Élénkítsd fel a földet komposzttal! Ma ünnepeljük a talaj világnapját!
A Talaj Világnapján az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) különösen a komposztálás fontosságára szeretné felhívni a figyelmet. A komposzt, mint az ökogazdálkodók és házikertészek egyik legértékesebb erőforrása, nem csupán a talaj tápanyagellátottságát növeli, hanem a talaj élővilágát is gazdagítja, ezzel hozzájárulva a növények egészséges fejlődéséhez. Az ÖMKi nemrégiben frissítette országos komposzt térképét, amely segítségével a hobbikertészek és a nagyobb mennyiségekben dolgozó növénytermesztők könnyedén rátalálhatnak a környékükön elérhető zöldkomposztot előállító üzemekre. Az intézet által készített legújabb videóban pedig számos komposztálási módszert is bemutatnak, így mindenki inspirációt meríthet a fenntarthatóbb kertészkedéshez.
A komposzt egy olyan értékes anyag, amely a szerves anyagok biológiai lebomlásának eredményeként keletkezik, megfelelő nedvességi szint, optimális hőmérséklet és elegendő oxigén (aerob) jelenléte mellett. A komposztálás során a különböző szerves anyagok egy földszerű, gazdag humuszban és hasznos mikroorganizmusokban bővelkedő anyaggá alakulnak át. Ezt az anyagot széles körben alkalmazzuk talajjavítóként, tápanyagok pótlására és a növénytermesztéshez szükséges közegként, hozzájárulva ezzel a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokhoz.
A komposzt előállításához számos alapanyag és módszer alkalmazható.
Komposztálás - Kép forrása: Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Beszélhetünk például növényi eredetű alapanyagokból létrehozott zöldkomposztról, komposztált állati trágyáról, gombatermesztésből megmaradó gombakomposztról, giliszták segítségével előállított vermikomposztról (más néven gilisztahumuszról) vagy a folyékony települési szennyvíz üledékéből - szigorúan szabályozott módon - előállított szennyvíziszap-komposztról, ez utóbbit ökológiai gazdálkodásban nem lehet felhasználni.
Elterjedt a komposzttea használata is, amit az előállított komposztból kiindulva, a benne lévő egyes mikróbák felszaporításával készítünk vizes közegben. Segítségével így nagyobb területre tudjuk a talaj számára hasznos mikrobiológiai szervezeteket (pl. gombákat, baktériumokat) kijuttatni.
A kiváló minőségű talajok egyik legfontosabb jellemzője a változatos és gazdag élővilág. Különösen figyelemre méltó talajlakó élőlény a földigiliszta, amely kulcsszerepet játszik a talaj egészségének fenntartásában. - Fotó: Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
Ritka az a sokoldalú alapanyag, amely annyira kedvező hatással van a növénytermesztésre, mint a komposzt. A komposzt nem csupán a talaj minőségét javítja, hanem a növényeink fejlődését is serkenti! Alkalmazásával jelentősen fokozható a talaj szervesanyag-tartalma, és élénkíti a talajban található, létfontosságú mikroorganizmusokat.
A komposzt használata jelentősen hozzájárul a talaj szerkezetének javításához és a vízmegtartó képességének növeléséhez. Emellett a növények számára nélkülözhetetlen tápanyagokkal látja el őket, és a növényvédelem terén is hasznos szerepet tölthet be.
Komposztálás - Kép forrása: Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
A kertészek ágyások kialakítására, talajuk frissítésére, mulcsolásra is használhatják, de az érett, rostált komposzt tőzegmentes palántanevelő közegnek is alkalmas.
"Az ideális ültetőkeverék jó vízmegtartó képességgel rendelkezik, kémhatása kiegyenlített, porózus, biológiailag aktív, azaz a "jó" mikroorganizmusok túlsúlya jellemzi, kiegyensúlyozott tápanyag-ellátottságú, valamint mentes a különböző károsító szervezetektől és idegen anyagoktól. A kísérleteinkben vizsgált zöldkomposztok, különösen a lombkomposzt úgy tűnik, megfelel ezeknek az elvárásoknak. Mindemellett lokális, könnyen beszerezhető és olcsó alapanyag, amelynek előállítása nem káros a környezetre" - emelte ki Gyöngyösi Emese, az ÖMKi projektvezető kutatója.
Termőtalaj – Fotó: Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet által készített felvétel.
Az ÖMKi talaj világnapjára megjelent videójában Víg Vitália talajökológus mutatja be a kertjében alkalmazott komposztálási rendszereket. Kiskerttulajdonosokat és gazdákat egyaránt arra ösztönöz, hogy bátran vágjanak bele a komposztálásba és a komposzthasználatba.
"A komposztálás során felhalmozott anyag valójában egy értékes erőforrás. Ezt a szemléletet kellene magunkévá tennünk! Az étkezés során megmaradó élelmiszer, a lehullott falevelek vagy bármilyen szerves hulladék nem csupán szemét, hanem nyersanyag, amely lehetőséget ad arra, hogy valami igazán különlegeset alkossunk." - hangsúlyozza a szakértő.
Lombkomposztban nevelkedő paradicsomok - Fotó: Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
A komposztálás nagyszerű lehetőség, hogy kis léptékben is elkezdjük a környezettudatos életmódot, akár egyedül, akár közösen másokkal. A közösségi komposztálás nem csupán a konyhai zöldhulladék értékesítését jelenti, hanem egy izgalmas edukációs projekt is, amelybe kicsik és nagyok egyaránt bekapcsolódhatnak. Ezáltal nemcsak a hulladék csökkentésére van lehetőség, hanem egy közösségi élményt is kialakíthatunk, amely során mindenki tanulhat a fenntarthatóságról és a természet körforgásáról.
Egyes termelési rendszerek, mint például a Jean-Martin Fortier nevéhez fűződő, világszerte népszerű biointenzív kertészkedés, egy komposzt-hangsúlyos módszer, melynek talajművelési módszertana nagy komposzt mennyiséget igényel, különösen az ágyások kialakításakor. Az árutermelő kertészek ilyen jellegű igényeit a nagy terület és az intenzív módszerek miatt már csak a professzionális komposztáló üzemek tudják kielégíteni.
Az üzemi komposztálás során természetellenes beavatkozások nem zajlanak, csupán a folyamat mérete, a szervezettségi szint és a gépesített technológiák alkalmazása indokolja az „ipari komposztálás” elnevezést. A települési komposztáló telepeken a lakosság és a kertészetek által beszállított zöldhulladékot hasznosítják. Ezt a hulladékot prizmákba rakják, majd aprítják, rendszeresen nedvesítik, és forgatják, hogy elősegítsék a komposztálási folyamatot.
A komposzt megfelelő gondozása (víz és oxigén biztosítása) a lebontási folyamatokat jelentősen felgyorsítja, így akár 6-8 hónapon belül felhasználásra kész komposzt állítható elő.
Az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet komposzt térképe - Fotó: ÖMKi
Az ÖMKi komposzt térképén azok a komposzttelepek találhatóak meg, ahol kizárólag lakossági és közterületi gyűjtésből, esetleg más növényi termékek (pl. törköly) feldolgozásából származó anyagokból készülő komposztot állítanak elő. A gyűjteményben csak olyan telepek kapnak helyet, amelyek a NÉBIH nyilvántartásában szerepelnek és a termékük rendelkezik forgalombahozatali engedéllyel.
"A térképen jól látható, hogy bizonyos régiókban még mindig kevés a zöldkomposztot előállító és forgalmazó üzem, miközben egyre növekvő kereslet tapasztalható a kiváló minőségű, nagy mennyiségű komposzt iránt" - hívta fel a figyelmet Allacherné Szépkuthy Katalin, az ÖMKi szaktanácsadási csoportjának vezetője. "Fontos, hogy a már működő telepek ne csak a mennyiség növelésére összpontosítsanak, hanem a komposzt minőségére is. A műanyag szennyeződés például komoly problémát jelenthet a végtermék szempontjából. Örömmel tapasztaljuk, hogy vannak szép példák, mint például a közterületi zöldhulladék gyűjtése, ahol szilárd falú konténerekbe gyűjtik a lombot, nyesedékeket és ágakat. A műanyag zsákok elhagyása a gyűjtési folyamatból jelentős előrelépést jelent az előállító üzemek számára, lehetővé téve, hogy a kertészek és gazdálkodók a legjobb minőségű komposzthoz jussanak" - tette hozzá a szakember.
Komposztálás - Kép forrása: Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet
A kertben termelődő zöldhulladék műanyag zsákos elszállíttatása helyett arra biztat mindenkit a kutatóintézet, hogy vágjon bele a komposztálásba, és hasznosítsa a komposztot a talaj éltetésére - nem csak a talaj világnapján!
Akiknek még nincs elegendő mennyiségük, azok számára gyors megoldást kínálhat az ÖMKi komposzt térképének legújabb információi.
Vigyázzunk a talajra! Életünk múlik rajta! - Fotó: 123RF
Természetesen! Íme egy egyedibb megközelítés a talaj minőségének javításáról szóló információs anyagokhoz: --- **A Talaj Minőségének Fejlesztése: Útmutató a Fenntartható Gazdálkodáshoz** A talaj az élet alapja, és minősége közvetlen hatással van a növények fejlődésére, a víz megóvására és a biodiverzitás fenntartására. Az alábbiakban néhány praktikus és innovatív módszert mutatunk be, amelyek segíthetnek a talaj minőségének javításában: 1. **Komposztálás**: Az organikus anyagok komposztálása nemcsak a hulladék csökkentéséhez járul hozzá, hanem a talaj tápanyagtartalmát is növeli. A komposzt gazdag mikrobákban, amelyek elősegítik a talajélet fellendülését. 2. **Zöldtrágyázás**: A zöldtrágyázás során olyan növényeket ültetünk, amelyek a talaj tápanyagtartalmát javítják, és megakadályozzák a talajeróziót. A hüvelyesek, mint például a borsó vagy a lóhere, nitrogénben gazdagítják a talajt. 3. **Takarónövények használata**: A takarónövények telepítése segít megőrizni a talaj nedvességét, csökkenti a gyomok növekedését és javítja a talaj szerkezetét. Ezek a növények védelmet nyújtanak a talajerózióval szemben is. 4. **Mikrobiológiai kezelések**: A talaj mikrobiomjának támogatása érdekében különböző biológiai készítmények alkalmazása javasolt. Ezek a termékek elősegítik a tápanyagok jobb hasznosulását és a növények ellenálló képességét. 5. **Talajművelési módszerek optimalizálása**: A hagyományos művelési technikák helyett választhatók alternatív módszerek, mint például a no-till (nem-forgatott) gazdálkodás, amely minimalizálja a talaj megzavarását és megőrzi annak szerkezetét. 6. **Pótló trágyázás**: A talaj tápanyagtartalmának rendszeres ellenőrzése és a szükséges tápanyagok pótlása elengedhetetlen a terméshozam fenntartásához. Az organikus és ásványi trágyák kombinálása hatékony megoldás lehet. 7. **Vízgazdálkodás javítása**: A megfelelő vízgazdálkodás nemcsak a talaj minőségét javítja, hanem a növények vízellátását is optimalizálja. A csepegtető öntözés és a vízmegőrző technikák alkalmazása segíthet megőrizni a talaj nedvességét. A talaj minőségének javítása nemcsak a terméshozam növelésében, hanem a fenntartható környezet megteremtésében is kulcsszerepet játszik. Az itt bemutatott módszerek alkalmazásával hozzájárulhatunk a természetes ökoszisztéma helyreállításához és megóvásához. --- Remélem, ez az egyedi megközelítés hasznosnak bizonyul számodra!