Kongói kórok: egy rejtélyes, új betegség, amely mindössze két nappal az első jelek megjelenése után végzetes következményekkel jár a páciensek számára.

Az eddig még nem azonosított járvány halálozási rátája rendkívül aggasztó: minden nyolcadik fertőzött életét vesztette a kór következtében, és vészesen rövid időn belül hunyt el. Jelenleg már több mint ötven ember veszett oda.
Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO, „jelentős közegészségügyi fenyegetésként” azonosította azt az „ismeretlen betegséget”, amely a Kongói Demokratikus Köztársaság északnyugati részén, az Egyenlítő felett található egyik faluban bukkant fel.
Három gyermek halt meg, miután állítólag denevértetemmel próbálták csillapítani éhségüket. Az áldozatok száma azóta ötvenháromra emelkedett.
Még rémisztőbb, hogy a betegség mindössze 48 órával az első tünetek megjelenése után már végez is a megfertőzött egyénnel.
A WHO afrikai irodája 431 olyan esetet tárt fel, ahol a betegek különböző tünetekkel küzdöttek, mint például magas láz, hányás, hasmenés, izomgörcsök, fejfájás és kimerültség. A fertőzöttek 12,3%-ának sajnos nem sikerült túlélni a rejtélyes betegséget – számolt be róla a Washington Post.
Nemrég megmagyarázhatatlan halálesetek tartottak rettegésben egy indiai falut. Kongóban novemberben fedeztek fel egy szintén ismeretlen, influenzaszerű tünetekkel járó, de végzetes kimenetelű betegséget, amely napok alatt 143 életet követelt.
Korábban az ország keleti térségében, ahol a konfliktusok feszültsége uralkodott, pánik tört ki, amikor a majomhimlővel megfertőzöttek százai hagyták el a kórházakat. A koronavírus-járvány idején pedig a kolera sújtotta az országot, ezáltal ezreket érintett a betegség.
Ezúttal az új kórt Boloko falucskában azonosították először, ahol három 5 évnél fiatalabb gyermek halt meg azok után, hogy a helyiek elmondása szerint denevértetemekből lakmároztak.
A vérzéses láz tünetei, mint az orrvérzés és a vérhányás, különösen súlyosak voltak, és a betegek gyors lefolyású állapota miatt sajnos tragikus végkimenetelhez vezettek.
Ezt követően újabb eseteket jegyeztek fel. A páciensek többsége gyermek volt, néhányan pedig már a felnőttkor kapujában álltak. Sajnos ők sem tudták átvészelni a fertőzést.
Alig két héttel később, egy másik faluban is hasonló tünetek jelentkeztek, ahol már több száz ember érintett. Érdekes módon, Bomate falu mindössze négyszáz kilométerre található Bolokótól, nyugati irányban.
Az országos orvosbiológiai intézet kinshasai központjához összesen 18 eset mintáját juttatták el laboratóriumi elemzésre. A kutatók azonban nem tudták azonosítani egyik ismert betegség, például az ebolavírus vagy a Marburg-vírus jelenlétét sem.
A felfedezések ennek következtében kedvezőtlennek bizonyultak.
A két járvány távoli földrajzi elhelyezkedése, valamint a Kongói Demokratikus Köztársaság gyenge egészségügyi rendszerének instabilitása együtt növeli a vírus terjedésének kockázatát. Ezért az egészségügyi szakértők hangsúlyozták, hogy sürgős és hatékony intézkedések szükségesek a járvány megfékezéséhez.
Michael Head a kongói helyzet kapcsán kifejezte aggodalmát, hangsúlyozva, hogy a járványok jellemzően viszonylag gyorsan kontrollálhatók, és nem olyan súlyos következményekkel járnak, mint amit Kongóban tapasztalunk. Ott a statisztikák szerint néhány hét leforgása alatt minden nyolcadik fertőzött életét vesztette.