Itt a különleges tanács: így indíthatod be az autót, ha a kulcsban lemerült az elem!
Nagy bejelentést tett Tornóczky Anita: úton van a kisfia - ezzel a fotóval tudatta a csodás hírt
Ezek a kihívások egyre gyakoribbá válhatnak, mivel a kulcs nélküli indítás funkció egyre elterjedtebb a gépjárművekben. Az elmúlt egy év során a kapcsolódó keresések száma megduplázódott, míg a TikTok-on már körülbelül 30 millió videó foglalkozik azzal, hogyan lehet beindítani az autót, ha a kulcs nem működik. Ráadásul a téli fagyok sem épp segítik a kis gombelemek teljesítményét.
Most bemutatjuk, hogyan használhatja ki azt a rejtett funkciót, amely lehetővé teszi, hogy még a látszólag használhatatlan kulcscsomó segítségével is bejuthasson az autójába. Emellett megosztunk néhány fontos tippet is, amelyek segíthetnek elkerülni a jövőbeli problémákat.
Mivel a legtöbb új modellnél már nincs hagyományos kulcs az ajtók kinyitásához és a motor beindításához, a lemerült elemek okozta problémák egyre nagyobb kellemetlenséget okoznak. Van azonban egy nagyon egyszerű megoldás. Az autógyártók is gondoltak ugyanis a bajra, amelyről - hacsak a tulaj nem olvasta el alaposan a jármű használati útmutatóját - nem biztos, hogy tud.
A tokban ugyanis el van rejtve egy hagyományos fém kulcs is. A trükk az, hogy meg kell keresni a műanyag házban a kihúzható kis bütyköt, vagy akár egy kis gombot. Miután megtalálta az elrejtett kulcsot, a következő feladat az elrejtett ajtózár megtalálása.
Ez a funkció a vezetőoldalon található, vagy az ajtókilincs alatt, ahogy kihúzza, vagy megtalálható az ajtókilincsen lévő kis panel mögött, amely könnyedén eltávolítható. Miután levette a műanyag borítást, felfedezheti a hagyományos zárat, amely a háttérben rejtőzik. Fontos azonban, hogy körültekintően járjon el, mert a fényezés könnyen megkarcolódhat, és a műanyag ház is megsérülhet. Ez különösen problémás lehet azok számára, akik lízingelt autót használnak, mivel a szerződés szerint az ilyen jellegű kopás nem biztos, hogy "elfogadható", és a jármű visszaadásakor akár díjat is felszámíthatnak a kár miatt.
A kulcsnélküli indítórendszerrel rendelkező autók esetében a kulcs általában egy érzékelővel van felszerelve, amely nem elemről működik. Ha a műszerfalon vagy a középkonzolon lévő indítógomb közelébe tartja, az érzékelő azonosítja a motort, és lehetővé teszi annak indítását.
Bár a kulcs elemének lemerülése a leggyakoribb ok, ami miatt a rendszer meghibásodik, létezik három egyéb potenciális probléma is, amely szintén okozhat gondokat.
1. A kulcs tokja megsérült
Ha az elem rendben van, de a távirányító mégsem működik az ajtók nyitásában vagy zárásában, akkor valószínű, hogy valamilyen sérülés érte. Ez gyakran előfordul, ha a távirányítót leejtették vagy víz érte. Ebben az esetben érdemes felkeresni az autó gyártóját vagy egy szakértőt, aki újraprogramozza a távirányítót. Ne felejtsd el magaddal hozni a pótkulcsot sem, hogy azt is frissíthessék a legújabb beállításokkal. A lemerülő elem jelei közé tartozik, hogy a gombot többször is meg kell nyomni az ajtók kinyitásához, vagy lehet, hogy távolabbról már nem tudod aktiválni a zárakat.
Zűrzavar uralkodik a helyzetben – és ennek hátterében akár tolvajok is állhatnak.
Ha az autója olyan helyen áll, ahol erős elektromos vagy rádiós interferencia tapasztalható, az időnként zavarhatja a kulcs jelét. A probléma megoldásához célszerű más pozícióból megpróbálni kinyitni a járművet. Ez a jelenség általában a régebbi, kevésbé fejlett technológiájú autókulcsokat érinti, de ha egy újabb modell esetében tapasztalja ezt, érdemes észben tartani, hogy az autótolvajok figyelmét is felkelthette. A bűnözők gyakran alkalmaznak jelzavaró eszközöket, különösen zsúfolt parkolóhelyeken, hogy megkönnyítsék a dolgukat. A jelblokkolás lényege, hogy a tolvajok egy zavaró készülékkel létrehoznak egy virtuális akadályt a kulcs és a jármű között, ezzel megakadályozva a zárást, amikor a tulajdonos megnyomja a távirányítót. Sokan talán észre sem veszik, hogy az ajtók nem záródtak be, így a bűnözők könnyedén bejuthatnak az autó belsejébe. Érdemes tehát fokozott figyelmet fordítani a parkolási helyszínre és a jármű biztonságára.
1. Cserélje ki az elemet előre!
A kulcsban található elem jellemzően 2-6 évig működik, így ha észrevesszük, hogy kezd lemerülni, érdemes mielőbb kicserélni. Néhány autómárka hangjelzéssel figyelmeztet, ha az elem teljesítménye csökken. A legtöbb modern távirányító „alvó üzemmóddal” van felszerelve, ami megakadályozza, hogy a kulcs folyamatosan jelet adjon. Ez nemcsak a járművet védi a tolvajoktól, hanem az elem élettartamát is jelentősen megnöveli.
2. Használja a kulcstartó "alvó üzemmódját"
A gyárak – főként az autólopások megelőzése érdekében – innovatív alvó üzemmódokat integrálnak a távirányítókba. Ezek közül néhány automatikusan aktiválódik, ha a kulcs hosszabb ideig mozdulatlan marad, így a rendszer észleli, hogy az autót nem használják. Emellett a funkció manuálisan is beindítható: általában elegendő egy gombot kétszer megnyomni, vagy néhány másodpercig lenyomva tartani. Az, hogy az ön járművében melyik módszer működik, a használati utasításban található részletes információkkal van ellátva.
3. Amikor éppen nem használja, helyezze a kulcstartót egy meleg, védett helyre.
Akárcsak bármely más akkumulátor, a kulcs eleme is jelentősen csökkenti a teljesítményét alacsony hőmérsékleten, akár 20-30%-kal is. Ezért a hideg téli hónapokban érdemes figyelni arra, hogy a kulcsot lehetőség szerint meleg környezetben tartsuk, legjobban a zsebünkben.
4. Gondoskodjon arról, hogy a pótkulcsok mindig biztonságban legyenek.
Minden autóhoz hozzátartozik egy pótkulcs, ami elengedhetetlen a kényelmes közlekedéshez. Ne essünk abba a csapdába, hogy a pótkulcsot is magunkkal cipeljük, mert igazán kellemetlen érzés, ha egyszerre mindkettőt elveszítjük. Ezen felül érdemes rendszeresen ellenőrizni a pótkulcs elemét is, hiszen az is merülhet, még akkor is, ha éppen nem használjuk. Ne hagyjuk, hogy egy lemerült elem miatt kellemetlen meglepetés érjen minket az úton!
5. Gondoskodjon róla, hogy a kulcsokat mindig távol tartsa a gyermekektől.
A gyerekek gyakran hajlamosak arra, hogy leejtsenek különböző tárgyakat, és ez bizony a slusszkulcs sorsát is megpecsételheti. Bár elsőre vonzónak tűnhet, hogy ezzel lekössük őket, higgye el, a következmények messze nem érik meg a fáradozást.