Kié lesz végül az ukrán föld? Ez a kérdés most mindenkit foglalkoztat, és a válaszok széles spektrumot ölelnek fel. Az orosz-ukrán konfliktus továbbra is feszültséget generál, és a jövőbeli területi viszonyok alakulása sokak érdeklődését felkelti. Az esem

Négy évvel a moratórium megszüntetése után Ukrajna földpiaca látványos átalakuláson ment keresztül: a tranzakciók száma drámai mértékben megnőtt, miközben a termőföldek árai a csillagokig emelkedtek.
Ukrajnában 2021. július 1-jén megnyílt a mezőgazdasági földek piaca, ezzel véget vetve egy 20 éven át tartó eladási moratóriumnak. Ez a reform elsősorban a hazai állampolgárok számára tette lehetővé a földvásárlást, és 2024-től már a vállalatok is részesedhetnek a tulajdonszerzésben. Fontos megjegyezni, hogy a külföldi tulajdonú cégek továbbra sem vehetnek részt a vásárlásban.
A nyitást követő hónapokban a hektáronkénti ár körülbelül 95 668 hrivnyát tett ki (ez körülbelül 790 ezer forintnak felel meg), de ezt követően gyorsan csökkenni kezdett. A kezdeti spekulatív fellendülés lecsengése után a piac fokozatosan stabilizálódott.
A háború ellenére a piac nem állt meg, sőt, bizonyos területeken még lendületet is kapott.
2022 tavaszán a háború következtében gyakorlatilag megálltak a tranzakciók. Májusban csupán 323 szerződést regisztráltak, ami drámai visszaesést tükrözött. Azonban ez a stagnálás csupán átmeneti volt: már 2023-ra a havi eladások száma 4-7 ezer közé emelkedett, és a földárak ismét felfelé indultak. 2024-ben a vállalati vásárlások engedélyezése új impulzusokat hozott a piacra, még ha a külföldi tőke előtt továbbra is zárva maradtak a kapuk.
2025 áprilisa történelmi földárrekordokat hozott, hiszen a hektáronkénti átlagár elérte a 71 898 hrivnyát, ami körülbelül 590 ezer forintnak felel meg. Júniusra ugyanakkor a piac enyhe visszaesést mutatott, de az árak stabilizálódtak 60 678 hrivnya (498 ezer forint) körüli szinten. Ez az érték egy figyelemre méltó, 60%-os emelkedést jelent a 2021-es nyitó árakhoz képest. Az eladott földterületek összesen 636 ezer hektárt tettek ki, ami 30 milliárd hrivnya értéket képvisel.
A földpiac fokozatosan, de határozottan arra az útra lépett, ahol a termőföld már nem csupán mezőgazdasági javakként, hanem spekulatív és befektetési eszközként is értelmet nyer.
Területi eltérések – Nyugat a csúcsra tör, Kelet mélyponton!
Természetesen! Íme egy egyedi változat a "Legdrágább régiók" témájában: **A legértékesebb területek felfedezése** A világ különböző tájain számos olyan régió található, ahol az ingatlanok ára az egekbe szökik. Ezek a helyek nem csupán a luxus életstílus szinonimái, hanem gyakran kulturális és természeti kincsekkel is büszkélkedhetnek. A legdrágább területek között említhetjük például a híres tengerparti városokat, mint Saint-Tropez vagy Malibu, ahol a napsütés és a szórakozás találkozik. Ezen kívül a világ nagyvárosai, mint New York, London és Tokió, szintén a legértékesebb ingatlanpiaccal rendelkeznek, ahol a modern életvitel és a gazdasági lehetőségek vonzzák a lakókat és befektetőket egyaránt. Az egyedi építészeti stílusok és a pezsgő kulturális élet tovább növelik ezen helyek vonzerejét. A legdrágább régiók felfedezése nem csupán pénzügyi befektetés, hanem egy életforma választása is, mely magában hordozza a luxust, a kényelmet és a különlegességet.
Ivano-Frankivszk megye - 126 600 hrivnya/ha (1,04 millió forint)Lemberg megye - 118 300 hrivnya/ha (972 ezer forint)Kijev megye - 89 400 hrivnya/ha (735 ezer forint)Ternopil megye - 86 900 hrivnya/ha (714 ezer forint)Dnyipropetrovszk megye - 73 900 hrivnya/ha (607 ezer forint)
Ezekben a régiókban a modern mezőgazdasági technológiák, a fejlettebb infrastruktúra és a kedvezőbb geopolitikai környezet együttesen járulnak hozzá az árak növekedéséhez.
Legolcsóbb térségek:
Zaporizzsja területén a föld ára 38 300 hrivnya hektáronként, ami körülbelül 315 ezer forintnak felel meg. Herszonban a hektáronkénti ár valamivel magasabb, 39 100 hrivnya, ami 321 ezer forintnak megfelelő összeg. Csernyihiv, Mikolajiv és Odessza környékén pedig a földérték 340 ezer forint körüli összegben mozog.
A háborús övezetekben a katonai kockázatok és a gazdasági instabilitás folyamatosan gátolják a befektetők lelkesedését.
Pénzügyi tranzakciók és pénzáramlás: az érték közel háromszorosára nőtt.
A 2025-ös év első felében a szerződések mennyisége látványosan megemelkedett.
Poltava és Vinnica megyékben már több mint 5400 ügylet valósult meg, míg Kijev megyében közel 4700 szerződést kötöttek.
Összességében 339 ezer adásvételi szerződés született eddig
A földpiaci forgalom pénzben kifejezve:
2021 H2: 2,85 milliárd hrivnya (23,4 milliárd forint)2025 H1: 8,22 milliárd hrivnya (67,5 milliárd forint)Föld, mint stratégiai tőkeeszköz - de kié lesz a jövő ukrán termőföldje?
A külföldi cégek földvásárlási tilalma ellenére a piac mögötti szerkezet nem teljesen átlátható. Továbbra is kérdés, hogy ki lesz valójában a haszonélvezője a dráguló földnek: ukrán gazdák vagy multinacionális háttérrel rendelkező cégek?
Brüsszel figyelmét sem kerülhették el az események, amelyek a közös agrárpolitika reformjának középpontjában állnak. Sok szakértő véleménye szerint a csökkentett uniós támogatásokat részben Ukrajna finanszírozására fordíthatják, ami akár az újonnan liberalizált földpiac kontextusában is megjelenhet.
**Kitekintés: Mit jelent ez a magyar gazdák és a térség számára?** A jelenlegi helyzet új kihívások elé állítja a magyar mezőgazdaságot és a helyi közösségeket. A földkoncentráció és a spekuláció kockázatai kiemelkedő szerepet játszanak, ahogy a nyugat-ukrajnai mezőgazdasági árak már a magyar átlagárakat is elérik. Ez a tendencia a befektetői tőke megjelenésével párosul, ami ugyanakkor a föld elidegenítésének és idegen kézbe kerülésének veszélyét is magában hordozza. A versenyhelyzet közvetett hatásai máris érezhetők a magyar piacon, ahol az ukrán agrártermelés árnyékában új kihívásokkal kell szembenézniük a helyi gazdáknak. Az új piacok megnyílása mellett régi kérdések merülnek fel: hogyan tudják a magyar gazdák fenntartani versenyképességüket egy olyan környezetben, ahol a külföldi tőke és a nemzetközi verseny erősödik? **Összegzés:** Az új lehetőségek mellett a régi dilemmák továbbra is jelen vannak, és a gazdák számára kulcsfontosságú, hogy alkalmazkodjanak ezekhez a változó körülményekhez.
Az ukrán termőföldpiac másfél évtizedes zárva tartás után ma már szabályozott, de dinamikusan változó környezetet kínál, ahol a föld egyre inkább komoly befektetési lehetőséggé válik. A lényeg csupán annyi: ki fogja birtokolni ezt az értékes erőforrást, és ki lesz az, aki végül élvezni fogja a gyümölcsét?
Természetesen, itt van egy egyedi változat: Eredeti forrás: Világgazdaság Ha szeretnéd, hogy egy konkrét szöveget alakítsak át, kérlek oszd meg velem, és szívesen segítek!
Indexkép: Shutterstock