"Orbán és Trump kapcsolatának szilárdsága megkérdőjelezhetetlen" - a január 20-i washingtoni beiktatás kapcsán érdeklődtünk a szakértő véleményéről.


"A külföldi állami vezetők meghívása rendkívül formabontó gesztusnak számít, Donald Trump évszázados hagyományokkal szakít, amennyiben elődeitől eltérően cselekszik" - nyilatkozta Fekete Rajmund a kérdésünkre, hogy a megválasztott amerikai elnök meghívja-e vajon Orbán Viktort január 20-ra Washingtonba.

"Az elmúlt évek során egyértelművé vált, hogy Donald Trump egyik legfontosabb európai szövetségese Orbán Viktor miniszterelnök. Az amerikai elnökválasztást megelőző egy évben az amerikai politikus több mint száz alkalommal hivatkozott a magyar kormányfőre, a választást követően telefonon egyeztettek, december 9-én pedig vendégül is látta Mar-a-Lagoban.

Az elnöki beiktatás meghívotti körét illetően ugyanakkor fontos leszögezni, hogy a külföldi állami vezetők meghívása rendkívül formabontó gesztusnak számít. Donald Trump évszázados hagyományokkal szakít, amennyiben elődeitől eltérően cselekszik"

Fekete Rajmund a kérdésünkre reagálva így fogalmazott: "A jövőbeli események kapcsán, különösen Orbán Viktor részvételét illetően Donald Trump január 20-ai beiktatási ünnepségén, nehéz pontos előrejelzéseket tenni."

Orbán Viktor megválasztása óta már találkozott személyesen Donald Trumpppal, a miniszterelnök december 10-én Mar-a-Lagón volt Szijjártó Péterrel és megbeszélést folytatott a megválasztott amerikai elnökkel. "Egy délután Mar-a-Lago-ban Donald Trumppal és Elon Muskkal" - ezt írta ki akkor késő este Orbán Viktor a Facebook-oldalára. A miniszterelnök részleteket azóta sem árult el a találkozóról, csak annyit, hogy az nem "tárgyalás" volt, hanem beszélgetés. De mint a szavaiból kiderült, az ilyen beszélgetésen a háború-béke kérdése óhatatlanul szóba kerül.

Korábban már nyilvánvalóvá vált, hogy Trump meghívta Hszi Csin-ping kínai elnököt a beiktatási ceremóniára. Zelenszkij, az ukrán elnök, nem kapott hivatalos meghív

"A legfrissebb sajtóinformációk alapján több külföldi vezetőt is meghívtak a beiktatásra, ám a kínai elnök hivatalosan jelezte, hogy nem kíván részt venni az eseményen" - nyilatkozta az Amerika szakértője, a Kommunizmuskutató Intézet vezetője.

Munkatársunk érdeklődése nyomán merült fel a kérdés, hogy vajon kire esik Donald Trump választása, ha Európa ügyeiről van szó. Érdekes, hogy megválasztása után Orbán Viktor volt az első, aki ellátogatott floridai birtokára, még decemberben. Azóta azonban a hétvégén Mar-a-Lago területén folytatott megbeszélést Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel, akit "fantasztikus nőnek" titulált. Ezen kívül érdemes megemlíteni, hogy Macron francia elnökkel is találkozott, mégpedig a Notre-Dame székesegyház újranyitásának eseményén Párizsban.

Orbán Viktor és Donald Trump kapcsolatának szoros jellege vitathatatlan. Ugyanakkor Németország és Franciaország kulcsfontosságú szereplők az európai politikában, és az együttműködésüket egyértelműen bonyolítani fogja az a belpolitikai zűrzavar, amely mindkét államot jellemzi – hívta fel a figyelmet Fekete Rajmund. Emlékeztetett arra is, hogy Trump megválasztása után első látogatását Franciaországban tette, ahol megnyugtatta Macron elnököt, hogy a jövőben is elkötelezett a két ország közötti kiváló kapcsolatok fenntartása iránt.

"Olaszország és Georgia Meloni szintén fontos szövetségese lehet az amerikai elnöknek, amelyet szintén bizonyít az a tény, hogy Trump elnök a napokban vendégül látta Georgia Melonit Mar-a-Lagoban. Sokan azt várják Melonitól, hogy moderálja majd az esetenként feszült viszonyt bizonyos európai országok vezetői és az amerikai elnök között, aki mindig elismerően nyilatkozott az olasz politikusról" - értékelte a Trump-Meloni találkozót.

Érdemi javulás várható, de az új nagykövetfog egyhamar megérkezni

A magyar-amerikai kapcsolatok várhatóan jelentős pozitív irányba fognak fejlődni az új nagykövet érkezésével. A pontos részletek azonban még titokban maradnak, mivel a Magyarországra akkreditált diplomata kilétéről egyelőre csak spekulációk keringenek. Fekete Rajmund megjegyezte, hogy biztosan politikai kinevezésről van szó. A kérdésünkre, hogy mikor várható a kapcsolatok javulása – például a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodás, vagy a vízumügyek terén – és mikor érkezik Budapestre az új amerikai nagykövet, a válaszok még nem állnak rendelkezésre.

A szakértő emlékeztetett arra, hogy Donald Trump első ciklusában David Cornstein érkezésére csaknem másfél évet kellett várni, aki 2018. június 22-én vette át a magyarországi megbízatását. Utódja, David Pressman, Joe Biden 2021. január 20-i beiktatását követően szintén bő másfél év elteltével, 2022. szeptember 14-én mutatta be megbízólevelét a köztársasági elnöknek. Fekete Rajmund szerint az elmúlt évek tapasztalatai alapján valószínűtlen, hogy az új nagykövet hamarosan, hónapokon belül elkezdheti munkáját Budapesten.

Orbán Viktor tavaly egy nemzetközi sajtótájékoztatón reagált arra a kérdésre, hogy szerepelünk-e Donald Trump prioritási listáján. Bár a politikai táj képében most más szempontok kerültek előtérbe, a miniszterelnök szavai rávilágítottak a kapcsolataink komplexitására és a nemzetközi dinamikák folyamatos változására.

Szeretne első kézből értesülni a legfrissebb hírekről a legnépszerűbb hírcsatornánktól, az ATV-től? Ne habozzon, iratkozzon fel hírlevelünkre, és legyen mindig naprakész a legújabb fejleményekkel kapcsolatban!

*(Forrás: Nielsen Közönségmérés, közönségarány, LIVE adat, teljes népesség, teljes napon, 2024. első negyedév alapján, hírcsatornák: ATV, HÍR TV, M1)

Related posts