Egyedülálló szavalási esemény zajlott a Budai Vár festői környezetében, ahol a Közép-Budai Tankerület iskolái hihetetlen rekordot állítottak fel. A diákok közös versmondása nemcsak a művészet iránti szeretetüket fejezte ki, hanem összefogásuk erejét is me

A korábban felállított rekordot majdnem duplán megdöntötték.
Március 31-én volt Szabó Lőrinc születésének 125. évfordulója, amire a Pasaréti Szabó Lőrinc Magyar-Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola és Gimnázium különleges megemlékezéssel készült. A rekordállításon a szerkesztőségünk is megjelent, az eseményt pedig a Facebook-oldalunkon élőben is közvetítettük.
Ezen a különleges napon a gimnáziumi tagozatuk 30. évfordulóját is megünnepelték, ami még inkább emelte az ünnepség jelentőségét.
A rendezvény célja egyértelmű volt: megdönteni a már 1995-ben Nyíregyházán felállított legnagyobb szabadtéri közösségi versmondás rekordját. Az eseményhez méltóan a résztvevő diákok Szabó Lőrinc tavaszváró "Nyitnikék" című versét adták elő. Tóthmátyásné Zuggó Tünde, az intézmény vezetője a nyitóbeszédében kiemelte: "Ez a vers a tavasz eljövetelét és a szeretet erejét hirdeti, ezért esett a választásunk erre."
A rekordot végül úgy sikerült megdönteni, hogy az előzetes várakozások szerint közel 600 fővel több résztvevőre számítottak. Ennek ellenére a tömeg látványa így is lenyűgöző volt. A közös versmondás élménye pedig felemelő hatással bírt mindenkire.
A magyar Guinness-rekordok hivatalos ellenőre, Sebestyén István, a helyszínen végzett mérései alapján összesen 3000 résztvevő gyűlt össze a Budai Vár területén, a Szent István szobor körül. Ezzel a létszámmal majdnem kétszeresen megdöntötték a korábbi rekordot. A hatalmas számú résztvevőhöz a Közép-Budai Tankerület összes intézménye hozzájárult, hiszen minden iskola legalább egy-két osztálynyi diákot és kísérőtanáraikat delegálta az eseményre.
Érdekesség, hogy az eseményen nem csak a Közép-Budai Tankerületbe tartozó 38 intézmény képviseltette magát, hanem a Debreceni Tankerületből is felutazott egy iskola a jeles napra.
A közös versmondás irányítását Lázár Balázs színművész és költő vállalta magára, míg a Kodály Zoltán Ének-zenei Általános Iskola diákjai fuvolán adták elő a cinegék varázslatos madárdalát.
Az eseményen jelen volt Szabó Lőrinc unokája, Gáborjáni Szabó Réka, továbbá a költő fiának, Lócinak özvegye, Szabó Lőrincné Blazovits Éva is. A rendezvényen részt vett Böröcz László, az I. kerület polgármestere, valamint a tankerület vezetői: Hajnissné Anda Éva, dr. Kalina Katalin és dr. Csapó Ildikó, továbbá a Petőfi Irodalmi Múzeum munkatársai is megjelentek.
Az iskola ünneplése azonban nem ér véget a névadó születésnapjával. Elindítottak egy országos Szabó Lőrinc szavalóversenyt, valamint egy versillusztrációs pályázatot is. Mindkét kategóriában online várják a különféle pályamunkákat: a szavalóverseny keretében lehetőség van filmek, rövidfilmek, megzenésített versfeldolgozások és videóklippek benyújtására, amelyekben egy Szabó Lőrinc vers változtatás nélkül hangzik el. A pályázat részleteit az alábbi linken találjátok.
Több mint fél éves szervezés
A Guinness-rekord megdöntése nem csupán egy egyszerű feladat; különösen akkor, ha egy több ezer fős tömeget kell mozgósítani a cél érdekében. A Pasaréti Szabó Lőrinc Iskola esetében több mint hat hónapon át tartott a rekordállítás részleteinek precíz tervezése és szervezése.
Ahhoz, hogy egy Guinness-rekord hivatalosan elismerésre kerüljön, elengedhetetlen, hogy a Magyar Rekordok Bizottságát értesítsük, akik szakértőiként delegálják a szükséges személyzetet a megjelölt helyszínre és időpontra. Az esemény megelőzi egy alapos előkészítési folyamat, amely során részletes egyeztetések zajlanak, és alapos dokumentáció készül arról, hogy milyen módon fog lebonyolódni a rekordkísérlet napja.
A helyszín biztosítása érdekében a hatóságokat is értesítették, hogy a tömeges versszavalás biztonságos körülmények között történjen.
Az igazán izgalmas szakasza a folyamatnak a konkrét hitelesítési eljárás volt. Nagyobb tömegek esetén nem egyszerű pontosan meghatározni, hányan is vannak valójában jelen. Ennek érdekében a bizottság többféle módszert alkalmazott a létszám megerősítésére. Minden részt vevő iskola számára, beleértve az egyes osztályokat is, kötelező volt egy jelenléti ív kitöltése, amelyen rögzíthették, hány diák érkezett. Ezen kívül a résztvevők karszalagot kaptak, ami segített a pontos létszám nyilvántartásában.
Az előbbi része talán a legmegbízhatóbb módja a konkrét számok kimutatásának. Ennek ellenére ilyenkor egy helyszíni számolást is kell végezni, amit Sebestyén István hajtott végre. A diákoknak iskolánként sorba kellett rendeződnie, ami átláthatóságot nyújtott és lehetőséget az emberek átszámolására. Hozzá kell tenni, hogy a magyar rekordok regisztrátora civilben matektanár, így ez a módszer is megbízhatónak bizonyul.
Ezeken az eseményeken gyakran figyelembe kell venni egy 100 fős plusz-mínusz hibahatárt is, amelyet a szervezők mindig kalkulálnak a tervezés során.