A fővárosi cégekhez a tisztségviselők által irányított bizottság olyan vonzó, kiemelkedően magas jövedelmekkel próbálta megnyerni a felső vezetőket, hogy az szinte megtévesztőnek tűnt.


A Tisza Párt kezdeményezésére új cégvezetői pályázatok kiírása kerül a Fővárosi Közgyűlés elé, hangsúlyozva, hogy így olyan szakmai és vezetői képességekkel rendelkező szakembereket vonhatnak be az önkormányzati cégek irányításába, akik valóban kiemelkednek a mezőnyből. A pályázati feltételek kidolgozását Orbán Árpád, a Tisza Párt tagja által vezetett Tulajdonosi Bizottságra bízták, amely a keddi ülésén már elkészítette a javaslatát a szükséges kritériumok részletezésére.

A Tisza bojkottja miatt az új összetételű Fővárosi Közgyűlés nem tudta megválasztani az igazgatósági és felügyelőbizottsági tagokat, ami a törvényes működés elengedhetetlen feltétele. Ennek hiányában a cégbíróság akár a társaságok felszámolását is kezdeményezhette volna. Karácsony Gergely főpolgármester azonban egy ügyes lépéssel orvosolta a helyzetet: a cégek igazgató tanácsainak jogkörét a közgyűlés hatáskörébe utalta, míg a felügyelőbizottságokba hivatalnokokat ültettek. A Tisza azonban nem állt meg ennél, mivel célja a cégvezetők cseréje is. Saját szavaikkal élve, egy objektív kritériumok alapján, átlátható és széleskörű részvételt lehetővé tevő kiválasztási folyamatot terveznek. Előzetesen versenyképes béreket, átlátható teljesítményértékelést és a pályázók személyiségi jogainak tiszteletben tartását ígérik.

Javaslatokkal készül több frakció is a Fővárosi Közgyűlés idei első ülésére

A tulajdonosi bizottság által kedden tárgyalt javaslat értelmében öt fővárosi cég - Budapesti Közművek (BKM), Budapesti Közlekedési Központ (BKK), BKV, a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) valamint a fővárosi vagyonkezelő BFVK - élére keresnek vezérigazgatót. A pályázat minden esetben nyilvános. A pályázatokat a főpolgármester írja ki, ahogy a pályázat végén ő tesz javaslatot az új vezérigazgató személyére is, a döntés a Fővárosi Közgyűlésé. A pályázat értékelését azonban a tulajdonosi bizottság végzi, ők tesznek javaslatot a győztes személyére is. A pályázatokat az eredeti előterjesztés értelmében február 14-én írják ki, a határidő március 31. Az eredményre azonban május15-ig kellene várni.

A három jelentős vállalat, a BKM, BKK és BKV, vezetőt keres, aki havi bruttó 3,5 millió forintos juttatásért vállalná el a pozíciót. A kiválasztott személy lehetőséget kap arra, hogy 25 százalékos prémiumot szerezzen, amennyiben a teljesítménye kiemelkedő. Ezzel szemben a másik két cég esetében a havi alapfizetés 3 millió forintra rúg.

A szakirányú diploma mellett, vezetői és szakmai tapasztalatot, angol tárgyalási szintű nyelvismeretet várnak el a jelentkezőktől. De akad néhány meglepő feltétel is, mint például az előzetes erkölcsi bizonyítvány, ígéret a vagyonnyilatkozat tételre. A jelentkezőnek igazolniuk kell együttműködési tapasztalataikat például a szakszervezetekkel, jó hírnevüket és stratégiai gondolkodásukat. Ezenfelül egy helyzetértékelésen alapuló fejlesztési koncepciót is készíteniük kell.

Budapest főjegyzője több pontos észrevételt fűzött a javaslathoz. Elsőként jelezte, hogy a pályázati kiírásban megajánlott bérezés nincs összhangban a köztulajdonban álló gazdasági társaságok takarékosabb működéséről szóló 2009. évi törvénnyel, márpedig attól eltérni nem lehet.

A javadalmazási szabályzat módosítása alapvetően a közgyűlés hatáskörébe tartozik. Ennek fényében a pályázati kiírás félrevezető lehet. Továbbá, az adatkezelésről való tájékoztatás nem csupán opcionális kérdés, hiszen a joggyakorlat alapján ez kötelező érvényű.

Az erkölcsi bizonyítványok előzetes beszerzését a bizottság törvényi felhatalmazás hiányában nem indíthatja el. Számadó Tamás főjegyző kifejezte aggodalmát amiatt is, hogy a bizottság csupán a győztes nevét hozná nyilvánosságra, ezzel pedig lényegében megfosztaná a főpolgármestert a törvény által biztosított javaslattételi jogától. Emellett kifogásolta, hogy a pályázatok lebonyolításához szükséges idő rendkívül hosszú, miközben a kitűzött célok sokkal rövidebb határidőkkel is elérhetők lennének.

A tulajdonosi bizottság mindjárt az ülés elején tárgyalta a javaslatot, de végül úgy döntöttek, hogy leveszik napirendről és egy későbbi időpontban tárgyalnak róla újra.

Related posts