Feltárták Jézus testvérének maradványait?

1976-ban Oded Golan régiséggyűjtő birtokába került egy mészkőből készült osszárium, melyről egyesek azt állítják, hogy Jézus testvérének, Jakabnak a csontjait tartalmazhatta, és amelyet történelmi szempontból az egyik legjelentősebb felfedezésnek tartanak a Krisztus korából. Azonban a tárgy hitelessége körül heves viták folynak a történészek és régészek között.
A doboz oldalán ez a figyelemfelkeltő felirat olvasható: "Jakab, József fia, Jézus testvére". A Biblia különböző helyein találkozhatunk Jézus testvéreinek neveivel, beleértve Jakabot, Júdást, Simont és Józsefet.
A Jakab osszárium néven ismert tárgy arra utal, hogy valaha Jézus testvérének, Jakabnak a csontjait őrizhették benne. 2002-ben, amikor a felfedezés napvilágot látott, az Izraeli Régészeti Hatóság (IAA) azonnal kétségbe vonta a lelet autentikus voltát, és a Live Science beszámolója szerint a feliratot hamisítványnak minősítette.
Az IAA egy különleges bizottságot alakított ki, hogy alaposan áttekintse a "Jézus testvére" felirattal kapcsolatos kérdéseket. A bizottság kutatásai alapján arra a megállapításra jutott, hogy a felirat valójában hamisítvány, ahogy azt a Biblical Archaeology szaklap is jelentette.
A holland tudós, Pieter van der Horst azonban bírálta az IAA-t, mondván, hogy kizárólag szkeptikus tagokat válogattak a bizottságba.
Hét évnyi alapos nyomozás és bírósági eljárás után végül a bíróság felmentette Oded Golan gyűjtőt, valamint minden egyéb érintettet a hamisítással kapcsolatos vádak alól, így tisztázva nevüket és hírnevüket.
A nézeteltérések ellenére friss kutatások tűnnek fel, amelyek alátámaszthatják a doboz hitelességét. Dr. Ben Witherington III, a RIKEN kutatója, novemberben a Daily Mailnek adott interjújában a következőket mondta:
Az a valószínűség, hogy a három név - Jakab, József és Jézus - ebben a sorrendben ne a neves Jakabra, az Igazságosra, Józsefre, az apjára, és Jézusra, a testvérére utaljon, szinte elhanyagolható. Ha a keresztre feszítés Jézus életének végpontját jelölte volna, valószínűleg senki sem büszkélkedett volna azzal, hogy rokonságban állt vele.
Ezek a tesztek állítólag igazolták, hogy a teljes felirat autentikus, és "több ezer évvel ezelőtt" vésték a kőre.