Megnyílt egy új streaming platform, amely kifejezetten palesztin filmek bemutatására specializálódott.


A Watermelon+-on Oscar-jelölt palesztin és nemzetközi filmek is nézhetőek - miközben a Netflix épp törölte a platformon elérhető palesztin alkotások nagy részét.

Az izraeli-palesztin ellentét a Hamász 2023. október 7-i terrortámadásával izzott fel ismét, azóta a konfliktus az egész világon megosztja az embereket az amerikai egyetemektől kezdve a Disney új Hófehérke-remake-jének főszereplőiig. Az idei Oscaron végül kisebb meglepetésre egy izraeli-palesztin összefogással született, sok vitát keltő dokumentumfilm, a Nincs más föld győzött, amely azt mutatja be, hogyan próbálja az izraeli kormány elűzni a palesztinokat, köztük a film egyik készítőjét a megszállt Ciszjordánia Masafer Yatta nevű tartományából. Az indulatokról és feszültségről sokat elárul, hogy mindezek után néhányan a film Oscar-díjas rendezőjén álltak bosszút - mindezt ebben a cikkünkben mutattuk be.

Tavaly október közepén a Netflix 19 palesztin tematikájú filmet távolított el a platformjáról, amelyek vagy palesztin alkotók munkái voltak. A Freedom Forward nevű emberi jogi szervezet képviselője kifejezte aggályait, és arra kérte a Netflixet, hogy magyarázza el döntését, valamint állítsa helyre a palesztin művek elérhetőségét. "Félelmeink szerint a Netflix lépése, amely gyakorlatilag eltüntette a palesztin filmgyűjtemény jelentős részét, tovább növeli a palesztin hangok marginalizálódását, különösen most, amikor az izraeli hadsereg kétmillió gázai palesztint érintő népirtási tevékenységet folytat" - hangsúlyozta a képviselő.

A Netflix 2021 októberében indította el Palesztin történetek (Palestinian Stories) című gyűjteményét, amely összesen 32 filmet tartalmazott, és a jogokat három évre vásárolta meg. A platform reagálva a felmerült kritikákra közölte, hogy a jogok lejártak, amiért a filmek eltűntek a kínálatból. A Freedom Forward azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy ha a Netflix valóban elkötelezett lenne a palesztin közösség iránt, akkor a 300 milliárd dolláros értékével könnyedén meg tudná hosszabbítani a jogokat.

A törlés ellenére a platformon maradt még elérhető palesztin film: a The Hollywood Reporter tavalyi cikke az Ibrahim: A Fate to Define című 2019-es dokumentumfilmet emlegeti, amely viszont ma már elérhetetlen; de fent van viszont a Farha című 2021-es dráma, amely egy 14 éves kislány szemszögén keresztül mutatja be az 1948-as palesztin exodust - igaz, csak angol felirattal, azaz úgy érhető el, ha a profilunk nyelvét is angolra állítjuk.

A palesztin kultúra és történetek gazdagabbá tételének érdekében tavaly egy palesztin származású amerikai testvérpár, Badie és Hamza Ali, megalapította a Watermelon Pictures új streamingplatformját, a Watermelon+-t. „Hihetetlen megtiszteltetés volt számunkra, hogy ezeket a filmeket gondozhattuk, és olyan környezetet teremthettünk számukra, amely méltó a történeteikhez. Ez csak a kezdet, hiszen a célunk, hogy a Watermelon+ a világ bármely sarkában elérhetővé váljon a kiszolgáltatott közösségek számára. Olyan helyet szeretnénk kínálni, ahol a bátor és elkötelezett történetmesélők végre megkaphatják a figyelmet, amit megérdemelnek” – nyilatkozta Badie Ali. Az ő víziójuk nem csupán a filmek megőrzésére irányul, hanem arra is, hogy új alkotók generációit inspirálják, és teret adjanak a sokszínű hangoknak.

Az Indiewire cikke szerint a platform elindítása szoros kapcsolatban áll a The Encampments című dokumentumfilm sikeres mozis megjelenésével, amelyet a Watermelon forgalmazott. Kei Pritsker és Michael T. Worman alkotása a Columbia Egyetem palesztinpárti diáktüntetéseit tárja elénk, és premierje a Koppenhágai Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztiválon (CPH: DOX) zajlott le március végén. Azóta a film folyamatos teltházzal futott, például a New York-i Angelika Film Centerben is nagy érdeklődés övezte.

A dokumentumfilm körüli feszültség a témája miatt felerősíti az indulatokat: április végén a kaliforniai UCLA egyetemen 200 fő számára tervezték a vetítést, azonban a rendőrség közbelépett, és leállította az eseményt, három tüntetőt pedig őrizetbe vettek. A film iránti érdeklődés tovább fokozódott, miután Mahmoud Khalil, a Columbián zajló palesztinpárti demonstrációk egyik kiemelkedő alakja is letartóztatásra került. A botrányok ellenére a kritikusok lelkesen dicsérik a filmet, amely jelenleg 94 százalékos értékeléssel büszkélkedhet a Rotten Tomatoes oldalán, amely a kritikákat gyűjti össze.

A The Encampments hamarosan elérhetővé válik a Watermelon+ platformján, ahol szintén megtekinthetjük az Al-hadiya című, 2021-es Oscarra jelölt rövidfilmet, valamint Farah Nabulsi nagyjátékfilmes debütálását, a két évvel ezelőtt bemutatott The Teacher-t. Ez a film egy tanárról szól, aki egy bonyolult helyzetbe kerül, amikor politikai elkötelezettsége, egy brit szociális munkásnő iránti érzései és az egyik tanítványához fűződő kapcsolata összecsapnak egymással.

A platformon látható lesz A sivatagon át, Jordánia első Oscar-jelölt filmje, amely 2016-ban a magyar Saul fia ármányos versenyzője volt a Legjobb idegen nyelvű film kategóriában. A történet középpontjában egy beduin fiú felnőtté válása áll, aki az I. világháború viharos éveiben navigál az Arab-félsziget Hijaz nevű tartományában.

Ugyancsak az Oscarért versenyzett 2013-ban az Öt törött kamera című dokumentumfilm, amely egy palesztin farmer erőszakmentes ellenállását mutatja be az izraeli hadsereggel szemben - a díjat akkor a Rodriguez nyomában című zenés doku nyerte el előle. A hírek szerint hamarosan az Öt törött kamera is érkezik a Watermelon+-ra.

A 2013-as Omar volt a második palesztin film a 2005-ös Mennyország most után, melyet Oscarra jelöltek. A Legjobb idegennyelvű film kategóriája abban az évben a szokottnál is erősebb volt, a végső győztes olasz A nagy szépség mellett versenyzett akkor a dán A vadászat és a belga Alabama és Monroe is - az Omar ezekhez hasonlóan zseniális, márpedig három ilyen kiemelkedő film ritka egy kategóriában. Hany Abu-Assad drámája egy fiatal palesztin szabadságharcosról szól, aki beleegyezik, hogy informátorként dolgozzon, miután belekeveredik egy izraeli katona meggyilkolásába. Végül a bűn, a hazaszeretet és a szerelem olyan pókhálószerű csapdájában találja magát, amelyből nincs menekvés. Hamarosan az Omar is elérhetővé válik majd az Indiewire szerint.

Bár a jelölés elkerülte, a rövidlistán már helyet kapott Palesztina idei Oscar-nevezettje, a From Ground Zero, amely mostantól elérhető a platformon. A Gázában született neves palesztin rendező, Rashid Masharawi kreatív víziójából született antológia 22 rövidfilm révén nyújt bepillantást a gázai élet hétköznapjaiba. A filmek között találunk fikciós történeteket, dokumentumfilmeket, animációkat és kísérleti alkotásokat is, mindegyik egyedi módon reflektálva a régió valóságára.

Szintén máris nézhető a Pomegranates and Myrrh című dráma, melyben egy palesztin táncos egy rab feleségévé válik; a Menekülő főhősei pedig 1967-ben menekülnek Palesztinából Jordániába.

A platform globálisan elérhető, de a filmekhez legtöbbször csak angol felirat társul az eredeti hang mellett. A havi előfizetés ára 7,99 dollár, ami körülbelül 3000 forintnak felel meg, míg az éves csomagért 79,99 dollárt, azaz közel 30 ezer forintot kell fizetni. Emellett lehetőség van egyes filmek kölcsönzésére (6,99 dollár) és megvásárlására is (14,99 dollár).

Related posts