Keresztet helyeztek el Shakespeare, Grosics és Columbo szobrai mellett is, ezzel tisztelegve a művészet, a sport és a nyomozás nagysága előtt.
Több mint 40 budapesti szoborra helyeztek arany keresztet az aHang aktivistái, ezzel kifejezve véleményüket és felhívva a figyelmet a fontos társadalmi kérdésekre.
"Kell ide kereszt?" felirattal ellátott arany kereszteket akasztottak köztéri szobrokra az aHang fővárosi csoportjának, a budapesti aPontnak az aktivistái. A #beszéljük+ nevet viselő akció célja, hogy felhívják a figyelmet a Szabadság-szoborra tervezett kereszt körül kialakult vitára és arra, hogy társadalmi párbeszéd nélkül ne lehessen ilyen döntéseket meghozni.
Az aHang tavaly nyár óta aktívan dolgozik azon, hogy megakadályozza egy új, több méter magas kereszt felállítását a Szabadság-szobor talapzatán. A szervezet hangsúlyozza, hogy nem csupán a kereszt jelenléte okoz problémát, hanem az is, ha bármilyen vallási szimbólum kerül arra a Szabadság-szoborra, amely a vallásoktól függetlenül minden ember szabadságát hirdeti.
A fővárosi civil szervezet, a budapesti aPont aktivista csoportja az utóbbi hetekben figyelemfelkeltő akciót indított: több mint 40 köztéri szoborra akasztottak arany keresztet. Ezzel a gesztussal arra szeretnék felhívni a figyelmet, hogy a Szabadság-szobron elhelyezett kereszt éppúgy idegen, mint például Grosics Gyula, Columbo felügyelő vagy a Kiskirálylány szobra esetében. Az akció célja, hogy provokálja a közgondolkodást és elgondolkodtassa az embereket a vallás és a közterek viszonyáról.
A Szabadság-szobor nem csupán egy emlékmű, hanem a béke és a magyar emberek szabadságának élő szimbóluma. Az elmúlt évtizedek alatt Budapest egyik legfontosabb és legmeghatározóbb ikonja lett, amely hirdeti a szabadság eszméjét és az emberi jogok iránti elkötelezettséget.
Elkeserítő, hogy a társadalmi párbeszéd legminimálisabb szintjét sem látjuk a döntéshozókon, amikor felvetődik a kérdés, hogy miért is kellene oda kereszt vagy bármilyen vallási jelkép.
"A jelenlegi akciónkkal a kommunikációs hiányosságokra kívánjuk felhívni a figyelmet, mivel e téren a hatalom bármikor képes átalakítani bármelyik szobrot a saját érdekei szerint" - fogalmazott Békefi Eszter, az aHang budapesti koordinátora az akcióval kapcsolatban.
A budapesti aPont február 13-i rendezvényén fáklyás felvonulás indult a Filozófusok kertjéből, egészen a lekordonozott Szabadság-szoborig. Az esemény során a résztvevők több mint 24 ezer aláírást függesztettek ki a kerítésre, ezzel kifejezve szolidaritásukat és eltökéltségüket.