Kisbabánk első vizsgálata: Mit is takar valójában az Apgar-érték?


Anyák milliói lehetnek hálásak Virginia Apgarnak, aki sebész ugyan nem lehetett, de megalkotta azt a tesztet, amivel az újszülött egészségét pontszámokban mérve értékelhetjük. No de mit jelent pontosan az Apgar-érték, és mit vizsgálnak a teszt során?

Anyaként gyakran el foglal minket az aggodalom, hogy a születendő gyermekünk egészséges lesz-e. Az anyaméhben számtalan dolog történhet, és a szülés folyamata is rejthet váratlan kihívásokat. Ezért két dologra összpontosítunk, még akkor is, amikor a szülés utáni izgalomban vagyunk: vajon mikor hallhatjuk meg először a babánk sírását, és milyen Apgar-értéket kapott.

Azt nem feltétlenül tudjuk, hogy a köldökzsinór elvágása után hová viszik a babát, és mit is takar a vizsgálat, de azt igen, hogy a megszületés utáni első és ötödik percben mért 10/10 érték azt jelenti, hogy minden rendben van életjeleivel, egészségével.

Virginia Apgar, a neves aneszteziológus, 1953-ban hozta létre a róla elnevezett tesztet a Columbia Egyetemen. Ezzel a módszerrel a frissen világra jött babák azonnali, szabványosított egészségügyi értékelést kapnak. Az újszülöttek állapotát öt alapvető kritérium alapján mérik: figyelemmel kísérik az aktivitást, megmérik a pulzusszámot, észlelik az arcukon megjelenő grimaszokat, értékelik a bőr színét, valamint a légzésüket is. Minden egyes kritériumra 0-tól 2-ig terjedő pontszámot adnak, így az újszülött összesített pontszáma segít az orvosoknak gyorsan megítélni a baba egészségi állapotát.

Az ötvenes években egészen másképp nézett ki az újszülöttek élete, akár egészségesek voltak, akár nem. Minden harmincadik baba életét vesztette, az orvosok pedig nem értették, hogy miért. Utóbb kiderült, hogy ennek hátterében részben az állt, hogy az orvosok nem nyújtottak megfelelő segítséget a deformitással, kis súllyal született babáknak, és nem segítették légzésüket sem. Úgy tekintettek rájuk, mintha nem is lenne esélyük az életre.

Az Apgar-teszt forradalmi lépést jelentett az újszülöttek ellátásában, mivel arra ösztönözte az orvosokat, hogy minden egyes újszülöttet alaposan megvizsgáljanak. A teszt során nyert adatok világosan jelzik, hogy a kisbaba milyen típusú támogatásra szorul ahhoz, hogy sikeresen navigáljon az élet első napjaiban és túlélje a kezdeti kihívásokat.

A szülészorvosok között egyfajta verseny bontakozott ki, ahol a győztes az lett, aki a legtöbb csecsemőt tudta a lehető legmagasabb Apgar-értékkel a világra segíteni. E cél érdekében egyre nagyobb figyelmet fordítottak arra, hogy milyen altatószert alkalmaznak az anyák császármetszés során, hogyan biztosítják az újszülöttek megfelelő hőmérsékletét, és milyen gyakran alkalmazzák a segédeszközöket, még akkor is, ha azok sérülést okozhattak.

Sokan kétségbeesnek, amikor az újszülött születése után azonnal nem mutat tökéletes Apgar értéket, vagy ha nem hallatszik tőle egy erőteljes sírás. Fontos azonban megjegyezni, hogy ez a helyzet viszonylag ritkának számít. A születési folyamat nem csupán a szülők számára megterhelő, hanem a kisbabákra is kihat, így az orvosok az első percben mért 7-es Apgar érték feletti eredmények esetén általában nem aggódnak. Az ennél alacsonyabb értékek viszont arra utalhatnak, hogy a babának légzéstámogatásra vagy további orvosi vizsgálatokra lehet szüksége.

Ez azonban nem azt jelenti, hogy beteg lenne; a második mérés során akár tíz pontot is szerezhet.

Amennyiben öt perc elteltével a pontszám még mindig alacsony, az orvosok harmadszor is átvizsgálják a tesztet 10 perc múlva. Az Apgar-érték alacsony lehet a koraszülötteknél, illetve azoknál a babáknál, akik bonyolult szülés vagy császármetszés következtében jönnek a világra, de ez nem feltétlenül kötelező.

Természetesen a legnagyobb megnyugvást akkor érezzük, amikor az újszülött 10/10-es Apgar-eredménnyel tér vissza hozzánk. Ugyanakkor nem csupán a maximális pontszám garancia arra, hogy a kisbabánk egészséges. Az ötperces vizsgálat során kapott 7-10 pont szintén biztató jel. A 4-től 6-ig terjedő értékek viszont az orvosi szakirodalom szerint közepesen eltérő fejlődést jeleznek, és fontos, hogy ilyenkor további megfigyelés és esetlegesen további vizsgálatok is szükségesek lehetnek.

csak három alatt aggasztó a gyerek állapota.

A fejlett újszülött- és koraszülött-ellátásnak köszönhetően még ekkor is sokféle hatékony segítséget kaphat a baba, és ha találnak is valami problémát, nagy eséllyel meg tudják oldani. Az alacsonyabb Apgar-érték pedig nem feltétlenül áll összefüggésben a gyerek későbbi egészségi állapotával.

Related posts