Navracsics Tibor hangsúlyozza, hogy a helyi önazonosság megőrzése kulcsfontosságú a közösségek számára, hiszen ezáltal erősíthetjük a közösségi összetartozást és identitást. A helyi értékek és hagyományok védelme nem csupán a múlt tiszteletét jelenti, han

A helyi identitás megőrzését célzó jogszabály lehetővé teszi a közösségek számára, hogy, ha úgy érzik, elérték a befogadóképességük határát, jogszerű lépéseket tegyenek a további beköltözések megakadályozására. Ezt a közigazgatási és területfejlesztési miniszter mondta el a főpolgármester és a kerületi polgármesterek részvételével zajló hétfői konzultáció során.
Navracsics Tibor a helyi önazonosság védelméről szóló törvény kapcsán tartott konzultáción határozottan elutasította azt a felvetést, miszerint a javaslat célja bármely népcsoport kizárása lenne. Kiemelte, hogy azok, akik az adott településen élnek, automatikusan mentességet élveznek a későbbi korlátozások alól.
A miniszter kifejtette, hogy a törvényjavaslatnak létezik egy olyan verziója, amely kifejezetten a kistelepülések érdekeit szolgálja, és amelyben a megyei jogú városok, valamint a főváros nem szerepelne a szabályozás hatálya alatt. Ugyanakkor van egy másik koncepció is, amely már Budapestet és a megyei jogú városokat is magában foglalná. Emiatt a miniszter várja a főpolgármester és a kerületi polgármesterek visszajelzését a javaslatról.
Navracsics Tibor bejelentette, hogy a törvényjavaslatot legkésőbb a március 10-ei héten tárgyalja az Országgyűlés.
- fűzte hozzá.
A lehetséges jogi szabályozás céljaként azt fogalmazták meg, hogy amennyiben egy közösség úgy érzi, szükséges bizonyos intézkedésekkel "szűrni" a leendő lakókat, akkor rendelkeznie kell olyan jogi eszközökkel, amelyek összhangban állnak a jogállamiság elveivel.
Elmondta, ilyen eszköz lenne az ingatlanszerzés kizárása, a helyben lakók elővásárlási jogának általánossá tétele, az ingatlanszerzés és lakcímlétesítés feltételhez kötése és helyi adók bevezetése.
Kiemelte, hogy a javaslat értelmében, amennyiben az ingatlanárak a bevezetett intézkedések következtében csökkennének, lehetőség nyílna kártalanításra az önkormányzatoknál. Ezen intézkedések alkalmazása teljes mértékben az önkormányzatok döntésén múlna.
Az adózási rendszer bevezetését legfeljebb egy évtizedre lehetne tervezni, lehetőséget adva arra, hogy az adóterhek fokozatosan csökkenjenek. A sarkalatos törvény pedig világosan meghatározná azokat a mentességeket, amelyek a szabályozás alól kivételt képeznek.