Friss támogatási lehetőségek érkeztek, amelyek célja a hazai kertészeti ágazatok fejlődésének elősegítése - Magyar Mezőgazdaság.


Farkas Sándor elmondta, hogy a díszkertészek ezúttal nemcsak a korábbi támogatásokra számíthatnak, hanem új, az ágazat sajátos igényeihez szabott pályázati lehetőségekre is pályázhatnak.

Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese pénteken Tapolcán részt vett a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének rendezvényén, ahol fontos beszélgetések és eszmecserék zajlottak a díszkertészet jövőjéről és kihívásairól.

A díszkertészek munkájának jelentősége sok esetben észrevétlen marad a mindennapi életünkben. Pedig a közparkok és nyilvános kertek szépsége, rendezettsége és gondozottsága folyamatos figyelmet és elhivatottságot igényel. Éppen ezért érdemes nyitott szemmel bejárni ezeket a zöld oázisokat, és értékelni a mögöttük álló szakértelmet. Fontos hír, hogy 2024 szeptemberében megjelent a "Díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása" című pályázati felhívás, amely 36,5 millió forint keretösszeggel támogatja az új épületek kialakítását, korszerűsítését, gépbeszerzést, valamint a megújuló energiaforrások alkalmazását, illetve az információs és kommunikációs technológiák bevezetését. Eddig már 140 pályázat érkezett, összesen 2,7 milliárd forint értékben. A támogatási kérelmek feldolgozása már elkezdődött, és júniustól ismét lehetőség nyílik a pályázati felület használatára.

Az agrártárca alapos szakmai konzultációk és a szektor igényeinek részletes felmérése nyomán tette közzé legújabb pályázati felhívását, amelynek keretösszege 25 milliárd forint. E pályázat keretein belül lehetőség nyílik különféle kertészeti eszközök és gépek beszerzésére. A kérelmek benyújtására április 2-ától lesz nyitva az időszak - hívta fel a figyelmet az illetékes hatóság.

Farkas Sándor köszöntőjében hangsúlyozta, hogy a szélsőséges időjárási jelenségek és a klímaváltozás hatásainak mérséklésére a növényzet kiemelkedő szerepet játszik. Ezen folyamatok együttes kezelése révén a városok élhetősége is jelentősen javul. Az Országfásítási program például remek alkalmat biztosít arra, hogy a fiatal generációval megismertessük a környezetvédelem fontosságát, és tudatosítsuk bennük a fenntarthatóság iránti felelősséget. A zöldfelületek, mint a közparkok, tetőkertek és zöld falak, nemcsak a biodiverzitás növelésében játszanak kulcsszerepet, hanem szénmegkötő képességükkel is hozzájárulnak a mezőgazdasági szén-dioxid-kibocsátás csökkentéséhez. E megoldások gyors, célzott és mérhető válaszokat kínálnak a városi problémákra, ezért elengedhetetlen a szakterület jól képzett szakembereinek közreműködése.

Related posts