Új korszak kezdődik a német bevándorláspolitikában: egyre több szigorító intézkedés kerül bevezetésre.


A legújabb fejlemény, hogy a német parlament elfogadta azt a javaslatot, amely szerint a kiegészítő védelemben részesülő migránsok számára két évre felfüggeszthetik a családegyesítést - mondta az InfoRádióban Dócza Edith Krisztina. A Migrációkutató Intézet vezető elemzője arról is beszélt, hogy a következő fontos lépés a harmadik országbeli állampolgárok gyorsított honosításának eltörlése lehet.

A bevándorláspolitika reformja a Kereszténydemokrata Unió (CDU) és a Keresztényszociális Unió (CSU) kampányának középpontjában állt a februári német előre hozott szövetségi választások előtt. A CDU/CSU pártszövetség végül a Szociáldemokrata Párttal (SPD) alakított koalíciót, amelyet fekete-vörös szövetségnek is neveznek. Friedrich Merz irányítása alatt a kormány a bevándorláspolitika radikális átalakítását tűzte ki célul. A Migrációkutató Intézet az első két hónap tapasztalatait egy részletes tanulmányban foglalta össze.

A tanulmány szerzője, Dócza Edith Krisztina az InfoRádióban kifejtette, hogy a német bevándorláspolitika reformja gyakorlatilag az új német kormány május 6-i megalakulásával indult el. Azóta folyamatosan érkeznek a bejelentések a szigorításokról és a különböző intézkedésekről. Az első lépések között Alexander Dobrindt belügyminiszter bejelentette, hogy egy 2015-ös kormányrendelet visszavonásával lezárják a szárazföldi határt a dokumentumok nélkül érkező migránsok, köztük a menedékkérők előtt. Ezt követően a határvédelem megerősítése következett: további háromezer rendőrtisztet irányítottak a német határszakaszokra, így a szolgálatot teljesítő német rendőrtisztek létszáma körülbelül 13-14 ezer főre nőtt.

A Migrációkutató Intézet vezető elemzője a legfontosabb intézkedések közé sorolta még azt is, hogy a Szövetségi Migrációs és Menekültügyi Hivatal (BAMF) még a fekete-vörös koalíció hivatalba lépése előtt, április 8-án leállította a nemzetközi befogadási programokat. A legújabb fejlemény pedig az, hogy a német parlament múlt pénteken elfogadta azt a javaslatot, amely szerint

a kiegészítő védelemben részesülő migránsok számára két évre felfüggesztik a családegyesítést.

A szavazás során 444 képviselő támogatta a jogszabálytervezetet, míg 133-an ellene voksoltak, így a Bundestag végül rábólintott a törvénymódosításra. Dócza Edith Krisztina megjegyezte, hogy a szociáldemokraták közül az utóbbi napokban többen is hangsúlyozták: a javaslatot csupán a koalíció iránti hűségük miatt szavazták meg.

Az elemző megállapításai szerint a CDU/CSU pártszövetség az elmúlt két hónapban igyekezett betartani kampányígéreteit, azonban az SPD-vel való viszonyukban gyakoriak a feszültségek. Dócza Edith Krisztina megjegyezte, hogy az uniópártok az év elején "soha nem látott" szigorításokat helyeztek kilátásba a bevándorláspolitika terén. Bár a szociáldemokraták nyilvánvalóan nem tesznek keresztbe nekik, egyértelműen próbálnak némileg "korlátozni" Friedrich Merz tevékenységét.

A jövőben további jogszabályváltozásokra lehet számítani, és az elemzők figyelmét felkeltette, hogy a Bundestag elé hamarosan benyújthatják az előző koalíció által bevezetett gyorsított honosítás eltörlését. Ez a szabályozás lehetővé tette, hogy a Németországban élő harmadik országbeli állampolgárok három évnyi tartózkodás után kérvényezhessék az állampolgárságot. A parlament pénteki ülésén ezt a kérdést is megvitatták, azonban a belügyi bizottság még alaposan vizsgálja a gyorsított honosítás eltörlésének lehetőségét. A következő hetekben további egyeztetések várhatóak a témában, és ezt követően a képviselők a plenáris ülés keretein belül szavazhatnak a javaslatról. Dócza Edith Krisztina, figyelembe véve, hogy a Bundestag már megszavazta az érintett migránsok családegyesítésének felfüggesztését, arra számít, hogy a gyorsított honosítás eltörlése is a közeljövőben bekövetkezik.

Related posts