Itt az új előrejelzés: vajon sikerült-e a magyar gazdaságnak végre kievickélni a nehézségek mocsarából? - Pénzcentrum


A GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb előrejelzése szerint 2025-re a GDP növekedése 2-2,5% között alakulhat, ami elsősorban a külpiaci kereslet élénkülésének, a kormány által bevezetett gazdasági intézkedéseknek, valamint a belső fogyasztás növekedésének köszönhetően valósulhat meg. Fontos azonban, hogy továbbra is figyelemmel kísérjük a geopolitikai kockázatokat és a globális gazdasági trendeket, továbbá a beruházási aktivitás alakulását, hiszen ezek mind közvetlen hatással lehetnek a növekedési kilátásokra – áll a legfrissebb elemzésükben.

2024 negyedik negyedévében Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) a szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok alapján 0,2%-kal túllépte az előző év azonos időszakának értékét. Ezen kívül, a harmadik negyedévhez viszonyítva 0,5%-os emelkedést könyvelhetett el.

Ezzel a gazdaság technikai értelemben kilépett a recesszióból. A teljes 2024-es évben a hazai GDP-termelés volumene 0,6%-kal bővült. A részletes KSH-adatok március eleji publikációja várhatóan megerősíti ezt a tendenciát, amely alapján 2024 mérsékelt növekedést hozó évként kerül be a gazdaságtörténetbe.

A 2025-ös év kilátásait tekintve bizakodásra adhat okot, hogy a magyar gazdaság külpiaci értékesítési lehetőségei fokozatosan javulnak. Bár az orosz-ukrán konfliktus rövid távú rendezése továbbra sem valószínű, az Európai Unióban fokozatosan erősödő gazdasági bizalom tapasztalható.

Az Európai Bizottság által közzétett uniós gazdasági hangulatindex január és február folyamán is emelkedett, 22 havi csúcsot elérve. Különösen az ipari szektor várakozásai javultak, ami pozitív jelzés a magyar exportőrök számára. Németországban, hazánk legfontosabb kereskedelmi partnerénél, az ipari bizalmi index is növekedést mutatott, ami további lendületet adhat a magyar gazdaság számára. Ezen felül a versenyképes árfolyam is támogatja a hazai vállalatok exportlehetőségeit

- írja elemzésében a vállalat. A magyar üzleti szektor várakozásai is javuló tendenciát mutatnak. A GKI üzleti bizalmi index 2024 februárjában mintegy 2 ponttal emelkedett az előző hónaphoz képest. Ha ez a trend folytatódik, az megerősítheti a gazdasági növekedés fenntarthatóságát.

A kormányzat elkötelezetten lép fel a gazdasági fejlődés elősegítése érdekében. Az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv fő célja, hogy javítsa az üzleti környezetet, különösen a kis- és középvállalkozások (kkv-k) működési feltételeit. A program olyan intézkedéseket foglal magában, mint az exportösztönző és befektetési hitelprogramok bevezetése, valamint a belső kereslet serkentésére irányuló lépések, például a munkáshitel, a személyi jövedelemadó kedvezmények növelése, és a hároméves bérmegállapodások létrehozása.

A GKI nyilatkozata szerint a Demján Sándor-program célja a kis- és középvállalkozások megerősítése, amely a technológiai innováció és digitalizáció előmozdítására összpontosít. Továbbá, a hazai cégek versenyképességének fokozása érdekében 400 milliárd forint értékű hitel-, lízing- és tőkeprogramok is elérhetők.

Az ipar jövője 2025-ben jelentős fordulatot vehet: a két évnyi visszaesés után az ágazat most újra növekedési pályára léphet. Az új termelőkapacitások bevezetése önmagában 0,6 százalékponttal növelheti a bruttó hazai terméket (GDP) az MNB előrejelzése szerint. Az építőipar fellendülését a december végén mért 15,7%-os szerződésállomány-bővülés is megerősíti, míg a kereskedelem területén a növekvő lakossági jövedelmek valószínűleg serkentik a fogyasztói aktivitást. A turizmus ágazata szintén kedvező kilátások elé néz, támogatva a beutazások dinamikus növekedésével és az ágazati bank létrehozásával. Az üzleti szolgáltatások szegmensében is mérsékelt keresletnövekedés várható, amit a GKI havi felmérései is alátámasztanak.

Related posts