Még a Fidesz szavazóinak jelentős része is kétségekkel tekint Rogán Antalra, és sokan korruptnak vélik őt.


Egy friss felmérés alapján a lakosság túlnyomó része azt kívánja, hogy a kormányzat alaposan vizsgálja ki a propagandaminiszter körüli felmerült gyanúkat.

Minden második magyar igaznak gondolja a kabinetminiszterrel szemben felhozott washingtoni korrupciós vádakat - derült ki a Publicus Intézet kutatásából, melyet a Népszava közölt hétfőn. A felmérés szerint tízből nyolc magyar hallott arról, hogy a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter január elején felkerült az Amerikai Egyesült Államok szankciós listájára. A döntést az USA Pénzügyminisztériumának külföldi vagyonellenőrzési hivatala (OFAC) hozta meg azzal az indokkal: Rogán Antal arra használta kormányzati pozícióját az elmúlt években, hogy "saját magát és a pártjához hűséges személyeket gazdaggá tegye", hozzájárulva ezzel a magyarországi korrupció növekedéséhez.

A kutatás eredményei alapján az amerikai vádakat az emberek 33%-a határozottan igaznak tartja, míg 17%-uk valószínűleg igaznak véli őket. Ezzel szemben 7% úgy gondolja, hogy a vádak valószínűleg nem igazak, és 21% szerint biztosan nem azok. Érdekes módon a válaszadók 22%-a nem nyilatkozott a kérdésben - áll a cikkben.

A Fidesz támogatóinak 21%-a kifejezte, hogy szerintük a felhozott vádakban lehet némi igazság.

A biztosan igaz és valószínűleg igaz válaszok az ellenzéki érzelmű szavazók körében 77, a bizonytalanok körében 43 százalékot tesznek ki. A lap megjegyzi, azok körében, akik szerint a miniszter elkövette a fent említett cselekményeket, 91 százalék úgy vélte, Orbán Viktor kormányfő tud arról, hogy Rogán Antal korrupciós cselekményekben vehetett részt. Ez a fideszes szavazók körében 64, az ellenzékiek esetében 97 százalék, de a bizonytalanok 90 százaléka sem hisz abban, hogy mindez a miniszterelnök háta mögött és tudtán kívül történhetne.

A szankciós listára helyezés után a kormánypárti propagandagépezet azt próbálta sulykolni, hogy a döntés politikai bosszú.

A reprezentatív kutatás alapján a válaszadók 43 százaléka úgy véli, hogy a korrupció áll a háttérben, míg csupán 26 százalék gondolja, hogy Rogán Antal szankciós listára kerülésének politikai okai vannak. Érdekes, hogy 9 százalék szerint mindkét tényező együttesen is játszhat szerepet. A kormánypárti szavazók körében a politikai bosszú elmélete a legelterjedtebb, hiszen 58 százalékuk osztja ezt a nézetet. Ezzel szemben az ellenzéki szavazók körében mindössze 8 százalék hisz ebben, míg a bizonytalanok között 24 százalék tartja valószínűnek a politikai indíttatást.

A kutatás eredményei azt mutatják, hogy a megkérdezettek 58%-a úgy véli, Rogán Antalnak le kellene mondania a kormányban betöltött posztjáról a felmerült vádak következtében. Érdekes módon, még a kormánypárti szimpatizánsok 21%-a is hasonló állásponton van. Ezen kívül a válaszadók 72%-a azt gondolja, hogy a magyar kormánynak komolyan kellene foglalkoznia a Rogán Antalt érintő vádakkal, és ez a nézet a fideszes szavazók körében is elérte, hogy minden második ember egyetértsen vele.

Az utca embere sorozatunkban mi is kérdezgettük a járókelőket.

Related posts