Olaszország új megközelítést alkalmaz az illegális bevándorlás kezelésében. Az ország vezetése célzott intézkedéseket tervez, hogy erősítse a határellenőrzést és javítsa a migrációs politikát. A hangsúly a jogi keretek megerősítésén, a humanitárius segíts

A Cassiopea nevű hadihajón jelenleg tizenegy migráns tartózkodik, akik Egyiptomból és Bangladesből érkeztek. Ezek a férfiak Észak-Afrikából keltek útra, és az olasz partok közelében a parti őrség sietett a segítségükre. Azonban nem automatikusan Lampedusa szigetére vitték őket; helyette a Cassiopea cirkáló fedélzetén helyezkedtek el. A hadihajó szombat óta nemzetközi vizeken várakozik, és csak akkor indul el, amikor a migránsok száma több tucatnyira nő. Ezt követően az albániai Shengjinbe szállítják őket, ahol az Olaszország által üzemeltetett migránstáborok várják a bevándorlókat.
Ez a harmadik alkalom, hogy Róma újraindítja az albániai központokat: októberben avatta fel őket, de az ugyanabban a hónapban, majd novemberben Shengjinbe szállított, összesen húsz migráns csak néhány napig maradt a táborban. Akkor is egyiptomiakról és bangladesiekről volt szó, akiknek esetében az illetékes római bíróságok jogtalannak tartották a feltartóztatást és kiutasítást.
A bíróságok arra figyelmeztettek, hogy egyik származási ország sem tekinthető biztonságosnak. November óta az albániai menekülttáborok üresen álltak. Az újraindítás lehetősége az olasz legfelsőbb bíróság karácsony előtti döntéséből fakadt, amely kimondta, hogy nem a bíróságok, hanem a külügyminisztérium felelőssége megítélni a származási országok biztonságosságát.
Októberben a római kormány nyilvánosságra hozta a biztonságos országok listáját, amelyeken szerepel Egyiptom és Banglades, így az ottani állampolgárok visszatoloncolása lehetségessé vált. Ezt követően január 11-én a kormány egy törvényerejű rendeletet adott ki, amely módosította a migránsok hatósági feltartóztatására vonatkozó jogi eljárásokat, a fellebbviteli bíróságokhoz irányítva az ügyeket. Ez a lépés azt célozta, hogy a bíróságok ritkábban kérdőjelezzék meg a hatósági döntéseket. Az ügy végső kimenetele februárban az Európai Unió Bíróságának kezében van, azonban Róma magabiztos abban, hogy az ítélet kedvező lesz számára.
Az eredeti elképzelés szerint az albániai táborokba azok a migránsok kerülnek, akiknek az olasz parti őrség vagy pénzügyőrség siet a segítségére, és eleget tesznek a következő feltételeknek: felnőtt férfiak, egészségesek, biztonságos országból érkeznek és semmilyen más okból nem számítanak sérülékenynek, valamint nem családjukkal keltek át a tengeren. Shengjinben azonosításuk történik, majd Gjaderbe szállítják át őket, ahonnan kiutasítják és visszatoloncolják hazájukba az illegális bevándorlókat.
A menedékkérők Olaszországba való visszatérésére csak abban az esetben van lehetőség, ha a hatóságok úgy ítélik meg, hogy jogosultak a nemzetközi védelemre. Két évvel ezelőtt több mint 157 ezer, míg tavaly több mint 66 ezer ember érkezett az olasz partokra. Az utóbbi időszak kedvező időjárása tovább fokozta a migrációs nyomást: Lampedusán pénteken több mint 460, szombaton pedig több mint 120 ember szállt partra.