Izgalmas lépés a skandináv piacon | Fintech.hu


A Lunar, a legnagyobb skandináv neobank, fontos mérföldkőhöz érkezett: belép a pénzügyi infrastruktúra szolgáltató piacra. Ennek keretein belül technológiai képességeit egy különálló vállalkozásba szervezi ki Moonrise néven, amely egyfajta kapu lehet pénzügyi szektor számára a skandináv piac felé.

A Moonrise ígérete az, hogy egyetlen API-n keresztül biztosít hozzáférést Dánia, Norvégia és Svédország piacaihoz, ezzel leegyszerűsítve a pénzügyi szolgáltatásnyújtást ezekben az országokban.

A platform különös hangsúlyt fektet a nemzetközi neobankokra és fintech vállalatokra, amelyek eddig nehezen tudtak betörni a skandináv piacra. Az elmúlt év során a Lunar 14 stratégiai partnerséget alakított ki, többek között olyan elismert cégekkel, mint a Saldo Bank, a Trustly, a TrueLayer, a PPRO, valamint a Visa által birtokolt Currencycloud.

Technológiai szempontból a Moonrise a Lunar már bevált infrastruktúrájára épül, amely napi 10 000 tranzakciót és évi 5 milliárd eurós tranzakciós volument kezel. Ez az érték ötszörös növekedést mutat a 2024 júniusi adatokhoz képest.

A Moonrise lényegében egy Banking-as-a-Service (BaaS) platform. Az európai BaaS piac robbanásszerű növekedést mutat, és várhatóan 2030-ra eléri a 100 milliárd eurós értéket. Ez öt év alatt 230 százalékos növekedést jelent. A Moonrise ebben a gyorsan fejlődő környezetben kíván kulcsszerepet játszani.

A Banking-as-a-Service, más néven "bankolás mint szolgáltatás", egy innovatív üzleti modell, amely lehetővé teszi, hogy pénzügyi szolgáltatók megnyissák banki infrastruktúrájuk kapuit nem-pénzügyi cégek előtt. Ennek révén ezek a vállalatok képesek banki termékeket, szolgáltatásokat és technológiai megoldásokat integrálni a saját kínálatukba, lehetővé téve számukra, hogy ügyfeleiknek közvetlen pénzügyi szolgáltatásokat nyújtsanak. Ez a megközelítés nemcsak a szolgáltatások diverzifikálását segíti elő, hanem új lehetőségeket teremt a versenyképesség növelésére is.

A Moonrise elindulása egy már meglévő trendet erősít meg. Az utóbbi néhány év során számos neobank határozott úgy, hogy a saját, belsőleg fejlesztett infrastruktúráját megosztja az ügyfelekkel, és elindít egy BaaS (Banking as a Service) platformot. A hagyományos bankokkal ellentétben ezt sokkal gyorsabban és gördülékenyebben tudják megvalósítani, köszönhetően a rugalmas, modern technológiai megoldásaiknak.

Két figyelemre méltó példát érdemes megemlíteni: az egyik a Starling Bank Engine platformja, míg a másik a Monese XYB platformja.

- Starling Bank & Engine: A Starling Bank saját BaaS platformját, az Engine-t 2020-ban indította el, lehetővé téve más vállalatok számára, hogy a bank infrastruktúráját használva pénzügyi szolgáltatásokat nyújtsanak. Többek között a román Salt Bank is az Engine-re épül.

- Monese és XYB: A Monese is csatlakozott a banki szolgáltatások mint szolgáltatás (BaaS) világához, amikor banki megoldásokat kezdett kínálni az XYB platformján. Kezdetben az Investec, az egyik befektetője számára fejlesztett digitális szolgáltatásokat, melyeket később más ügyfelek számára is elérhetővé tett. Bár a Monese a Pockit nevű fintech vállalkozással való egyesülés mellett döntött, az XYB platform külön úton halad tovább.

Related posts