Pejtsikné Párdányi Judit, a Kodály-díjasok sorában, olyan figyelemre méltó örökséget hagyott maga után, amely a zenei nevelés és a kultúra terjesztésének szellemében formálódott. Munkássága nem csupán a zenepedagógia területén nyújtott kiemelkedő teljesít


A Katona József Könyvtár "Kodály-díjasok öröksége" című sorozata egy szomorú, de mélyen tiszteletteljes apropóból indult el. E program keretein belül a résztvevők beszélgetéseken keresztül elevenítik fel azoknak a kiváló művészeknek az életét és munkásságát, akik Kecskemét legnívósabb zenei kitüntetését nyerték el, ám sajnos már nincs közöttünk. A sorozat első eseménye során Pejtsikné Párdányi Judit emlékére emeltek szót a szervezők, akik egykori tanítványai és munkatársai révén osztották meg az emlékeket, így tisztelegve a zenei örökség előtt, amit Judit hagyott ránk.

Pejtsikné Párdányi Judit 1939. november 3-án látta meg a napvilágot Budapest szívében. Értelmiségi és zenész családból származott, ami már korán meghatározta életútját. Édesapja a neves Kodály Zoltán tanítványa volt, aki zeneszerzést tanult Kecskemét híres zenepedagógusától, míg édesanyja a Zeneakadémia falai között képezte magát. Judit 1965-ben költözött Kecskemétre, ahol az ezredfordulóig a Kodály Iskola vezető tanájaként tevékenykedett. Ezen időszak alatt kilenc évig a Kecskeméti Óvónőképző Intézetben is oktatott, hozzájárulva a zenei nevelés és kultúra terjesztéséhez.

Ezekről az évekről később így nyilatkozott: "Az életem valódi beteljesedése abban a harmincöt évben bontakozott ki, amikor Kecskeméten taníthattam."

A rendezvény során Dömötör Zsuzsa, Nemes Dóra és dr. Smuta Attila osztották meg emlékeiket a Kodály-díjas tanárral és művésszel, mindezt Jámbor Zsolt moderálásával a közönség előtt.

A visszaemlékező est csúcspontját képezte két különleges felvétel, amelyekre órákkal a program előtt bukkant rá Pászti András, a Hunyadiváros önkormányzati képviselője. Ő nem csupán szoros kapcsolatot ápolt Pejtsikné Párdányi Judittal, hanem a művész kérésére rögzítette két emlékezetes történetét is videón. Ezek a felvételek nagy élményt nyújtottak, amikor levetítették őket a Katona József Könyvtár dísztermében.

Kodály-díjasokról Kodály városában természetesen énekszó kíséret nélkül nem lehet beszélgetni. A hangulatról ezen az estén az Arcus Énekegyüttes gondoskodott.

Related posts