Gyárfás Tamás esetében nem terveznek államfői kegyelmet, így a közeljövőben börtönbe kell vonulnia.


Kegyelmi kérvény helyett perújításban gondolkodik a Fenyő-gyilkosság ügyében jogerősen 7 év szabadságvesztésre ítélt Gyárfás Tamás védője. Zamecsnik Péter a HVG-nek azt is mondta, ettől függetlenül a volt producernek börtönbe kell vonulnia.

„Nem kegyelmi kérvény benyújtásában, hanem más jogi lehetőségek mérlegelésében látom a jövőt” – nyilatkozta Zamecsnik Péter ügyvéd a HVG kérdésére. Ezzel arra reagált, hogy védence, Gyárfás Tamás jogerősen 7 év börtönbüntetést kapott a Fenyő-gyilkossággal kapcsolatban, és érdeklődtünk arról, tervezik-e, hogy Sulyok Tamás köztársasági elnökhöz fordulnak kegyelemért.

A Fenyő János médiavállalkozó 1998 februári, kivégzésszerű meggyilkolása után 27 évvel hozott másodfokú döntésében a Fővárosi ítélőtábla Gyárfás Tamás volt producert emberölés bűntettében felbujtóként - az elsőfokú ítélettel egyezően - 7 év börtönre ítélte, míg vádlott-társa, Portik Tamás életfogytig tartó fegyházbüntetést kapott.

A perújítás a büntetőeljárások terén egy különleges jogorvoslati eszköz, amely lehetőséget biztosít arra, hogy bizonyos jogerős ítéletek ellen, amelyek már nem támadhatók fellebbezéssel, újra megvizsgálják az ügyet. Zamecsnik Péter a HVG-nek nyilatkozva arra utalt, hogy perújrafelvételi kérelmet kíván benyújtani, mivel a bíróság elutasította bizonyos bizonyítási indítványaikat.

A perújítás lehetősége valóban fennáll, ha a bíróság egyes tényeket vagy bizonyítékokat nem vizsgált meg a folyamat során. Ezeknek az információknak a figyelembevételével a perújítást kérő fél számára kedvezőbb döntés születhetett volna. A főszereplő, Gyárfás, és jogi képviselője erre az érvelésre támaszkodnak majd a továbbiakban.

Csakhogy a perújrafelvételi kérelemnek - amit az ügyvéd majd az írásba foglalt ítélet alapján később tud benyújtani - nincs halasztó hatálya, vagyis ettől függetlenül a jogerős ítélet szerinti börtönbüntetés végrehajthatóvá válik. Zamecsnik Péter kérdésünkre megerősítette:

Gyárfás Tamásnak a perújítás ellenére elkerülhetetlen, hogy megkezdje börtönbüntetését, amely várhatóan néhány héten belül elkezdődik, a megszerzett tapasztalatok és gyakorlatok alapján.

Általában néhány hétig tart ugyanis, míg megérkezik az elítélt számára a "behívó", hogy egy adott időpontban kezdje meg a jogerősen kiszabott börtönbüntetésének letöltését a kijelölt büntetés-végrehajtási intézményben. Zamecsnik Péter jelezte, hogy se védencének, se neki nincs beleszólása abba, hogy ez melyik intézmény legyen az ország mely pontján. Erről a büntetés-végrehajtási bíró és a Büntetés-Végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) dönt - például a szabad helyek alapján.

A csütörtöki jogerős határozatában az ítélőtábla módosította az elsőfokú döntést Gyárfás Tamás ügyében: őt emberölés bűntettében felbujtóként találták bűnösnek, szemben azzal, hogy korábban bűnsegédként ítélték el. Rédai Géza bíró indoklása szerint, bár Gyárfás súlyosabb bűncselekmény miatt kapta meg a vádat, figyelembe kell venni az eljárás során eltelt hosszú időt és az idős korát is, ezért nem indokolt a büntetése súlyosbítása. Az ítélet értelmében a büntetés háromnegyed részének letöltése után jogosult lehet a feltételes szabadlábra helyezésre. Tehát

A 76. életévét betöltött Gyárfás legkorábban 5 év és 1 hónap elteltével szabadulhat a börtön falai közül.

Gyárfás eddig bűnügyi felügyelet alatt élt, ami azt jelentette, hogy nem hagyhatta el Magyarország területét. Most azonban ezt a korlátozást feloldották, így a bírósági meghallgatás után hazatérhetett. A HVG megkereste az egykori producert, de ő visszautasította a nyilatkozattételt.

Related posts