A húsvéti nyúl legendája egy varázslatos történet, amely a tavasz megújulásával és az ünnep szellemével fonódik össze. Az eredete több kultúrára és hagyományra visszanyúlik, de a legelterjedtebb verzió szerint a nyúl, mint a termékenység szimbóluma, a tav
Hatalmas rendőri akció Törökbálinton: kivonult a TEK, mentőhelikopterrel vittek kórházba egy férfit
Nyakunkon a húsvét... Mióta tartjuk ezt az ünnepet?
A kereszténység kezdete óta, azaz évszázadok óta, a húsvét a legkiemelkedőbb ünnepnek számít, amely Krisztus szenvedésére, kereszthalálára és feltámadására emlékeztet minket. Ez a több mint 1700 éves hagyomány egy mozgó ünnep, amely a tavaszi nap-éj egyenlőség után következő holdtölte utáni első vasárnapra esik. Az ünnep időpontját 325-ben rögzítették, s a legkorábbi dátum március 22. lehet, míg a legkésőbbi április 25. Az ünnepkör a hamvazószerdával veszi kezdetét, és a fehérvasárnap, azaz a húsvétvasárnapot követő vasárnap zárja.
Milyen volt régen a húsvét, mik voltak a szokások?
- Más a jelentősége egy hívő és egy nem hívő ember számára. A hagyományos paraszti világban egy idősebb ember számára a saját halálát és feltámadásának élményét is jelenthette. Sokat jártak templomba, kálváriára, ahol képeken, szobrokon örökítették meg Krisztus szenvedéstörténetét, s általában dombra építették. Az időseknek szenvedés volt ide felmászni, mondhatni átélték. És még sorolhatnám, de egy biztos: nem a nyúlról és az ajándékról szólt a dolog.
Hogy jött képbe egyáltalán a húsvéti nyúl?
- Ez feltehetően egy német eredetű dolog, ami a 19. században terjedt el, és számos magyarázat kering vele kapcsolatban. Az egyik forrás szerint a feudalizmus idején a német fejedelemségekben sült nyulat és tojást adtak ajándékba a földesúrnak. Egy szakíró szerint a sült nyúl feltámadt, így vált tojáshozóvá.
Mi a helyzet napjainkban?
- Manapság már rengeteg olyan hagyomány és szokás van, amiknek tulajdonképpen semmi köze a húsvéthoz meg az egyházhoz, inkább a tavasszal kapcsolatosak. Ilyen például a húsvéti nagytakarítás, vagy elterjedtek a húsvéti tojásfák és kopogtatók. Sokan már SMS-ben, interneten keresztül locsolnak... Érdekes hogy a locsolóversikéknek még most is van divatban vannak, főleg a nyomdafestéket nem tűrőek. Az étkezési szokások viszont állandóak, ugyanazt esszük, mint évszázadok óta: sonkás, tojást és kalácsot.