Körülbelül 2,5 millió euró érkezhet a Nyárádmentére.

A résztvevők aktívan bekapcsolódtak az előzetes tájékoztató és tájékozódó körútba, ahol értékes információkat osztottak meg és gyűjtöttek be. Ezek az adatok később megjelennek a következő évekre vonatkozó kistérségi stratégiában. A Nyárádmentén most harmadik alkalommal indítják el a helyi vidékfejlesztési támogatások pályázatát a LEADER tengely keretében. A szomszédos LEADER kistérségekben is hasonló folyamatok zajlanak. Tavaly novemberben indult el a vidékjáró körút, amelynek munkálatait a Nyárádmente LEADER Egyesület munkatársai január közepén zárták le. Ez idő alatt mind a tizenhárom közigazgatási egységben bemutatták az új, 2023-2027 közötti tervezési időszakra készített vidékfejlesztési stratégiát és a várható pályázati lehetőségeket.
Az új nyárádmenti fejlesztési stratégia pályázati kerete erre az időszakra 2.428.171 euró lesz, amelyből 1.731.427 euró az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapnak (FEADR) megfelelő támogatás, további 696.744 euró az Európai Szociális Alapból (FSE) érkezik.
A stratégiai tervezés során megfogalmazott igények alapján az elkövetkező időszakra hét különböző pályázati kiírás került kidolgozásra. Ezek között szerepel a nem mezőgazdasági vállalkozások indításának támogatása nők és fiatalok számára, mely elkülönített keretösszege 223.647 euró. Ezen kívül lehetőség nyílik más nem mezőgazdasági vállalkozások elindítására is, amelyhez 348.033 euró áll rendelkezésre. A kulturális örökség megóvására irányuló beavatkozások 175.000 eurós keretből valósulhatnak meg, míg a különböző térségekkel való együttműködésre 60.000 euró áll rendelkezésre. A "Smart Village" kezdeményezésekhez 180.000 euró, a helyi szolgáltatások létrehozásához és korszerűsítéséhez pedig 328.893 euró forrás biztosított. Végül, az Európai Szociális Alap keretében a hátrányos helyzetű csoportok támogatására 696.744 euró áll rendelkezésre - tájékoztatott Péter Hunor, a Nyárádmente LEADER Egyesület menedzsere.
A közelmúltban a kistérségi LEADER iroda egy tájékoztató eseményt szervezett, amely során fontos információkat osztottak meg a támogatási lehetőségekről. Kiderült, hogy különböző intézkedések keretében kik és milyen típusú pályázatokkal juthatnak támogatáshoz. Az első intézkedés különösen a nem mezőgazdasági vállalkozások indítását segíti, különös figyelmet fordítva a nők és fiatalok (18-30 évesek) kezdeményezéseire. Ezek az újonnan alakuló mikrovállalkozások a szolgáltatások, gyártás és turizmus területén várják a támogatási kérelmeket. A cél az, hogy a vállalkozások alapításához és fejlődéséhez szükséges tárgyi és nem tárgyi eszközökre irányuló beruházásokat támogassák. E beavatkozás célkitűzései között szerepel a nem mezőgazdasági szektor gazdasági szereplőinek versenyképességének fokozása, a gazdasági aktivitások bővítése, valamint a helyi erőforrások védelme és fenntartható hasznosítása. Emellett fontos cél, hogy megakadályozzák a gazdasági és társadalmi hanyatlást, és ellensúlyozzák a Nyárádmente településeinek elnéptelenedését.
A Nyárádmente LEADER Egyesület 2010-ben kezdte meg működését, és azóta két helyi fejlesztési stratégiát valósított meg (2007-2013 és 2014-2020) a kistérség területén. E programok keretében LEADER-alapú, vissza nem térítendő támogatások kiosztását irányította, összesen mintegy 4,4 millió euró értékben. Az eddigi tapasztalatok kedvezőek, hiszen a gazdasági, társadalmi és erkölcsi szempontokat is figyelembe véve jelentős előnyöket hoztak. Ugyanakkor a jelenlegi helyzet és a SWOT-elemzés tükrében látható, hogy egyes tényezők lassabb fejlődése akadályozza a versenyképességet és a helyi fejlődést. "Az első tájékoztatóink valóban sikeresek voltak, számos kérdést és értékes választ generálva, ami hozzájárult stratégiánk megvalósításához. A második tájékoztató körünket az idei második negyedévben tervezzük Nyárádmetén, és reméljük, hogy erőfeszítéseink eredményesek lesznek" - emelte ki az egyesület menedzsere.
Hasonló tevékenységek zajlanak Maros megye más LEADER munkacsoportjaiban is, ahol a térségek sajátos jellemzőitől, népességétől függően csupán az intézkedések és a támogatási összegek eltérőek. A nyárádmenti csoport például körülbelül 2,5 millió eurót tud elosztani, míg a szomszédos Marosmenti LEADER Egyesület, amely Nagyernye központtal öt közigazgatási egységet foglal magában, hat különböző intézkedés keretében összesen 873.937 eurót nyújt a FEADR-alapból, valamint egy intézkedés keretein belül 476.665 eurót a FSE+ forrásaiból szociális célú pályázatokra - tájékoztatott Vajda Mária menedzser. A nyárádmentiek másik szomszédja, a Kis-küküllő - Balavásár-Sóvárad Egyesület, amely nyolc közigazgatási egységet egyesít Erdőszentgyörgy székhellyel, szintén hét intézkedés révén 981.036 eurót oszthat szét pályázatok formájában - mondta el Berei Brigitta menedzser. A mezőcsávási központú Mezőség Kapuja LEADER Egyesület, amely négy közigazgatási egységet képvisel, a következő fejlesztési ciklusban 714.068 eurót kíván pályáztatni hat intézkedés keretében.