Macron: Az élelmiszer mint a jövő fegyvere - Agro Napló Emmanuel Macron francia elnök legutóbbi nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy az élelmiszertermelés és -ellátás kulcsszerepet játszhat a jövő kihívásainak kezelésében. Szerinte a mezőgazdaság nem csupá


Emmanuel Macron francia elnök a párizsi mezőgazdasági kiállítás megnyitóján arra figyelmeztetett, hogy az élelmiszer a jövőben fegyverré válhat. A geopolitikai feszültségek közepette hangsúlyozta a hazai élelmiszertermelés fontosságát és a francia mezőgazdasági modell védelmének szükségességét - közölte a Le Monde.

A francia elnök szombaton egy békés és barátságos hangulatban nyitotta meg a 61. Párizsi Mezőgazdasági Kiállítást, ami éles ellentétben áll a tavalyi esemény feszültségeivel. A hosszú látogatása alatt Macron többször is hangsúlyozta a jelenlegi geopolitikai helyzet következményeit, ezzel is rávilágítva a mezőgazdaság és a globális politikai környezet összefonódására.

Nincs biztosíték arra, hogy holnap az élelmiszer ne váljon fegyverré, ezért rajtunk áll, hogy saját földjeinken megtermeljük mindazt, ami lehetővé teszi, hogy fenntartsuk magunkat és gondoskodjunk gyermekeink táplálásáról.

- hangsúlyozta a francia államfő. Beszédében érintette az ukrajnai konfliktus gabona- és csirkeexportra gyakorolt következményeit, említést tett Trump lehetséges újraválasztásának vámakkal kapcsolatos fenyegetéseiről, valamint a Mercosurral tervezett szabadkereskedelmi megállapodásokról, amelyek a mezőgazdasági szektor jelentős részét komoly kihívásként érintik.

Belpolitikai színtéren az elnök az FNSEA-Jeunes Agriculteurs (JA) mezőgazdasági szakszervezeti szövetség nézőpontját részesítette előnyben. Ez a történelmi szakszervezet a januári mezőgazdasági kamarai választások során a „józan ész” elvét hirdette, és Macron is ezzel a kifejezéssel érvelt a „változóban lévő” francia mezőgazdasági modell megóvása mellett. Az elnök átvette a szakszervezet produktivista retorikáját, amely immár 80 éve közösen formálja az ágazat működését a Mezőgazdasági Minisztériummal. Mint ahogyan fogalmazott:

Fontos, hogy aktívan részt vegyünk a termelési folyamatokban, és vállaljuk a felelősséget a megtermelt javakért, hiszen ez alapvetően hozzájárul a táplálkozásunkhoz és az exportlehetőségeinkhez is.

Ez a retorika minden bizonnyal kielégíti az FNSEA-JA párost, amely továbbra is többséget élvez, annak ellenére, hogy a szélsőjobboldali Coordination Rurale szakszervezet erőteljesen előretört a Mezőgazdasági Kamarában.

Related posts