorna arról számolt be, hogy a letartóztatott személyeket állítólag a magyar titkosszolgálat toborozta. A jelentések szerint mindkét személy korábban az ukrán hadsereg alkalmazottja volt, és jelenleg hazaárulással vádolják őket.
Értesüléseink szerint az ügyben már pénteken diplomáciai egyeztetés kezdődött a két ország között. Szijjártó Péter külügyminiszter bejelentette, hogy Magyarország két ukrán diplomatát utasít ki kémkedés vádjával. A diplomáciai-titkosszolgálati gyakorlatban az ilyen válaszlépés nem számít rendkívülinek - általában már régóta megfigyelés alatt álló személyek kiutasításával reagálnak az országok, ha külföldön elfogják a hozzájuk köthető kémeket.
Ugyancsak pénteken Budapesten, a Ferenciek tere közelében jelentős rendőri és kommandós erők jelentek meg, ahol egy fehér autót állítottak meg, és egy személyt kiemeltek a járműből. Több független forrás megerősítette, hogy az autóból egy ukrán állampolgárt, a korábban diplomataként dolgozó Sz. A.-t emelték ki. A férfi felesége egy budapesti ukrán étterem társtulajdonosa. Információink szerint Sz. A.-t azonnal kiutasították az országból, még aznap éjjel elhagyta Magyarországot, és jelenleg Kijevben tartózkodik.
Az ügyre rálátó források szerint összefüggés van a budapesti rendőrségi akció és az Ukrajna által bejelentett magyar kémek leleplezése között.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter egy múlt heti sajtótájékoztatón óvatosságra intett: "A frontvonalakon zajló összecsapások mellett zajlik egy propagandaháború is Ukrajnában. És az is világos, hogy Ukrajnában gyakran alkalmaznak magyarellenes propagandát. Olyan magyarellenes propagandát, amelyről sok esetben kiderült, hogy semmifajal alapja nincsen. Ezért arra kérek mindenkit, hogy minden ilyen, ukrán propagandában megjelenő hírrel szemben tanúsítson óvatosságot."
Az orosz-ukrán háborúban folyamatos a kémelhárítási tevékenység, de ez az első eset, amikor magyar szolgálatokat hoznak összefüggésbe ilyen ügyekkel. Korábban elsősorban orosz vonatkozású esetekről számoltak be - márciusban például az ukrán szolgálatok két, az orosz hírszerzésnek dolgozó ügynököt fogtak el Kijevben.
A Védelmi Tanácsot legutóbb 2023 novemberében hívták össze, miután ukrán csapatok csapást mértek egy orosz katonai bázisra a Brjanszki régióban. A testület 2022-ben jött létre, feladata többek között a határrendészettel, honvédelemmel és közbiztonsággal kapcsolatos előterjesztések és jelentések vizsgálata.
A Védelmi Tanács a kormányzati döntéshozatal egyik kiemelkedő politikai fóruma, amely különleges hatáskörrel bír. Az elnöki tisztét a miniszterelnök tölti be, míg a titkári feladatokat a nemzetbiztonsági főtanácsadó látja el. A tanács tagjai közé tartozik a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter, a belügyminiszter, a honvédelmi miniszter, a külgazdasági és külügyminiszter, valamint a miniszterelnök által kijelölt nemzetbiztonsági főtanácsadó. Az ülések során állandó meghívottként jelen van a Miniszterelnöki Kormányiroda közigazgatási államtitkára is, aki hozzájárul a tanács munkájához.