Magyarország élen jár a napenergia kihasználásában, kiemelkedő szerepet játszva a megújuló energiaforrások terén.


Az elmúlt évben a hazai áramtermelés negyedét adták a napelemek, ez a legmagasabb arány nemcsak Európában, hanem az egész világon is. Tavalyelőtt Chile és Görögország mögött a harmadik helyen álltunk ebben az összevetésben. Az Ember független nemzetközi think tank friss jelentése szerint a 25 százalékosra nőtt magyar részesedéssel mindkét országot megelőztük tavaly - közölte friss bejegyzésében hivatalos Facebook-oldalán az Energiaügyi Minisztérium (EM).

Az 5 terawattóra feletti termelést elérők közül Magyarországon kívül csak a két másik dobogós (Chile és Görögország sorrendben, 22 százalékkal) és Spanyolország (21 százalékkal) rendelkezik 20 százalék feletti napenergia aránnyal. A szerzők megjegyzik, hogy a világrangsor két éllovasa tíz éve még 2 százaléknál kisebb hányadot tudott felmutatni.

Az elemzők januári jelentése rávilágított, hogy Magyarország az elmúlt öt év során a legkiemelkedőbb európai növekedést mutatta, amely a 2019-es csupán 4%-os szintről indult. Hollandia mellett Magyarország is kiemelkedő teljesítménnyel büszkélkedhet, hiszen tavaly a csúcstermelési időszakokban több mint hetven napon keresztül a hazai áramigények több mint 80%-át naperőművek biztosították.

A minisztérium emlékeztet arra, a korábbi jelentés kiemelte, hogy 2023-hoz képest ez leginkább Magyarország esetében mutat érdemi előrelépést, tavalyelőtt ugyanis még csak 10 ilyen napot regisztráltak. Mintegy 7800 megawatt napenergia-kapacitás létesült 2025 tavaszára. A meglévő beépített teljesítmény négyötöde 2020 óta állt üzembe. 2022-től egymást követő három évben nőtt legalább 1200 megawattal a hazai napelemes kapacitás - összegezte a minisztérium.

A tiszta áramtermelés előnyei valóban akkor bontakozhatnak ki teljes mértékben, ha megfelelő tárolási megoldásokkal párosulnak, és a megújuló energiaforrások között egyre inkább teret nyernek azok az alternatívák is, amelyek nem függenek az időjárási viszonyoktól vagy a napszakoktól. A legújabb kormányzati intézkedések keretében, a Jedlik Ányos Energetikai Program részeként, a vállalatok energiatárolási rendszereinek kiépítését, valamint a geotermikus energia és a biogáz-biometán hatékonyabb hasznosítását helyezik a középpontba.

Related posts