Ukrajnában a négynapos munkahetet szeretnék bevezetni, ami új fejezetet nyithat a munkavégzés és a munka-magánélet egyensúly terén. Az elképzelés célja, hogy csökkentse a munkavállalók terheit, miközben fenntartja a termelékenységet. A javasolt modell leh


Ukrajnában új lehetőség nyílik a munka világában: a munkáltatók és az alkalmazottak közös beleegyezésével bevezethetik a négynapos munkahetet – értesült a TSN hírportál július 5-én. A javaslat részleteiről Danyijil Hetmancev parlamenti képviselő osztotta meg gondolatait a Novini.LIVE-nak adott interjújában.

A képviselő hangsúlyozta, hogy támogatja a négynapos munkahét kipróbálását kísérleti jelleggel, azonban véleménye szerint háborús időszakban ezt nem lenne helyénvaló kötelezővé tenni. "A munkáltatóknak és az alkalmazottaknak közösen kell meghozniuk a döntést ezzel a témával kapcsolatban" - tette hozzá.

Hetmancev megállapítása szerint Európában a négynapos munkahét koncepciója már valósággá vált, vagy éppen bevezetés alatt áll többek között Belgiumban, Írországban és Lengyelországban.

Lehetséges, hogy a 40 órás munkaidő fenntartása jelenti a megoldást, vagy esetleg alternatív megállapodások születnek a munkavállalók és munkáltatók között. Véleményem szerint az ukrán vállalkozásoknak még a háborús körülmények ellenére is lehetőséget kell biztosítani arra, hogy szabadon válasszák ki a számukra legmegfelelőbb munkavégzési formát.

- tette hozzá a képviselő.

A hírportál kiemeli, hogy a négynapos munkahét koncepciója már több országban is próbára került. Lengyelország esetében a kormány elindított egy kísérleti programot, melynek célja a rövidített munkahét bevezetése, miközben igyekeznek megőrizni a jelenlegi bérszintet.

Németországban 2024 februárjától kezdődően 50 vállalat indított kísérletet a négynapos munkahetet, amely során a munkavállalók változatlan bérért dolgoznak. Ezzel párhuzamosan az Egyesült Királyságban több mint 200 cég bejelentette, hogy állandóra áll át a négynapos munkahétre, szintén bércsökkentés nélkül.

A kutatások eredményei azt jelzik, hogy ez a módszer hozzájárulhat a termelékenység fokozódásához, valamint a munkavállalók stresszfaktorainak mérsékléséhez.

Related posts