A háborúba csalt kínaiak fáradt és elnyomott sorsa egyre inkább a kizsigerelt ágyútöltelékké válás felé sodródik.
Figyelemre méltó rendőri művelet zajlott Törökbálinton: a Terrorelhárító Központ (TEK) is részt vett az eseményben, és egy férfit mentőhelikopterrel szállítottak kórházba.
Zelenszkij kifejtette, hogy összesen 155 egyénről rendelkeznek információval, beleértve a származásukat, kínai dokumentumaikat, életkorukat és egyéb fontos adatokat. Emellett tisztában vannak azzal is, hogy hol teljesítik szolgálatukat, például hogy melyik orosz gépesített lövészezredben vagy más katonai egységnél állomásoznak.
A kínai külügy szóvivője alaptalannak nevezte azt az állítást, hogy "sok" állampolgáruk harcolna Ukrajnában, és közölte, nem központilag küldték őket a frontvonalra.
Lin Jian megjegyezte, hogy a kínai kormány folyamatosan arra intette polgárait, hogy tartsák távol magukat a fegyveres konfliktusokkal terhelt területektől, és mindennemű részvételt kerüljön el ebben a környezetben.
Az általunk megkérdezett szakértő nem tartja valószínűnek, hogy Kína ilyen módon próbálna beavatkozni a Magyarország szomszédságában zajló háborúba.
- Ezek az egyének nem állami megbízottak, hanem saját döntésük alapján jelentkeznek. Közülük sokan tapasztalt zsoldosok, akik a világ különböző pontjait járják, és havi 2-3 ezer dollárért, a jelenlegi árfolyam szerint 715 ezer és 1,1 millió forint között bármilyen fegyveres összecsapásra felbérelhetők. Ezen kívül vannak, akiket csábító toborzó kampányokkal vonzanak, majd egy rövidképzés után küldenek a harctérre - nyilatkozta lapunknak Kis-Benedek József.
A nyugalmazott ezredes, aki a katonai hírszerzés területén szerzett tapasztalatokat, úgy véli, hogy ezeknek a harcosoknak csupán annyi a céljuk, hogy megszerezzék a pénzüket és lehetőleg túléljék a helyzetet. Azonban sajnos jóval kisebb eséllyel bírnak, mint a hivatásos katonák.
Oroszország számára kulcsfontosságú, hogy elkerülje saját állampolgárai veszteségeit a harctéren, ezért a legnagyobb kockázatú területeken gyakran külföldi zsoldosokat alkalmaz. A szakértő hangsúlyozta, hogy ezeknek az embereknek az élete a hatalom szemében nem bír különösebb jelentőséggel.
Kis-Benedek József véleménye szerint, amikor arra a kérdésre keressük a választ, hogy miért Kínából toboroznak az oroszok, a magyarázat meglehetősen egyszerű: Kína lakossága 1,4 milliárd főt számlál, ami lehetőséget ad arra, hogy jóval szélesebb körből válogathassanak. Így a potenciális jelöltek száma jelentősen meghaladja a kisebb országok lehetőségeit.
De hogyan győzik meg a kínaiakat, hogy az életüket kockáztassák korunk legvéresebb háborújában? Erre kereste a választ a brit Guardian és az amerikai Szabad Európa. A napokban publikált oknyomozó cikkekből kiderül, az oroszok az interneten keresztül százezres eléréseket publikáló mandarin nyelvű videókban népszerűsítik a saját hadseregüket.
"Férfi vagy? Akkor mutasd meg, mit jelent férfinak lenni!" – ez a központi üzenete egy figyelemfelkeltő kampánynak, amely egy élelmiszerbolt védelmét hangsúlyozza. A modern edzőteremben, állig felfegyverzett katonák képei jelennek meg, akik a bátorságot és a kötelességtudatot szimbolizálják. Ezen kívül kering egy vonzó ajánlat is: a szerződés aláírásáért akár 7,5 millió forintnak megfelelő rubelt kínálnak, és havonta további 900 ezer forintnyi juttatás várja az újonnan belépőket.
A beígért álommunkából hogyan válik rémálom, azt jól tükrözik azoknak a kínai katonáknak a tapasztalatai, akik ukrán fogságba kerültek.
- Kaptam egy bankkártyát, amelyen 200 ezer rubel (875 ezer forint - a szerk.) volt, de sajnos nem tudtam használni. Az oroszok elvették tőlem a telefont, amin a kártya alkalmazása volt, és elköltötték a rajta lévő pénzt üzemanyagra, valamint egyéb dolgokra - mesélte nemrégiben az egyik kínai hadifogoly, Csang Zsen-po, akinek mindössze annyi a vágya, hogy egyszer végre hazatérhessen.