A kormány elindítja a jogi eljárásokat a Magyarországra kiszabott migrációs szankciókkal kapcsolatban - Mandiner.

A tárca megjegyezte: ha Magyarország végrehajtaná azt a határozatot, akkor meg kellene szüntetni a határőrizetet és az ország tele lenne itt állomásozó migránsokkal. Így az Európai Unióban beadott menekültkérelmek 25 százalékát Magyarországon kellene elbírálni, ami migránsgettók kialakulásához vezetne. Utána pedig hiába születne a kitoloncolásukról döntés, az európai tapasztalatok szerint ez tízből kilenc esetben nem sikerül - mutattak rá.
"Az országunk büntetése helyett Brüsszelnek el kellene ismernie, hogy Magyarország nem kíván részt venni a központi migrációs politikában, ami magában foglalja a bevándorlók kötelező befogadását és elosztását" - olvasható a közleményben.
Magyarországot olyan büntetés sújtja, amelyet sokan a szükséges és kívánatos szabályozás részeként értékelnek, ezért a kormány elfogadhatatlannak tartja ezt a lépést. Ennek érdekében a magyar hatóságok a bírság felfüggesztését kérték az Európai Bizottságtól. Ezen a fontos kérdésen a közelmúltban elindított nemzeti konzultáció keretében a magyar emberek véleményét is figyelembe veszik, hogy a döntéshozatal során a lakosság álláspontja is érvényesüljön.
A kormány legújabb határozata értelmében az igazságügyi miniszter feladatául kapta, hogy alaposan feltérképezze azokat a jogi alternatívákat, amelyek segítségével az ítélet következményei elkerülhetők. A konkrét jogi intézkedések előkészítésére tapasztalt nemzetközi jogászok bevonásával kerül sor, a kormány pedig ehhez 600 millió forintos összegű támogatást is biztosít – olvasható a közleményben.