Újraértelmezzük a plébániatemplomot!


Az utóbbi időszakban egyre szembetűnőbbé vált, hogy a Keresztelő Szent János katolikus templom és a hozzá kapcsolódó épületek külső fala súlyosan megromlott. Egyes helyeken már embermagasságban is látható a lehullott vakolat, míg a nyirkosság a templom főbejárata körüli falakat is erőteljesen károsítja. Szerencsére az épület tulajdonosai és közvetlen környezete nem állt tétlenül, hanem pályázatot nyújtottak be az Országos Örökségvédelmi Intézethez (INP). Ennek keretében a "jezsuita templom" marosvásárhelyi épületegyütteséhez kapcsolódó technikai és gazdasági dokumentáció kidolgozását célozzák meg, már a DALI (intervenciós munkák engedélyezési dokumentációja) szakaszában.

A kérés pozitív elbírálásra talált, így a kérelmező sikerrel vette az akadályokat a projekttel kapcsolatban. A jövőbeli kivitelezés révén lehetőség nyílik a műemlék épületegyüttes tartós megőrzésére, ami elengedhetetlen a vallási, oktatási és közösségi funkciók fenntartásához. Ezen túlmenően a kulturális és építészeti örökség megóvása is kiemelt szempont volt. A jó hírt Péter Arthur plébános osztotta meg velünk.

Amint elmondta, a projekt azért szükséges, mert az épületek szerkezete Nagyon meggyengült, néhol a részleges összeomlás veszélye is fennáll.

A projekt összértéke 420.873 lej, amelyből 250.000 lejt finanszíroz az Országos Örökségvédelmi Intézet, a fennmaradó 170.873 lej az önrész.

A projekt középpontjában egy lenyűgöző római katolikus templom áll, mely 1728 és 1750 között készült el. A felújítás során nem csupán a szerkezeti megerősítések és korszerűsítések kapnak hangsúlyt, hanem a templom gazdag történelmi örökségének restaurálása is. Emellett a 1623-ban épült plébániai épület, egykor Nagy Szabó Ferenc otthona, szintén megújul, hiszen ez a város egyik legpatinásabb épülete, amely a helyi közösség történetének fontos részét képezi. A projekt célja, hogy megőrizzük e két építmény kultúrtörténeti értékét, miközben a modern igényeknek megfelelően alakítjuk át őket.

A projekt szerint a mindhárom épületben (a templom, a plébánia és a Katolikus Ifjúsági Központ) alkalmazandó eljárások a homlokzatok és a falak felújítása, ami tartalmazza a külső vakolat javítását, az építészeti részletek helyreállítása, a nedvesség által károsodott vakolat, az elhasználódott ablakok cseréje, a fűtésrendszer (padlófűtés) telepítése és a szellőzőrendszer korszerűsítése.

Fontos kiemelnünk az elektromos hálózat teljeskörű felújítását, továbbá a templom tornyainak gondos restaurálását, amely magában foglalja a tartószerkezet helyreállítását, valamint a fa- és fémelemek cseréjét.

Csak a plébániai épületre alkalmazandó eljárások: belső munkálatok, az ablakok és ajtók cseréje, a padló felújítása, a belső vakolat helyreállítása, az ifjúsági központ (Deus ház) szellőztetésének a megoldása, a tetőszerkezet felújítása - hangzott el a sajtótájékoztatón a hasznos karácsonyi ajándékról szóló beszámoló.

Amennyiben a technikai és gazdasági dokumentáció kidolgozása és engedélyezése zökkenőmentesen lezajlik, a legnehezebb feladatok várnak ránk, de a pozitívum, hogy a tervezés folyamata már elindult.

Related posts