Miért is indultam el abba az irányba?


Amikor a Kormányinfón az RTL megkérdezte Gulyás Gergelyt, hogy miért nem engedték be a 24.hu újságíróját a kormányzati sajtótájékoztatóra, a Miniszterelnökséget vezető miniszter azzal büszkélkedett, hogy az EU-ban nem sok kormány tart a kormányülés után olyan sajtótájékoztatót, ahol két órán keresztül lehet kérdezni egy minisztert:

Rendszeresen előfordul, hogy a kormánnyal szemben kritikus cikkeket közlő újságok nem kérdezhetnek, mert nem marad rájuk idő. Most is így járt többek között a Bloomberg és a Telex újságírója, illetve én sem kaptam szót. Vitályos Eszter kormányszóvivő előtt ott van egy papíron a megjelent újságírók fotója és munkahelye, nem lehet véletlennek nevezni, hogy ha a 444 sorra is kerülhet, az utolsók között kérdezhet, és pár perc után meg is vonják tőlünk a szót.

Közben többek között a Magyar Hangot, a Direkt36-ot, a Gulyáságyúmédiát és a Szabad Európát be sem engedik, és meg sem indokolják, hogy miért. Amikor Gulyást 2023-ban arról kérdeztük, hogy bizonyos újságokat miért nem engednek be, azt válaszolta, "elég széles körben van itt a sajtó képviseltetve, Dörmögő Dömötör és más sincsen", így sem szoktak beleférni a 2 órás időkeretbe, de a Kormányinfó szervezői nem vádolhatók azzal, hogy ne lenne jelen bal- és jobboldali, konzervatív és liberális sajtó kellő számban.

Márciusban a Mérce - amit szintén nem engednek be - emlékeztetett, hogy a TASZ korábban beperelte a Miniszterelnöki Kabinetiroda ellen, és nyert, így derült ki, hogy a Miniszterelnökségen nincs felelőse a regisztrációs kérelmek kezelésének, és az sincs meghatározva, hogy milyen szempontok alapján válaszolnak a megkeresésekre.

Amikor megkérdeztem, hogy vajon a szóban forgó lapok elérhetősége befolyásolná-e a Kormányinfón való részvételt, Gulyás csak annyit felelt, hogy ha a 444-es számok alacsonyabbak lennének, akár helyettünk is részt vehetnek. A tiltásnak biztosan nincs köze a nézettségi adatokhoz, hiszen míg a Magyar Hangnál gyakoriak a több tízezer megtekintést elérő videók, addig például a Kormányinfón mindig az elsők között megszólaló Breuer Press-Heti TV felvételeit csupán néhány tucat ember nézi.

De a rendszeresen egzotikus kérdésekkel bombázó Medveczky Attila, a Magyar Fórum/magyarforum.info alkalmazottja is mindig szót kap, pedig a magyarforum.info nincs a Digitális Közönségmérési Tanács (DKT) által mért olvasottságú médiumok között, a Similarweb adatbázisa szerint pedig átlagosan 2400-an kattintanak a magyarforum.info-ra havonta, amivel Magyarországon a 76 197. leglátogatottabb honlap. Ezzel szemben a Magyar Hang hetilap portálja, a hang.hu az utóbbi három hónapban havi átlagban 1,7 millió olvasót érdekelt.

Az utóbbi időszakban egy új, izgalmas trendet figyelhetünk meg: egy-egy államtitkárt vagy kormánybiztost hívnak meg, akik szakértőként válaszolnak a felmerülő kérdésekre. Például a múlt héten Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos a kistelepülések fejlesztéséről osztotta meg gondolatait, míg most Koncz Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára a családtámogatás témájában nyújtott betekintést. Ez a megközelítés lehetőséget ad arra, hogy a közönség közvetlenül hallhassa az adott terület szakértőitől a legfrissebb információkat és javaslatokat.

Ezen a héten a 2 órás Kormányinfó a következőképpen zajlott:

A kormánypárti médiumok kérdései gyakran naprakész információkkal szolgálnak Gulyás Gergely számára, míg a kormánykritikus sajtó által feltett kérdésekre gyakran nem kapunk érdemi válaszokat. Sok esetben azt ígéri, hogy később tájékoztatást ad, de ezek az ígéretek nem ritkán hiábavalónak bizonyulnak, és a várt információk elmaradnak.

Természetesen büszkélkedhet ezzel az eljárással Gulyás Gergely, de azért az sem mellékes, hogy milyen kommunikációs környezetben tartják ezt a Kormányinfót.

Related posts